В Іллінівській громаді на Донеччині створять сучасний центр культурних послуг
Фото: Вільне радіо
string(33) "Фото: Вільне радіо"

В Іллінівській громаді планують відкрити інтерактивний музей, ярмаркову площу, фестивальний майданчик та інші туристичні атракції. Для відвідувачів села навіть побудують хостел.

 

Село Олександро-Калинове в Іллінівській громаді – єдине на Донеччині, де за пілотним проєктом Мінкульту створять центр культурних послуг. Таких громад по всій Україні лише 7.

Заявку від громади подав завідувач сектору культури, молоді, спорту та туризму Іллінівської ТГ Володимир Землянко.

“Ми побачили оголошення у Фейсбуці, подали заявку. Нам зателефонували, що ми пройшли у другий тур. Далі ми брали участь в онлайн-співбесіді, там були представники Міністерства культури, Товариства дослідників України, представники шведського уряду. Нам давали 15 хвилин, і ми мали представити свій проєкт. Загалом претендентів було близько 100”, – розповідає Вільному радіо Володимир Землянко.

За його словами, комісія обирала переможців не за територіальним принципом, а за цікавістю самих проєктів. Саме такий був в Іллінівської громади.

В межах проєкту тут з’являться 2 сучасні бібліотеки – одна для всіх, а інша для дітей.

“Бібліотека має стати потужним інформаційним простором. Людина, яка має запит на інформацію, має швидко її знайти. Звісно, це можна зробити в інтернеті, але не в усіх у селі є до нього доступ, не всі вміють ним користуватися, не всі можуть виокремити правильну інформацію з великого потоку. У бібліотеці мають бути такі фахівці, які допоможуть знайти те, що людям потрібно. Бібліотеки мають відійти від формату книгосховища до формату центру з надання інформації”, – пояснює завідувач  місцевого сектору культури, молоді, спорту та туризму.

Зазначимо, однією з проблем Іллінівської ТГ залишається доступ до мережі інтернет. Детально про це ми писали у великому репортажі про життя та перспективи громади.

Зараз в Іллінівці та прилеглих селах є 14 бібліотек. Більшість із них оптимізують, але це не означатиме закриття, стверджує пан Володимир. Бібліотечні фонди залишаться при закладах культури, а працівники або залишаться на посадах, або отримають дещо інші повноваження.

Громадський музей, який є в Олександро-Калиновому, хочуть перетворити на комунальний та зробити інтерактивним.

“Є експонати, з якими можна взаємодіяти. Їх треба використовувати так, аби відвідувачам було цікаво вивчати історію. Наприклад, якщо ми говоримо про ремесла, ми показуємо ткацький станок і як він працював, а потім – сучасний станок. І можна порівняти їхню роботу”, – говорить Володимир Землянко.

Музей в Олександро-Калиновому

Також у громаді створять етногалявину, фестивальний майданчик, ярмаркову площу, спортивну залу, мотузковий парк та інші об’єкти. Крім того, збираються реконструювати козачу вежу та козачу хату.

“Ми використовуємо культурну спадщину громади, туристичний ресурс і весь наш потенціал та направляємо його на те, щоб наша громада розвивалася. Весь цей комплекс має стати туристичним магнітом не лише Іллінівської громади, а й Донеччини загалом. Ми хочемо, щоб це зруйнувало міф про те, що Донеччина – це лише терикони та заводи”, – каже начальник місцевого відділу культури.

Аби туристам було де залишатися, у громаді вже почали будувати хостел. Але він не входить до проєкту зі створення центру культурних послуг.

На нові об’єкти Мінкульт готовий спрямувати не менш як 10 млн грн. Ще мінімум 3 мільйони мають виділити з місцевого бюджету.

Загалом у бюджеті заклали 200 млн грн на всі 7 громад, де з’являться нові культурні центри. У міністерстві планують, що послуги для населення там надаватимуть за гроші.

“В них має бути кіноточка, сучасна бібліотека, можливості для людей займатися танцями, народним художнім промислом тощо. Весь сенс полягає в тому, що ці центри, окрім того, що громада і держава частково можуть їх фінансувати, мають надавати платні культурні послуги. Такі приклади по країні існують. Керівники громад, які адекватно оцінюють вагу культури, зробили вже чимало яскравих прикладів, коли в цей центр стягується вся навколишня громада. Там можна побачити й дітлахів, і дідусів з бабусями”, – розповів Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко під час зустрічі в Українському кризовому медіа-центрі.

Нагадаємо, минулого року в Іллінівській громаді відкрили свій міні-театр. Наші журналісти побували там і підготували фоторепортаж.

Матеріал підготовлений у співпраці з Українським кризовим медіа-центром та Естонським центром східного партнерства.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...