image

Відповіді на найпоширеніші питання про аборт в інтерв’ю з акушером-гінекологом

|
28 Січня 2020

Відповіді на найпопулярніші питання про аборт

В інтерв'ю з акушером-гінекологом
Що варто знати про операції з переривання вагітності? Коли можна робити аборт? Коли потрібно робити аборт? Як аборт впливає на здоров'ї жінки? Скільки коштує аборт? Який аборт кращий та безпечніший? Відповіді на ці питання та ще більше деталей про цю тему ми дізнались у акушера-гінеколога Ірини Волкової
Які взагалі існують методи переривання вагітності?

Є декілька понять. Все, що переривається після 22 тижнів вагітності, тобто, якісь нещастя типу самовільного переривання вагітності – це вже пологи. Від 12 до 22 тижнів – це пізній аборт. Пізній викидень – у терміні 16 чи 17 тижнів. Усе, що до 12 тижнів, ми ще маємо право переривати.

Бувають переривання з медичних показань. Тобто, коли жінка має перервати вагітність, оскільки вона не може виносити дитину. І в таких випадках ми повинні їй порадити – на жаль, є такі випадки – перервати вагітність.

Припустимо, серцево-судинна патологія, жінка до вагітності не обстежувалась. А під час вагітності погіршення її стану здоров'я впливає на її життя, різні захворювання нервової системи – загалом, список достатньо обширний.

І ось, якщо вам цікава така статистика, в Україні у 2018 році було перервано 46 552 вагітності. З них 1451 – за медичними показаннями. Це ті випадки, коли треба було рятувати жінку. Приблизно третина з цього числа – 19 878 – це медичні переривання вагітності до 12 тижнів.

Третій вид переривання вагітності – це вакуум-аспірація на маленькому терміні із затримкою не більше 20 тижнів. Методом вакуум-аспірації у нас зазвичай роблять третину від усіх абортів. У цьому звітному 2018-му році – 16 664 аборти.

І медикаментозний аборт – він вважається найбільш прогресивним видом переривання вагітності. Жінці вводять гормональні препарати за певною схемою, і настає переривання вагітності. Таких випадків у нас в Україні минулого року було 8559.
А скільки коштує кожен із цих методів?

За гормональний метод перериванням підкажу… Ну десь, напевне, близько 700-1000 гривень коштують ці препарати. А решта переривань вагітності не потребують якоїсь гормональної підготовки, тому про їхню собівартість ми говорити не будемо. Але за медикаментозним – близько тисяча гривень.

Тобто, якщо жінка перериває вагітність медикаментозним шляхом, вона платить…

Вона не платить. Вона купує препарати, які достатньо коштовні, але дуже-дуже ефективні.

А якщо аборт відбувається механічним шляхом, не медикаментозним, то скільки має заплатити жінка за таку операцію?

Нічого.

Нічого? Це безкоштовно?

Це так само, як всі послуги, які є в гінекологічному відділенні.

У яких умовах проходить операція?

По-перше, це найвищий пілотаж. Тому що це внутрішньоматкове втручання. Буває багато ускладнень, починаючи з перфорації (тобто нанесення травми жінці незалежно від категорії того, хто це робить), і завершуючи різними запалювальними захворюваннями, які виникають доволі часто як післяабортне ускладнення.

Найважливіше – це високий професіоналізм бригади. Друге – це найвища стерильність. Третє – процедура має відбуватись тільки там, де є велика лікарня, де поряд анестезіологічне відділення, де працюють анестезіологи, які можуть дати наркоз, можуть допомогти у випадку якихось ускладнень. І, нарешті, жінка при ускладненні, припустимо, яке потребує оперативного втручання, не повинна переводитися до іншої лікарні, вона має оперуватись тут же.

Які документи має зібрати жінка перед операцією?

Залежить від статусу жінки. Якщо це дівчинка до 18 років, то повинна мати дозвіл від батьків. З чоловіків ми такі дозволи не беремо, хоча, мені здається, варто було б. Жінка обстежується і з результатами аналізів приходить до нас. Направлення їй дає жіноча консультація. Це обов'язково кров з вени, аналіз крові, сечі, аналіз виділень – тобто всі аналізи. Якщо є якісь відхилення від норми, ми повинні обов'язково це все пролікувати.

На якому терміні найчастіше звертаються жінки, які хочуть зробити аборт?

Мене тішить… Ну, взагалі мало що може тішити в абортах, але все частіше звертаються жінки із затримкою менше 20 днів, і вони роблять медикаментозні аборти або аборти вакуум-екстракції.

Це з одного боку, звісно, добре. Але з іншого боку, краще б ніхто цього не робив, краще б усе ж таки жінки використовували контрацептиви. Зараз дуже багато різноманітних засобів контрацепції, тобто запобігання вагітності, а це найкращий варіант розвитку подій – оберігатися від небажаної вагітності.

