Водогін біля Торецька майже відремонтували. Воду планують дати вже завтра, — Донецька ОДА
В сірій зоні під Торецьком продовжуються ремонтні роботи пошкодженої ділянки водогону. Через цей порив кілька десятків тисяч людей залишаються без води. 11 січня роботи планують завершити.
Майже тиждень без води. Коли дадуть воду?
4 січня вкотре сталася аварія на водоводі “Горлівка — Торецьк” — порив діаметром майже метр. Через це майже 38 тисяч жителів Торецької громади залишилися без води: м Торецьк (28 336), м Залізне (2 899), смт Північне (5 768), смт Південне (750) та частково смт Щербинівка (170).
6 січня бойовики дали режим тиші (під час всеосяжного режиму тиші) і дозволили підійти бригаді відремонтувати ділянку водогону. Працівники “Води Донбасу” спробувати відновити пошкоджену трубу, але в них нічого не вийшло.
Тож, вони повернулись через 2 дні, коли бойовики знову дали гарантії, що не будуть стріляти. Пішли паралельно з бригадою з окупованої Горлівки, які відновлювали водогін зі свого боку. Останні впорались одразу і пішли, а в бік працівників “Води Донбасу” з боку підконтрольно території почали стріляти бойовики. Тому роботи знову довелося перенести.
(Фото: Штаб ООС)
9 січня бригада повернулася вже зі спостерігачами місії ОБСЄ і почала обстежувати ділянку. З наступного дня і по нині вони ремонтують пошкодження.
“Вчора, в перший день робіт з ліквідації аварії, були виконані роботи по 1 ділянці, залишилися ще 2. Сьогодні вранці бригади вийшли знову. Одну ділянку вже залатали, зараз ведуться на останній ділянці роботи. Плануємо сьогодні до 18:00, до кінця режиму тиші, закінчити роботи й підняти тиск”, — розповідає на брифінгу директор департаменту житловокомунального господарства Донецької облдержадміністрації Сергій Гончаренко.
Посадовець зазначив, що якщо ремонтники впораються за таким сценарієм, то мешканці Торецької ОТГ можуть очікувати воду у своїх кранах вже завтра, 12 січня, у другій половині дня.
Воду мешканцям Торецька возять рятувальники й волонтери
Впродовж чергового безводдя у Торецьку мешканцям населення рятувальники Державної служби з надзвичайних ситуацій та комунальні підприємства почали підвозити воду.
(Фото: Штаб ООС)
“З 5 січня силами Головного управління ДСНС здійснено підвіз 1269 м³ води, у тому числі питної близько 300 м³. Наразі від головного управління 24 чоловіків з особового складу та 9 одиниць техніки. З них 2 одиниці техніки для підвозу питної води”, — розповіла Вільному радіо речниця ДСНС Донецької області Олександр Кочергіна.
Крім того, допомагають людям і волонтери. Наприклад, благодійники “Руки друзів” за підтримкою ЮНІСЕФ доставили до лікарні Торецька близько 4 тисячі літрів питної води.
Чому жителі Торецька регулярно сидять без води?
“Ще за довоєнних часів питання питного водопостачання Торецька було вирішено наступним чином: Торецьк отримує воду по водогону від Горлівської фільтрувальної станції. Зараз це т.з. “ДНР”. Цей водогін проходить повністю через кілька балок, лінію зіткнення та позиції української армії та армії т.з. “ДНР”. Постійні обстріли — постійні влучання. Про дрібні я казати взагалі не буду. А великих аварій за останній рік було 9”, — пояснює директор департаменту житловокомунального господарства Донецької облдержадміністрації Сергій Гончаренко.
(Фото: Штаб ООС)
Лише за останні 3 місяці через неодноразові поламки мешканці Торецька провели без води 320 годин, тобто майже 2 тижні.
Сергій Гончаренко пояснює, що проблема в тому, що коли через обстріл або інші фактори на водогоні стається аварія, то від бойовиків важко отримати гарантію тиші. Нерідко бувало таке, що вони або взагалі не дозволяють бригаді вийти на ремонт або спочатку дозволяють, а потім починають стріляти.
Яка є альтернатива?
В Донецькій облдержадміністрації кажуть, що вони зараз розглядають питання альтернативного водопостачання для мешканців Торецька.
“Як раз зараз ведеться ця робота (питання будування альтернативного водогону — ред.). Вже вкотре підіймається питання це. Завтра буде проведена т.з. трасова комісія щодо питання проходу можливої траси та варіанту альтернативного водопостачання міста Торецька. Не хочу казати зараз на загал неперевірені факти, домисли та проєкті опрацювання. Два дні та в нас буде реальна картина з попереднім прорахунком вартості робіт, варіантом проходження траси з можливістю живлення”, — розповідає Сергій Гончаренко
Він зазначив, що розглядають питання можливості будівництва модульної фільтрувальної станції, окремо для м. Торецька або навіть врізка в один з існуючих водогонів питної води на підконтрольній території. Але поки це лише ідеї та конкретних деталей більше немає.
Нагадаємо, питання створення альтернативного водогону для Торецька розглядав і попередній очільник області Олександр Куць. На початку 2019 року вартість будівництва водогону оцінювали в близько 350 мільйонів гривень. Але на той момент, за словами екскерівника Донецької ОДА, в обласному бюджеті таких грошей не було.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.