image

НАТО. Що це, як працює альянс та які міфи є про нього


НАТО. Що це, як працює альянс та які міфи є про нього

В 2019 році організації НАТО виповнюється 70 років. Більше 20 з них Україна то наближається, то віддаляється від вступу до альянсу. Саме на сході України кандидати на парламентських виборах 2019 використали риторику проти вступу, і їхні прихильники це підтримали. Тож розберемося в питанні детально вже поза передвиборчою гонкою.


Ми запитали в місцевих мешканців Бахмута: що вони знають про НАТО та чому хотіли б/не хотіли б, щоб Україна вступила в цей альянс.
В наше опитування потрапили менше противників альянсу. Та більш гробальні соціологічні дослідження говорять про інше: на сході ідею підтримують менше,ніж на заході. Але кількість прихильників вступу до НАТО зростає. Такі дані дослідження соціологічної групи "Рейтинг". В червні 2019 року воно показало, що підтримка членства України у НАТО зараз досягла найвищого показника за останні роки - 53%.
Найменший відсоток підтримки - на сході України.
Опитування проводили по всій Україні (крім окупованих територій Криму і Донбасу) з 13 по 23 червня 2019 р. Всього опитали 2,400 жителів України віком 18 років і старше, які мають право голосувати. Вибірка є репрезентативною за статтю, віком, регіоном і розміром населеного пункту. Допустима похибка не перевищує 2.0%.

Тож розберемося, що означає НАТО, для чого існує та які принципи організації необхідно знати кожному українцю на випадок, якщо будуть проводити референдум за вступ в альянс.
Базові характеристики
НАТО — це об'єднання для захисту та розвитку, військово-політичний альянс. Його створили в 1949 році, щоб протистояти Радянському Союзу. Повна назва звучить як "Організація Північноатлантичного договору" (англ. North Atlantic Treaty Organisation).

Головне правило організації: члени союзу відповідають за безпеку один одного. Як прописано в ст. 5 їхнього договору, збройний напад на одного або на кількох членів НАТО розглядається як напад на всіх.
Країни-члени НАТО

Станом на 2019 рік, до НАТО входять 29 країн: Албанія, Бельгія, Велика Британія, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Сполучені Штати Америки, Туреччина, Угорщина, Франція, Чехія, Литва, Латвія, Естонія, Румунія, Болгарія, Словаччина, Словенія, Хорватія і Чорногорія.

Фото: з відкритих джерел
В НАТО було кілька етапів розширення. Від самого початку країни захотіли долучитись до цієї організації, бо вона надає колективну безпеку. І цей процес триває. Нещодавно ми прийняли 29 члена — Чорногорію — і очікується, що в найближчому майбутньому ми зможемо вітати 30 члена альянсу — республіку Македонію
розповів Вільному радіо Голова Представництва НАТО в Україні та Директор Офісу зв'язку НАТО в Україні Александер Вінніков.
Хто головний в НАТО?

Важлива кожна з країн. Адже альянс голосує за всі рішення окремо і якщо хоч одна держава-член проти — рішення не буде прийняте.
Від думки Сполучених Штатів і інших великих держав багато залежить, але все ж таки це демократичний альянс, в якому дослухаються до голосу кожної країни-члена. Тобто, якщо якась країна, наприклад, Угорщина, скаже "ні", то це буде "ні"
пояснює провідний науковий співробітник Інституту історії України Андрій Мартинов.
Мета НАТО


Головна мета військово-політичного блоку прописана в статутних документах — це збереження миру. Але для його досягнення йдуть не лише військовим шляхом, а спираються також на загальний розвиток економіки та демократії кожної окремої країни.
Андрій Мартинов. Фото: Вільне радіо
Зображення: з відкритих джерел
Наша мета — це забезпечити безпеку і оборону для наших стран-членів. НАТО — це організація, альянс, який базується на спільних цінностях: демократія, верховенство права, дотримання прав людини, ринкова економіка і мирне врегулювання конфліктів. Тому наші країни об'єднані навколо принципу колективної безпеки, яку проголошує Вашингтонський договір
каже Голова Представництва НАТО в Україні та Директор Офісу зв'язку НАТО в Україні Александер Вінніков.
Александер Вінніков. Фото: Вільне радіо



При такій меті організації з'явився ряд вимог до тих, хто хоче стати членом НАТО. Перелік складає близько 1500 пунктів. Але суворої вимоги впровадження всіх із них одночасно немає.
Це все дуже чітко задокументовано і зафіксовано. Є вимоги щодо рівня економічного розвитку, оскільки країна має бути спроможна робити внески в бюджет НАТО, які не є маленькими, це не дешево, і третє та найголовніше — це вимоги до стандартів і норм, за якими функціонують збройні сили. Насправді деякі з цих вимог просто збір законопроектів певних чи рішень, які самі по собі є доволі не поганими, як реформи. Насправді, деякі країни їх впроваджують чисто щоб реформувати свої збройні сили
пояснює експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього Ілія Куса.


Скільки коштує партнерство в НАТО?

Сталої суми витрат для країн-членів немає.

При підписанні угоди щодо вступу в альянс, для країни визначають суму прямих внесків в бюджет організації. А також обов'язково утримувати ту частину армії, яка буде брати участь в операціях НАТО. Членам альянсу рекомендують витрачати на свою армію не менше 2% ВВП.

Фото: з відкритих джерел
Всі мають виділяти 2% ВВП для того, щоб покрити всі витрати НАТО відповідно до їхніх потреб. Тому Україна, якщо вступить до НАТО, змоделюємо, що завтра, то нам потрібно буде виділяти додатково 2% ВВП
пояснює експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього Ілія Куса.
Ілія Куса. Фото: Вільне радіо

Відповідно до звіту генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, у 2018 році країни НАТО витратили на оборону в загальній складності близько $1 трлн. Майже 70% цієї суми припадає на США, які витрачають на оборону 3,39% свого ВВП.

Від ВВП України на 2018 рік 2% складають 71 млрд 174 млн грн.

Зазначимо: у НАТО немає своєї окремої армії. Для операцій військові корпуси формують з людей та техніки, які надають країни-члени та країни-партнери. Кожен з учасників місії сам утримує наданих людей або техніку, надані для місій. Це окремий пункт, який не стосується внесків у бюджет НАТО.

Обов'язки членів НАТО

Країни-члени альянсу не мають використовувати армію для нападу. Це суперечить головному документу організації: Вавингтонському договору. Також є вимоги щодо високого рівня демократії, низького рівня корупції та захисту прав людини.

Фото: з відкритих джерел
Самі себе в НАТО позиціонують ось так:
Як працює НАТО?
Країни альянсу спільно працюють на кількох рівнях. Найвищий з них — це саміт НАТО, який проводять раз на рік. На саміт приїжджають очільники держав-членів або держав-партнерів, а також глави їхніх урядів. Рішення, які будуть остаточно ухвалювати на саміті, готують попередньо в ході зустрічей Північноатлантичної ради на рівні послів, а також міністрів закордонних справ.
Фото: kmeta.bg
Фото: eadaily.com
У нас головним органом рішень є Північноатлантична рада, яка збирається щотижня на рівні послів у штаб-квартирі НАТО. А також регулярно на рівні міністрів закордонних справ, міністрів оборони, а також на самітах (на рівні очільників держав та їхніх урядів). Тому всі політичні рішення, які ухвалюються, ухвалюються за принципом консенсусу. Тобто, усі країни-члени мають бути "за"
зазначає Голова Представництва НАТО в Україні та Директор Офісу зв'язку НАТО в Україні Александер Вінніков.
Як участь країни в НАТО виглядає для пересічного громадянина
Як хтось дуже правильно сказав: "Вступає в НАТО не міністерство оборони, і не збройні сили, а вся країна"
каже Голова Представництва НАТО в Україні та Директор Офісу зв'язку НАТО в Україні Александер Вінніков.
По факту, участь в НАТО ставить вимоги щодо прогресивності країни, її демократичних цінностей та постійного розвитку війська. Зараз Україна витрачає на армію більше, ніж НАТО вимагає від своїх країн-членів. На повсякденне життя вплив опосередкований. Але зміни відчують військові.
Візьмемо за базу, що відбулася імплементація цих стандартів, вони працюють. Відчують це в першу чергу військові. Бо це покращення і модернізація збройних сил. Відчують силові структури. Держава бере на себе зобов'язання брати участь у різних миротворчих місіях НАТО, як держава-член. Тобто, коли НАТО приймає рішення, наприклад, здійснити або розгорнути певну миротворчу операцію десь, як в Косово, країни-члени зобов'язуються долучитися до неї. Це повноцінна місія, участь в якій, до речі, ще й певні бонуси дає для військових. Це, в принципі, як будь-яка поїздка по роботі, тільки у військових
наводить приклади експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього Ілія Куса.
Фейки про НАТО
Зображення: Stopfake
Я думаю, що протягом 7 десятиліть альянс довів свою спроможність, альянс довів свою увагу до потреб окремої людини. І людських економічних потреб, і потреб у забезпеченні прав людини. І тому абсолютно всі ті точки дотику, які ми сьогодні маємо з альянсом, стимулюють нас до змін і трансформації на краще. Де людина буде себе відчувати краще, буде відчувати себе захищеною, відчувати себе впевненою, відчувати можливість реалізації своїх планів, матеріальних потреб, фізичних та інтелектуальних потреб
вважає віце-прем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції у 2016-2019 рр. Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Іванна Климпуш-Цинцадзе. Фото: Вільне радіо
Після загострення стосунків НАТО та Росії, з'явилося більше інформації про ворожість альянсу. Наприклад, телеканал міністерства оборони РФ все частіше будь-яке озброєння презентує з підписом "нічний кошмар НАТО" або аналогічними.

На території окупованого Донбасу поширюють інформацію про британський спецназ в районі Новотошківки-Кримського, британські групи хіміків у Бахмуті та ще безліч варіантів підготовки нападу.


В альянсі на подібні "вкиди" відповідають просто: тези про підготовку до нападу представники альянсу час від часу спростовують всі 70 років свого існування.

Необхідність спростувань міфів про НАТО побачили і в Україні. Адже країна закріпила в Конституції курс на членство в альянсі, а для цього потрібна і підтримка більшості суспільства. Представники влади вважають, що найголовніший міф вдалося подолати.
Зображення: Stopfake, Вільне радіо
Ці міфи щодо НАТО нагадують медузу-горгону, якій обрізаєш 1 голову — якісь 2 варіації чи 3 знову з'являються. На жаль, дуже дорогою ціною міф про те, що НАТО є агресивним військовим блоком, який несе на нашу землю війну — нам вдалося знищити, дуже дорогою ціною. Ціною протидії російській агресії. Нарешті наші громадяни українці усвідомили, що війна прийшла до нас не з того боку, яким нас так лякали протягом десятиліть, а прийшла з Російської Федерації
зазначає віце-прем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції у 2016-2019 рр. Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Твердження про НАТО, а також точні формулювання цитат представників альянсу радять шукати на офіційному сайті альянсу.
Перевірте себе:
Матеріали за темою
1021
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Проект «Підвищення рівня знань про НАТО серед жителів Донецької області» реалізується завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії. Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.