Наш кабінет планування сім'ї як раз і націлений на те, щоб аборти не проводились. Є певні статистичні дані. У 90-х роках минулого століття був бум, просто бум абортів, їх в Україні робилося до мільйона на рік.

Це дуже велика цифра. З чим Ви це пов'язуєте?

Жахливо, жахливо... У 90-ті роки це все було якось хитко, було важко, безперспективно. І тому дуже багато вагітностей переривалось, в тому числі тому, що були слабко розвинені наші зусилля із запобігання абортів. Зараз є певні напрацювання, у нас у всіх жіночих консультаціях є кабінети планування сім'ї. Тобто, ми цим займаємось дуже щільно.

Ось, наприклад, у Бахмуті я починала свою діяльність міського акушера-гінеколога десь 20-25 років тому . На тисячу жінок фертильного, тобто дітородного, віку в нас було десь 25 абортів. Зараз ця цифра знижена у п'ять разів, і ми робимо все, щоб домогтися ліквідації цієї цифри взагалі.
А яким чином це відбувається?

Щирі розмови. Жінки приходять на прийом, у нас є опитувальник, і там обов'язково є "контрацепція". Ми розмовляємо з жінкою на прийомі, дізнаємося про її обізнаність у цьому питанні. Якщо обізнаність, скажімо так, незначна, мала, ми обов'язково все розповідаємо, пояснюємо.

Років 10 тому французи зняли фільм. Це було приголомшливо. Вони ввели відеокамеру у порожнину матки. Це жахливо.

І ось маленький плодик... і кюретка – така лопатка, якою вишкрібають..., просто кажучи, – вона до нього..., а він ручками відштовхується... Ось такі фільми подивитись – і все, і більше не треба нічого розказувати.

А Ви показуєте такі фільми жінкам?

Зараз ми в цьому плані трішки розслабилися, тому що загалом показники нас задовольняють. Якби взагалі не було переривання вагітності – було б добре.

Яким є середній вік жінок, які до Вас звертаються?

Десь 30-35 років максимум. Дівчата розумні зараз, грамотні, вони вже все знають. Старші жінки зазвичай залишають дітей, я маю на увазі не переривають вагітність. А от десь 30-35 – це той вік, коли, на жаль, ще роблять аборт. Може тому, що це вік найбільш, скажімо так, квітучий у сексуальному житті жінки.

А чому дівчата менше до Вас звертаються? Вони вже більш обізнані про контрацепцію?

Вони молодці. Приходять, розказують, показують: от презервативи, от я на гормональних таблетках. Мені подобається обізнаність молоді.

Також велика річ – інтернет. Ну, якщо брати не піну, яка зверху, а знати, що ти хочеш знайти. Там є дуже хороші лекції щодо переривання. Професійні лекції – це, звісно, дуже правильно.

Поговорімо про Ваші персональні рекорди, скажімо так. Яким був найменший і найбільший вік Ваших пацієнток, які зверталися за абортом?

Я 30 років пропрацювала у пологовому будинку. Тому я не мала права, морального права переривати вагітність. Тому таких яскравих спогадів у мене, дякувати Богу, не траплялось.

Але в гінекології були випадки, коли наші лікарі переривали вагітність 45-річним через те, що у них був дуже високий тиск. І підлітки звертаються.

Точний вік вам не відомий?

Десь 13-14 років. Хоча б одна за рік буває.

Яка найпоширеніша причина таких операцій?

Ви поставили дуже цікаве і дуже важке запитання. Дуже часто це фінансові проблеми, неготовність людини створювати родину – як чоловіка, так і жінки. Ну і легковажність.

Якщо ти починаєш жити статевим життям, іди, будь ласка, до лікаря, поговори з ним про методи контрацепції, визначся, які ти обереш для себе, подумай, чи потрібен тобі цей плід, вагітність від цієї людини. Знайди собі людину, з якою ти вже точно будеш будувати родину. І тоді вже має поставати питання вагітності. Але не раніше.

А скільки абортів щорічно роблять у Бахмуті?

Цього року у нас (в Бахмуті, – ред.) 80 жінок перервали вагітність. Це на 20% менше, ніж у 2018 році. Це близько 4 жінок на 1000 жінок фертильного віку. Ми так розраховуємо. Якщо враховувати, що у на 80 переривань вагітності, а виносили цього року в Бахмуті десь близько 1000 жінок (ми враховуємо і переселенців), то 80, я вважаю, все ж таки – це цифра відносно терпима.

Яке місце по Україні посідає Донеччина з кількості абортів?

Думаю, ми не в перших рядах і не в останніх. У перших рядах з мінімальної кількості абортів – західні області. Там у них все-таки більш суворі звичаї. А у промислових районах показники вищі.

