Садиба Бантиша під Краматорськом
Фото: Олексій Губанов

Старовинну садибу поміщика Бантиша на Донеччині планують перетворити на туристичну атракцію. Для цього її реконструюють, але на сучасний лад. Ми з’ясували, чому первісним виглядом будинку вирішили знехтувати.

 

Садиба Бантиша з’явилася у селищі Комишуваха під Краматорськом наприкінці XIX століття. Заможний державний управлінець побудував її, аби приїздити сюди відпочивати з сусідньої Харківській губернії.

За радянських часів маєток перетворили на дитбудинок, а деякий час потому там був оздоровчий табір. До наших днів будівля збереглася у поганому стані.

Садиба Бантиша під Краматорськом
Фото: Олексій Губанов

Як розповів Вільному радіо доцент кафедри архітектурного проєктування Донбаської національної академії будівництва та архітектури Олексій Губанов, садиба для Донеччини унікальна, хоча її немає у переліку архітектурних або історичних пам’яток.

“Сама будівля могла б претендувати на визнання пам’яткою історичної спадщини. Тим паче, що дачних об’єктів такого ж періоду в нашій області збереглося дуже мало. Цей маєток збудований у вікторіанському стилі, характерному для подібних садиб, але не в нашому регіоні. Там є кесонна стеля, сконструйована з дубових балок”, – говорить Олексій Губанов.

Кесонна стеля у садибі Бантиша під Краматорськом
Фото: Олексій Губанов

Кілька років тому садибу Бантиша почали реконструювати, а згодом долучили до програми “Велике будівництво”. За словами Олексія Губанова, перед початком реконструкції архітекторів попросили розробити пропозиції щодо відновлювальних робіт. Але до них не дослухалися, і будівлю почали ремонтувати сучасними матеріалами. Наприклад, замість дерев’яних вікон встановили звичайні пластикові, а на підлогу поклали плитку, яку використовують в офісних приміщеннях.

Реконструкція будинку Бантиша

https://www.facebook.com/pavlokyrylenko.donoda/videos/935706003933225

“Якщо будівля представляє цінність, у неї має бути така властивість, як предмет охорони – автентичні елементи, які обов’язково треба зберігати. Припустимо, хтось намалює копію картини. Можна сказати: “Дивіться, це теж історичний об’єкт”. Ні, насправді ж ціниться оригінал. Так само й тут: якщо зіпсувати автентичну частину об’єкта, він втрачає цінність”, – каже фахівець.

На його думку, варто було б поставити реконструкцію на стоп і спробувати відновити ті елементи, які ще залишилися. Але первинної цінності будівля вже не становитиме.

“Це негативний приклад, який треба наводити для розуміння, як робити не можна. Напевно, там самі стіни залишилися, але їх теж заклали сучасною цеглою. А про інтер’єр годі й казати”, – говорить доцент Донбаської національної академії будівництва та архітектури Олексій Губанов.

Як відповіли нашим журналістам в обласному департаменті екології, яке було замовником робіт, про реставрацію будівлі не йшлося. Садиба Бантиша не є пам’яткою архітектури, а отже відновлювати її у первісному вигляді не обов’язково.

У Міністерстві культури пояснюють: оскільки старовинний маєток не потрапив до програми “Велика реставрація”, його ремонтом на державному рівні не опікуватимуться.

“Ми оприлюднили список з 22 об’єктів (по всій Україні, – ред.), які пройшли експертизу в міністерстві. Це ті об’єкти, які перебувають на балансі Міністерства культури та інформаційної політики. Треба розділяти ініціативу місцевих громад і те, що ми робимо в межах “Великої реставрації”, – розповів Вільному радіо міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко під час зустрічі в Українському кризовому медіа-центрі.

Зазначимо, серед об’єктів у переліку проєкту “Велика реставрація” немає жодного з Донецької області. Тож яким чином відновлюватимуть історичні будівлі, залежатиме від місцевих замовників.

Додамо, в Бахмуті також є старовинні об’єкти, які втратили свій первісний вигляд після реконструкції. Серед них – колишня залізнична лікарня (нині Центр спортивної медицини), краєзнавчий музей та новий корпус Коледжу мистецтв по вул. Свободи.

Матеріал підготовлений у співпраці з Українським кризовим медіа-центром та Естонським центром східного партнерства.

Читайте також:


Завантажити ще...