Підтримати
Будинки у Бахмуті, які зруйнували під час боїв за місто, весна 2023 року
Будинки у Бахмуті, які зруйнували під час боїв за місто, весна 2023 року. Фото надане Вільному радіо бійцем 46-ї бригади ЗСУ

Нардепи Верховної Ради опублікували зміни до закону про компенсацію за житло, яке постраждало та опинилось у зоні бойових дій чи окупації. Таку нерухомість хочуть автоматично визнавати знищенною без необхідності обстеження комісією, супутникових знімків та інших варіантів, які обговорювались раніше. Розбираємось, кого можуть стосуватися зміни.

 

Про зміни, які планують внести до правил нарахування компенсацій за зруйновані та пошкоджені будинки журналісти Вільного радіо дізналися з порівняльної таблиці змін до закону України №60 від 2023 року “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна” (законопроєкту №11161).

Для довідки:

Зазначимо, зміни, які прописали до другого читання, ще не означають на 100%, що їх запровадять. Документ має ще пройти друге голосування народних депутатів та потім відправиться на підпис президента. Але вірогідність, що закон про компенсації зміниться саме так, є.

Серед пропозицій є правка №351 від народного депутата Олексія Мовчана, яку врахували та планують винести на голосування до другого читання.

Відповідно до неї житло у зоні бойових дій та окупації хочуть автоматично визнавати знищенним. Йдеться про нерухомість, яка постраждала, але через війну члени комісії не можуть її обстежити та, відповідно, визначити обсяг компенсації та нарахувати її. 

Якщо за зміни проголосують це буде стосуватися зруйнованого житла:

  • у тимчасовій окупації;
  • в зоні активних бойових дій;
  • яке внаслідок бойових дій оточив чи блокував ворог.

Однак, житло будуть визнавати знищенним тільки за умови, що посадовці міністерства з реінтеграції тимчасово окупованих територій (3 грудня 2024 року його перейменували у Міністерство національної єдності) внесуть населений пункт, де розташована нерухомість, до переліку у наказі №360 “Про затвердження Змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією”.

Цей документ посадовці регулярно оновлюють. Саме у цьому документі ви можете перевірити, чи можуть ваше житло визнати знищеним. Журналісти Вільного радіо публікували повний актуальний перелік населених пунктів Донецької області, які офіційно вважають окупованими або такими, що знаходяться у зоні бойових дій.

Як наприкінці 2024 року в Україні працює компенсація за зруйноване житло в окупації

Для тих, чиє постраждало житло в окупації, залишається тільки чекати деокупації населених пунктів або змін до закону. Оскільки обстеження пошкодженого житла є обов’язковою умовою для отримання компенсації як за програмою “єВідновлення”, так і для отримання сертифікатів за повністю зруйноване житло.

Зазначимо, якщо ваша нерухомість постраждала від бойових дій — першим вашим кроком має бути повідомлення державі про руйнування житла.

Потім слід подати заяву на компенсацію за зруйноване житло.  

Якщо житло повністю зруйноване, воно підпаде не під програму “єВідновлення”, а під отримання компенсаційних сертифікатів за знищене житло. Ви можете заздалегідь розрахувати за формулою на яку грошову компенсацію зможете розраховувати, виходячи з параметрів вашої оселі


Завантажити ще...