Який відсоток вагітностей завершується перериванням?

Тисяча пологів, 80 перервали, тобто кожну десяту вагітність переривають. Майже.

Я не знаю, як це судити. Це велика цифра чи навпаки – мала?

Набагато краща, ніж була 30 років. Я підняла звіти, тоді у нас на тисячу жінок фертильного віку, тобто, коли жінка могла завагітніти, було близько 25 проміле. Це в розрахунку на тисячу. Зараз цей показник – десь близько чотирьох.

Наскільки великий ризик померти після операції?

Мінімальний. За останні 20 років у нас ніхто з абортарію не пішов на той світ.

Як впливає аборт на можливість мати дітей?

Жахливо! Жахливо! За статистикою, кожен четвертий аборт завершується безпліддям. Це точна статистика. Мені здається, вона ще й занижена.

Як Ви заспокоюєте своїх пацієнток перед операцією?

Вводимо заспокійливий препарат перш за все. Тому що всі аборти робляться під загальним знеболенням. Ну і старатись не грубити, старатись поводитися ввічливо.

А Ви колись вмовляли жінок не робити аборт?

Звісно. У мене є багато таких дітей.

Які народилися, через те, що Ви вмовили жінку?

Так. Я завжди, все своє життя, працюючи у пологовому будинку, вмовляю людей все ж таки подумати про те. аби не переривати вагітність, постаратися залишити цю дитину. Дуже багато у мене приємних спогадів про такі випадки.

Ви колись відмовляли жінці в операції? Якщо так, то з якої причини?

Ні, я не маю права цього робити. Я ніколи не відмовляла, я переконувала.

А скільки дитячих життів Ви врятували?

Десь 100 точно.

У деяких країнах, наприклад, в Афганістані, Єгипті, Венесуелі існує заборона на аборт. Яке Ваше ставлення до рішення держави обмежувати жінок у виборі?

Свого часу після війни, бажаючи підвищити народжуваність, радянський уряд заборонив аборти. І знаєте, що трапилось? Пік материнських смертей. Різко.

Дуже багато жінок, не бажаючи виношувати вагітність, зверталися до бабок, до всіляких тіток. Ті ледве не спицями… Пам'ятаєте фільм "Тихий Дон"? Там Наталі бабка робила аборт спицею в'язальною, поколола всю матку, жінка померла від кровотечі. Так от, ці випадки були дуже частими. І, здається, у 1954 році ця постанова була ліквідована, знову дозволили аборти.

Зараз те ж відбувається у західній Європі, католицькі країни не дозволяють жінкам робити аборт. Там відбуваються постійні демонстрації, аби цю заборону відмінили.

Є такий вид туризму. У Гданську, в Польщі жінки у п'ятницю сідають на корабель. Приїжджають кудись до Росії. Припустимо, до того ж Пітера, там роблять аборт, два дні його відстежують, і жінки повертаються назад.

Цинічно, звісно, так казати, але краще нехай проблема буде на виду.

До яких методів вдаються жінки, які хочуть зробити аборт неофіційно?

А цього я вже й не знаю, тому що, дякувати Богу, такого немає.

У жінок вистачає розуму все це зробити у пристойних умовах, офіційно, у відділенні, де допоможуть. Випадків неофіційних абортів я не знаю. Останнім часом просто не бачу їх. Це все було років 25-30 тому.

Як Ви ставитесь до жінок, які вирішують позбавитись від дитини?

З величезною жалістю.

Вам їх шкода, так?

Неймовірно.

Чи були у Вашій практиці такі випадки, коли жінка домовлялась про операцію, а потім на неї не приходила з якихось причин?

Так, і це дуже тішило нас.

Є така думка, що ембріон на якомусь етапі починає відчувати біль. Чи правда це?

Мені здається, так.

І останнє моє запитання, воно дуже делікатне, та все ж: як Ви ставитесь до думки, що аборт – це вбивство?

Я повністю згідна із цим твердженням. Хочу подідитися своєю думкою щодо духовної складової цієї операції. Переривається життя. І є така думка, що життя починається не тоді, коли дитина, власне, з'являється на світ, а коли відбувається зачаття цієї дитинки. І їй два, три, чотири дні.

Коли ми бачимо результат аборту, то це ніжки, ручки, голівонька – дуже-дуже важке враження складається про цю операцію.

Є ще таке повір'я. Я читала, що плід, який виходить з порожнини матки, залишає у цій матці ауру заздрощів до того, хто прийде після нього. Злості, ненависті.

Наступні вагітності протікають не дуже добре не тільки тому, що відбулося механічне пошкодження матки, а перш за все тому, що залишився важкий спогад про те, що було раніше.
99
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор