Підтримати
2 законопроєкти та чимало критики: Як нардепи пропонують карати за ненависть до ЛГБТ
Фото: з відкритих джерел

За квітень 2020 року у Верховну Раду подали 2 законопроєкти стосовно ЛГБТ. Пропонують жорсткіше карати за побиття геїв, лесбійок, трансгендерів тощо. Серед ініціаторів змін є й мажоритарник з Донеччини. Про що законопроєкти та як виступають проти цього опоненти читайте в матеріалі.

 

Навіщо окремий закон, який захищатиме права ЛГБТ спільноти? 

В кримінальному кодексі є стаття 161 “Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками”. Випадки ненависті до представників ЛГБТ спільноти відносять до “за іншими ознаками”. Проте в суді мотив злочину довести складно, пояснює в коментарі Вільному радіо представник ЛГБТК+ спільноти та голова ГО “ДонбасКвір” Євгеній Трачук.

“Насправді, довести це не дуже просто. Тому що в одному з регулятивних документів (161 стаття ККУ), в переліку є цікава приставка “інші ознаки”. І саме боротьба йде за те, щоб ці ознаки відстояти. Наприклад, якщо напали або є кібербулінг, такі дії частіше кваліфікують як “хуліганство” і не дуже карають кривдників, які скоїли злочин”, — розповідає Євген Трачук.

Згідно зі звітом правозахисного ЛГБТ центру “Наш світ”, зі 122 зафіксованих ними випадків ненависті до представників ЛГБТ спільноти більшість поліція проігнорувала ще на стадії внесення справи до ЄРДР. А деякі справи просто не дійшли до суду.

 

Щоб конкретизувати мотив ненависті до ЛГБТ у парламенті зареєстрували 3 законопроєкти

Перша спроба: Ще в 2015 році у Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт №0931, яким пропонували штрафувати за дискримінацію за ознаками сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності тощо, та заклики до насильництва. Проте в законопроєкті знайшли кілька недоліків, згідно з якими людям начебто заборонять висловлювати власну думку. Його прийняли у першому читанні й мають внести правки до другого розгляду. Наприкінці 2019 року на сайті Офісу Президента України з’явилась петиція, в якій закликали Зеленського не підписувати цей законопроєкт. Проте вона набрала лише 118 голосів.

Друга спроба: 9 квітня нардепка Ольга Василевська-Смаглюк зареєструвала у Верховній Раді України законопроєкт №3316, в якому передбачається криміналізація ненависті за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності (СОГІ).

Народна обраниця пропонувала додати до кількох статей кримінального кодексу України про вбивство, доведення до самогубства, побиття, мордування, катування, погрози, масові заворушення та порушення громадського порядку пункти, що мотивом для злочину може бути нетерпимість за ознаками СОГІ.

Проте й тут знайшлись опоненти законопроєкту. Нардеп Олег Волошин зареєстрував свій законопроєкт №3316-1, в якому пропонує внести відповідальність за пропаганду абортів, “протиприродні статеві відносити” та відмову від створення сім’ї.

На думку представників ЛГБТ організацій, такими законопроєктами хочуть лише блокувати криміналізацію ненависті за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.

“Я думаю, що це нісенітниця. Мені спочатку стало смішно, а потім сумно, бо такі тупі й непрофесійні законопроєкти подають депутати Верховної Ради, що стає якось жахливо. Але ми розуміємо, що вони просто хочуть заблокувати перший законопроєкт. От уявіть, ви говорите, наприклад, “Я не хочу народжувати дитину, бо грошей немає”, а тут приходять депутати такі й кажуть “ну посадимо тебе на 7 років”, — розповідає в коментарі Вільному радіо очільниця ЛГБТ організації “Інсайт” Олена Шевченко.

Третя спроба: 24 квітня на порталі Верховної Ради України з’явився ще один законопроєкт за темою, він майже ідентичний до того, що подала Ольга Василевська-Смаглюк. Автори документу — одразу кілька нардепів, серед яких і мажоритарник з Донеччини Дмитро Лубінець. Парламентарі пропонують додати до кількох статей Кримінального Кодексу пункт “злочин на фоні неприязні за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності”. Крім того, за проєктом, через ненависть статтю мають кваліфікувати з приміткою “з обтяжуючих обставин”.

Чим відрізняється законопроєкт від попереднього:

  • Передбачається покарання не лише за ознаками СОГІ, а й через ненависть до поведінки людини, її одяг тощо;
  • Не додається такий мотив в статті про “групове порушення громадського порядку” та “масові заворушення”.

“Законопроєкт, який поданий, що пропонує внести доповнення з “обтяжуючих обставин” до деяких статей кримінального кодексу, я вважаю це необхідно, звичайно. Бо без цього ми не можемо власне запобігати цим злочинам і говорити до суспільства, що це є ненормальним переслідувати людей за сексуальну орієнтацію і гендерну ідентичність. А обтяжуючі обставини мають на увазі, що покарання має бути серйозніше”, — зазначає очільниця ЛГБТ організації “Інсайт” Олена Шевченко.

Зауважимо, всі законопроєкти поки знаходяться на ознайомленні у парламенту. Згідно з регламентом Верховної Ради України документ спочатку мають розглянути в першому та другому читанні. В період розгляду народні обранці можуть вносити правки. Якщо ж законопроєкт підтримають в другому читанні, то для того, щоб проєкт став законом, його мають підписати спікер Верховної Ради України та Президент.

Нагадаємо, торік експерт ООН з питань ЛГБТ Віктор Мадригаль-Борлоз закликав Україну підтримати ЛГБТ спільноту. Він зазначив, що країна і так сприяє толерантності до представників ЛГБТ+. Однак зауважив, що деякі чиновники та політики розповсюджують неправдиві стереотипи, які дискримінують бісексуалів, транссексуалів, гомосексуалів та лесбійок.

Читайте також:


Завантажити ще...