У новинному дайджесті ми стисло та зрозуміло розповідаємо про найважливіші і найцікавіші події тижня. Цього разу у поле нашої уваги потрапили також комунальні “перемоги”, скандал навколо пільгових перевезень та сучасне нестандартне мистецтво на Донбасі.
Заморожені тарифи
Цього тижня Кабінет Міністрів України, НКРЕКП, “Нафтогаз” та мери міст підписали меморандум про те, що опалення та гаряча вода не дорожчатимуть до кінця опалювального сезону. Теплопостачальникам обіцяють компенсації, відстрочку оплати за газ та довгострокові цінові пропозиції, щоб вони менше залежали від коливань цін на блакитне паливо.
Чи не на всіх сайтах державних адміністрацій та міскрад цю новину подали як беззаперечну перемогу. Ми ж нагадаємо, що ціна на газ, за якою розраховували нинішню вартість опалення та гарячої води, нижча за ту, за якою теплопостачальники купують цей газ. Різницю цін і обіцяє компенсувати уряд. Хоча цей обов’язок не перекладатимуть на місцеві бюджети, компенсуватимуть з державного гаманця, який також наповнюють українці зі своїх податків.
Розслідування щодо вакцини
Вакцинація ще не почалася, а вже підозрюють зловживання. Національне антикорупційне бюро України почало розслідування щодо закупівлі за державний кошт вакцин проти COVID-19 для українців. Справу відкрили за статтею “Зловживання службовим становищем”. Перевірять закупівлі вакцини китайського виробника Sinovac Biotech за ціною 17,85 долара за 1 дозу. Адже раніше ДП “Медичні закупівлі” під час перемовин домовилась про закупівлю вакцини по 3 долари за дозу. Та незадовго до того, як договори мали підписати, міністр охорони здоров’я Максим Степанов нібито втрутився і зупинив процес перемовин.
Загострення та втрати на передовій
Щоденні обстріли та майже кожного дня — поранені та загиблі українські захисники. Так минув тиждень на передовій. Вранці 11 лютого один з бійців дістав смертельного поранення від кулі снайпера неподалік населеного пункту Зайцеве. Загиблий Олександр Глушко був родом з Полтавської області. У той же день ввечері бойовики вбили ще одного українського військового біля Новомихайлівки. В тому напрямку бойовики стріляли з великокаліберних кулеметів. В пресслужбі 28-ї ОМБр ім. Лицарів Зимового Походу повідомили, що загиблий — це Владислав Лященко 1996 року народження. Останній день тижня приніс одразу три втрати: бійці підірвались на вибуховому пристрої біля Новолуганського.
Натомість президент України Володимир Зеленський, який також 11 лютого був на Донбасі, заявив, що режим всеосяжного припинення вогню допомагає зберегти життя українських військових.
“Ми всі бачимо, що кількість обстрілів останнім часом з боку бойовиків збільшилася. Однак як би скептично хтось не ставився до слова “перемир’я”, режим припинення вогню потрібен і є досягненням. Це врятувало реальні життя наших військових і цивільних”, – сказав Володимир Зеленський.
Тиждень на КПВВ
За 5 робочих днів тижня у Станиці Луганській пройшли на тимчасово окуповану та підконтрольну уряду територію приблизно однакова кількість людей (4 356 та 4 743 громадян відповідно).
Через КПВВ “Новотроїцьке” українські прикордонники оформили за понеділок та п’ятницю 159 людей та 30 автівок в бік ОРДО. А на вільну українську територію — 117 людей та 20 машин.
Також 11 людей представники НЗФ не пропустили на тимчасово окуповану територію. Ці люди повернулися на підконтрольну територію та пішли на 2-тижневу самоізоляцію чи обсервацію. Ще 6 людей намагалися пройти з ОРДЛО за частково підробленими документами. Про них прикордонники повідомили Нацполіції. Це дані ДПСУ.
Про різноманітні складнощі повідомляють і монітори БФ “Право на захист”. Так, один чоловік був змушений залишитися на ніч у Станиці Луганській. Він попросив моніторів допомогти в оформленні перепустки на паспорт нового зразка. Координаційна група склала заявку, але її обробка займає добу.
Власники українських паспортів у вигляді ID-картки, які їдуть з ОРДО через “Новотроїцьке”, стикаються з ще одною перепоною з боку представників т.зв. “ДНР”. Коли вони надають довідку про місце реєстрації, їм кажуть, що довідка не є документом. І потрібно мати витяг з демографічного реєстру з мокрою печаткою.
Пільговики — тепер за гроші
В автобусах з Бахмута у Соледер та Часів Яр скасували пільговий проїзд.
Відповідні оголошення з’явились у приміських автобусах. Мова йде про скасування пільгового проїзду у автобусах за маршрутом “Бахмут — Соледар” з 8 лютого 2021 року, а за маршрутом “Бахмут — Часів Яр” — з 1 лютого. Також йдеться про скасування трьох приміських маршрутів до Трипілля, Привілля та Никифорівки.
ОТГ Часів Яру немає грошей, аби компенсувати перевізнику проїзд пільговиків. А ось голова Соледарської ОТГ Євген Пластун сумнівається у розрахунках АТП і вважає їх завищеними та вказує на шантаж. Більше у нашому матеріалі.
Три тижні без води
В Зеленопіллі та Курдюмівці змогли відновити водопостачання. Ремонтники знайшли порив, який шукали три тижні. Ще з 20 січня близько 600 жителів Зеленопілля та Курдюмівки залишалися без централізованого водопостачання. Там стався порив на водогоні. Але де саме — було не зрозуміло, а труби тягнуться від Курдюмівського заводу кислототривких виробів через шахти крейдяного кар’єру. Саме на балансі цього заводу і знаходиться водогін.
Екоторбинки з Кліщіївки
За кілька кілометрів від Бахмута тепер шиють сумки-шопери на заміну пластиковим пакетам. Майстерню обладнали у невеличкій будівлі, де під одним дахом соціальний центр, бібліотека, актова зала та амбулаторія. Зробити у селі швацький цех у мініатюрі було спільною ідеєю Бахмутської міськради та Червоного Хреста. Майстрині шиють сумки у вільний від роботи час. Працюють у цій самій будівлі, але в інших кабінетах. Для сумок використовують синтетичну тканину під льон. Є кілька кольорів на вибір. На торбинки наносять два варіанти вишивки: з емблемою Бахмутської громади або логотипом Червоного Хреста. За умовами програми, кожного місяця з-під голки має виходити 40 торбинок, тобто, 480 за рік. Готові торбинки раз на місяць забиратимуть представники Червоного Хреста і міської ради. Як організована майстерня — дивіться у фоторепортажі Маргарити Днєстровської.
Історія життя, довжиною у 100 років
Бахмутянин Микола Самуїлович Вольвач нещодавно відзначив 100-річний ювілей. На його вік припали становлення та розпад держави, голод і війна, оголошення незалежності та сучасні роки. Учасник війни та досвідчений молдавський криміналіст своїм домом вважає Бахмут, бо тут виріс і тут проводить старість. Три дні ми говорили з Миколою Вольвачем, аби почути всю його історію, його бачення визначних подій двох століть. Це погляд на історію зсередини. Його розповідь про війну, роботу, сім’ю, яка зараз здається зовсім не однозначною, допомогаю порівняти минуле з теперішнім. Історія такого довгого життя від першої особи чекає вас тут.
Львів’янка на Луганщині, яка нас надихнула
Мар’яна Вольська переїхала зі Львова на Луганщину та заснувала тут “Україномовний розмовний клуб”. Тепер не тільки навчає сєвєродончан солов’їної, але й допомагає відновити українські традиції: святкування Різдва та Івана Купала. А нещодавно заохотила містян готувати вареники з гостем з Іспанії. Усім, хто хоче перейти на державну мову, радить оточити себе українським контентом та побороти свої страхи. Про інші лайфхаки лагідної самоукраїнізації та досвід переїзду з Заходу на Схід читайте в монолозі Мар’яни.
Світлодарськ, який варто побачити
Місто Світлодарськ відоме з новин про Донбас та про ситуацію на фронті. Та про нього є що розповісти не у військових хроніках. Ми побували у містечку та зібрали підбірку топ-11 причин там побувати: що варто побачити, пережити та відчути. Світлодарськ — одне з наймолодших міст на Донеччині. Містечко з’явилося у степу у 1969 році, як селище енергобудівників та енергетиків, тобто 52 роки тому. 2 вересня 1970-го облрада формально утворила смт Світлодарське м. Дебальцевого Донецької області. Подивитись там можна на Вуглегірську ТЕС, водосховище, плантації ялівцю та яскраві мозаїки. А також на пейзажі, які стали знімальним майданчиком кількох фільмів. Більше про цікавинки міста читайте у матеріалі нашої Наталі Жукової.
Артоб’єкт Соледар
Дві столичні мисткині “заземлилися” у Соледарі на тижневу арт-резиденцію та вже презентували свій витвір сучасного мистецтва. 4 лютого в Соледарі стартувала арт-резиденція “Заземлення” платформи культурних ініціатив ІЗОЛЯЦІЯ. Ідея полягає в тому, що люди мистецтва кидають на тиждень своє звичне середовище, поринають в геть інше, пізнають його та видають якийсь твір. 9 лютого вже є на що подивитися у перших мисткинь — Тетяни Павлюк та Ірени Тищенко. Дівчата займаються сучасним мистецтвом понад рік та приїхали на Донеччину вперше. Із собою захопили камери, флакони штучної крові, ідеї що створити за тиждень та столичні стереотипи про Донбас. В Соледар їхали вже з певним розумінням що будуть робити: відеоарт (але не знали який саме, адже це неможливо передбачити), текст (але не знали про що, адже ще ні з ким не спілкувалися) та інсталяцію. Що з того вийшло — дивіться тут.
Що подивитись
У День закоханих радимо подивитись пронизливу та сильну стрічку “Вічне сяйво чистого розуму”. У світі, де винайшли машину, що стирає спогади, Джоель і Клементина вирішують забути один одного. Та виявляється, що кохання може бути сильнішим, а реальність та спогади вже геть змішалися. Що обрати — біль чи забуття? Та чи варто забувати навіть нещасливу любов? Фільм змушує замислитись над безліччю нестандартних питань. Подивитись його можна тут.
Читайте також: