Зображення до посту ВЦА у “тиловому” Слов’янську, бахмутський елітний автопарк та “ЄвроДонбас” столітньої давнини. Сідай, розкажу! (24-30 травня)
Фото: Depositphotos

Ми традиційно зібрали для вас в єдину мозаїку найяскравіші події тижня, які сталися з нами. Та доповнимо їх практичними порадами та ідеями. 

Новини з громад Донеччини

  • Цього тижня у Слов’янську все ж створили військово-цивільну адміністрацію. Це сталося через багатомісячні баталії між депутатською більшістю деяких політсил та мером міста Вадимом Ляхом. Фактично, з грудня, коли новообрані депутати отримали повноваження, у громаді так і не змогли ухвалити бюджет та багато інших важливих для мешканців рішень. Як розгорталися події та чого очікувати людям, ми розповіли у матеріалі Поки що без міськради: У Слов’янську утворили міську військово-цивільну адміністрацію
  • На Донеччині хочуть створити декілька нових харчових та переробних підприємств. Зокрема  —  забійний цех у Соледарі та 2 міні-підприємства у Званівці. Скільки хочуть виділити на це, що саме перероблятимуть та скільки підприємств в області вже є  — клікайте за цим посиланням.
  • У Бахмутській ТГ за наступну 5-річку хочуть принести світло у кожне селище та село новоутвореної громади. У міськраді підрахували: на вуличне освітлення потрібно буде знайти понад 10 млн грн. За ці кошти потрібно встановити понад тисячу світлодіодних ліхтарів та прокласти близько 25 км ліній освітлення. Детальніше про те наскільки такі ліхтарі економніші та чому на бахмутських вулицях все ж темно, шукайте в матеріалі.
    світлодіодні ліхтарі вночі
    Ілюстративне фото. Джерело: пресслужба Вінницької міськради
  • Хочуть причепурити та зробити комфортнішим свої населені пункти й у Торецькій громаді. Там підбили підсумки громадського бюджету участі. Різні громадські ініціативи там підтримали майже 3 тисячі мешканців. Для фінансування за бюджетний кошт відібрали 20 проєктів, більшість з яких  —  це спортивні майданчики в різних кутках громади. А повний перелік всіх проєктів-переможців  —  за цим посиланням.
  • Для тих, хто користується електричками, є важлива інформація. На ділянці залізничної колії між станціями Зовна та Сіль тривають ремонтні роботи. Це призвело до зміни в графіку руху електричок, які курсують між Слов’янськом, Лиманом та Бахмутом (або слідують далі у Курдюмівку). Детальніше про те, яких саме приміських електропоїздів стосуються зміни, в які дати та на скільки хвилин запізнюватимуться поїзди, можна прочитати тут
  • У Дружківці, Костянтинівці, Новгородському, Маріуполі та деяких інших містах Донбасу тривають зйомки фільму про промислову історію краю до 1917 року. Це буде фільм “ЄвроДонбас” про європейських промисловців, які наприкінці 19 — початку 20-го століття вкладали кошти та будували підприємства на території сучасного українського сходу. На цей фільм держава виділила близько 2 млн грн. Де саме та хто знімає  кінострічку —  у матеріалі “На Донбасі знімають фільм про європейську історію регіону 
    старовинна будівля у Лисичанську
    Старовинна будівля у Лисичанську, побудована бельгійськими промисловцями. Фото Миколи Ломако

Міжнародні новини

З 26 травня Україна припинила авіасполучення з Білоруссю. Це сталося після того, як борт Ryanair з Афін, який прямував у країну Балтії, під загрозою збиття вимушено посадили у столиці Білорусі. Детальніше про це  —  за посиланням.

В Нідерландах тривають судові засідання у справі збиття малайзійського Боїнга MH17. Цього тижня учасники суду провели виїзне засідання на авіабазу, де зберігаються уламки збитого літака. Їх приєднали до каркасу у натуральну величину, де це було можливо, таким чином “реконструювавши” частину літака для вивчення матеріалів судового процесу. Наступне засідання у справі відбудеться 7 червня. 

Добірка корисного

Традиційно ми прагнемо знайти лайфхаки для наших читачів, які були б корисними та спрощували нам життя. Нижче декілька практичних посилань:  

покрокова інструкція для тих ФОП, які хочуть перейти на спрощену систему оподаткування;

— а для тих, хто ще не ФОП, але хоче почати заробляти гроші, до 16 червня є чудова можливість подати на конкурс стартапів свій екологічний проєкт. Можуть взяти участь і школярі. Хто ще та які умови  —  за посиланням;

—  також цього тижня ми підготували інтерактивні тести з математики та української мови й літератури, за основу взяли минулорічні тести ЗНО. Попереду ще додаткова сесія складання ЗНО з цих предметів, тому ці матеріали будуть корисні абітурієнтам, які ще готуються. Також, він буде цікавий тим, хто давно закінчив школу та хотів би спробувати скласти сучасний тест ЗНО. 

Пандемія COVID-19

Цього тижня Донеччину перевели в жовту епідемічну зону. 

В країні триває вакцинація, уряд уклав контракти на поставку 24 млн доз різних типів вакцин від різних виробників, якими зараз вакцинують українців. Зокрема, в липні очікуємо на поставку 10 млн доз американської вакцини NovaVax

Тим часом люди продовжують хворіти на COVID-19 та потребують діагностики. Ми зібрали детальну інформацію (ціни, адреси, пакет послуг) про те, де можна платно обстежитись на коронавірус в:

 —  Бахмуті

 —  Торецьку, Сіверську та Соледарі,

 —  Костянтинівці та Дружківці,

 —  Покровську і Слов’янську,

 —  Часів Ярі, Лимані та Мирнограді.  

Пам’ятні дати

Рівно 7 років тому українські військові почали боротьбу за Донецький аеропорт. 26 травня відбувся перший бій у Донецьку між бійцями ЗСУ та проросійськими найманцями. Пропонуємо побачити як виглядав ДАП всі ці роки з космосу у матеріалі Війна перетворює бетон в пил, а села в поля. Як виглядає Донбас під час війни з космосу 

Російсько-українська війна

В регіоні тривають бойові дії з російськими окупантами та їх місцевими найманцями з окремих районів Донеччини та Луганщини. З понеділка, 24 травня бойовики поранили 2 бійців Збройних Сил України, поранення ще одного військового виявилось несумісним з життям. Снайпер російських гібридних сил вбив заступника командира батальйону 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади Максима Польового з Хмельницька. Український захисник воював на Донбасі з 2014-го року. 

Також все частіше з боку тимчасово окупованих територій влучають у цивільну інфраструктуру підконтрольних українському уряду територій чи навіть у цивільних мешканців. Так, у понеділок з протитанкового ракетного комплексу окупанти влучили у будівлі селища Північне, що на околиці Торецька. Ніхто не постраждав.

А вже за 2 дні без крові мирного населення не обійшлося: бойовики обстріляли селище Славне у Мар’їнській ВЦА на Донеччині. Один чоловік отримав вогнепальне осколкове проникаюче сліпе поранення в груди справа. Пораненого відправили у військовий госпіталь у Покровську.  

У п’ятницю в районі Гранітного, що неподалік від Волновахи, бойовики скинули 2 постріли ВОГ-17 з безпілотника. Одна з мін впала поруч із будинком мирних мешканців, другу на момент виходу матеріалу так і не знайшли.  А в суботу сепаратисти обстріляли цивільних мешканців Шумів під Торецьком


Новини з тимчасово окупованих районів

  • У донецькій псевдореспубліці за комунальні борги понад рік в еквіваленті близько 385 грн відрізають водопостачання мешканцям приватного сектору. Загальна сума боргу населення перед непідконтрольною Києву частиною компанії “Вода Донбасу” у перерахунку з рублів складає близько 400 млн грн.
  • Для того, аби молоді виїхати з ОРДЛО, не варто так ризикувати життям. Можна просто вступити в український виш та переїхати вчитися на вільну українську територію. Як це зробити  —  ми зібрали у покроковій інструкції.


Ситуація на КПВВ регіону

Всі 7 КПВВ вздовж лінії розмежування на Донбасі і цього тижня відкривалися о 08:00. Шість з них — в односторонньому порядку, тобто цього самого не робили щодня окупаційні сили на дзеркальних блокпостах. 

Щоденно пропуск людей відбувався лише на КПВВ “Станиця Луганська». За даними Держприкордонслужби, загалом за неповний тиждень (24-28 травня) через “Станицю Луганську” на ТОТ пройшли 6 486 людей, а у зворотньому напрямку  —  7 180 громадян.

Двічі цього тижня, у понеділок та п’ятницю, на добу поновлювався рух через гуманітарний коридор «Новотроїцьке — Оленівка” на Донеччині. Тут лінію розмежування перетнули 284 людей та 50 машин у бік тимчасово окупованого Донецька. Водночас 312 громадян та 66 одиниць транспорту приїхали на підконтрольну українській владі територію.

Пропускали тут не лише людей з їх транспортом, а й майже 100 тонн гуманітарних вантажів від міжнародних благодійників. Загалом тут оформили 12 вантажівок з будівельними матеріалами, добривами та підгузками. Все це  —  від Міжнародного Комітету Червоного Хреста та Міжнародної організації з міграції. 

21 людину російські найманці не допустили на тимчасово контрольовану ними територію. 

Нагадаємо, на обидвох КПВВ у робочі дні чергують правозахисники благодійного фонду “Право на захист”. Журналісти “Вільного радіо” щоденно розповідають про їх роботу та дають звіти з найсвіжішою інформацію з контрольно-пропускних пунктів Донбасу. 

Надихає

Микола (Богдан) Мухін-Колода родом із Зайцевого просто хотів бути українським скульптором: ліпити запорізьких козаків, козацьку вольницю та коней, чумаків у степу та князів Київської Русі. Але йому довелося дорослішати та вчитися у 1930-ті в більшовицькій Україні. Тут український митець мав виконувати завдання комуністичної партії та творити у дусі соцреалізму. Тому талановитий та волелюбний скульптор переїхав до Львова. Там завзято ліпив та викладав у промислово-мистецькій школі. Творив з найдешевших матеріалів: воску, гіпсу і навіть фіксованого пластиліну, бо бронза у воєнні часи була практично недоступна.  

«Його «Слава» – це незрівнянна композиція. Нелегке завдання поклав собі тут мистець – скомпонувати троє коней з їздцями на одному пункті опору. І розв’язав він це завдання блискуче. Динаміка руху, патос боротьби доведені тут до краю. Різьбяр пориває нас своїм героїчним завзяттям, що помітне не тільки в обличчях їздців, а й у кожній подробиці всієї композиції». «Мухін — це сила!» — підсумовував колись критик Михайло Драган свою оцінку творчості молодого автора.       

У 1939-40 роках через змову Сталіна з Гітлером Львів став радянським містом, а невдовзі більшовицька окупація змінилася на нацистську. Про дивовижного земляка  — скульптора Миколу (Богдана) Мухіна та його яскравий життєвий шлях читайте в матеріалі Хотів бути українським скульптором: як митець із Донеччини втік від двох тоталітарних режимів

Фільм для перегляду

Пропонуємо глянути німецьку трагікомедію 2003-го року “«Ґуд бай, Леніне!” (121 хв.) Фільм  —  про сімейні стосунки на тлі бурхливих змін у Німеччині після падіння у 1989-му Берлінської стіни. Її звели радянські визволителі від нацизму, які згодом самі перетворилися на окупантів. 

Мати молодого німця, Алекса, впала в кому незадовго до падіння стіни та пролежала в комі декілька місяців. А коли отямилася, на вулиці не було вже ані Німецької Демократичної Республіки, ані комуністів. Люблячий син вирішив не розповідати матері вбивчу правду про перемогу капіталізму (адже вона переконана комуністка). Що було дали, дивіться у фільмі за посиланням

Читайте також:


Завантажити ще...