В цьому дайджесті ми зібрали найважливіше за тиждень, аби ви нічого не пропустили. Розповідаємо про військово-цивільні адміністрації, тарифи, експрес-тести на КПВВ та Бахмут 18 сторіччя. А ще — як отримати мільйон на свою ідею.
Перша втрата на передовій
11 січня на передовій загинув перший боєць у 2021 році. Під час обстрілу смертельно поранили старшого солдата 56 окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Олега Андрієнка. У 37-річного військовослужбовця залишився син Тимур, якому ще немає року, дружина та мати.
В багатьох містах України тиждень розпочався з протестів — люди мітингували та навіть перекривали дороги через зростання тарифів. Донбас не залишився осторонь. Протестували мешканці Курахового, Маріуполя та Краматорська. Скільки людей вийшли на вулиці та як відреагувала місцева влада — подробиці тут.
А вже у середу Уряд пообіцяв знизити ціну на газ для населення. Точніше, тимчасово ввести державне регулювання ціни на газ для побутових споживачів. А саме: встановити ціну 6,99 грн за метр кубічний для всіх побутових споживачів.
Голова уряду доручив міністерству енергетики, міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, міністерству юстиції та іншим центральним органам виконавчої влади невідкладно підготувати проєкт постанови про запровадження державного регулювання ціни на газ на період дії карантинних обмежень або до кінця опалювального сезону.
Чому саме така ціна та що чекає на ринок газу в Україні — більше за посиланням.
Донеччина отримала партію швидких тестів на антиген, якими безкоштовно тестуватимуть людей на КПВВ. Частину з них розподілили на КПВВ “Новотроїцьке” та почали робити з 15 січня.
Уточнимо, люди, які слідують через КПВВ на підконтрольну українському уряду частину Донеччини, мають встановити додаток “Вдома” та самоізолюватися на 14 днів. Припинити цю ізоляцію раніше можна було двома способами: отримати негативний висновок ПЛР-тесту на коронавірус або дочекатися завершення двотижневого терміну. Але тепер з’явилася третя опція, для якої потрібно здати експрес-тест на наявність COVID-19. Всі результати будуть занесені у систему, і після обробки цих результатів додаток буде вимкнений, якщо людина здорова.
Більше читайте тут.
14 січня набули чинності правки в Законі про військово-цивільні адміністрації. Президенту дозволили створювати ВЦА в тих громадах Донбасу, де не було виборів. Таких громад в Донецькій та Луганській областях 18.
Раніше президент України своїм указом міг створити ВЦА якщо районна, обласна, селищна або міська ради не здійснюють свої повноваження: не проводять сесії, немає кворуму для скликання сесії, не вирішують проблеми громади тощо. Тепер створити ВЦА можна не лише якщо місцеві ради не виконують свої завдання, а і якщо ЦВК ухвалила рішення про неможливість проведення місцевих виборів у громаді.
Ми проаналізували чи буде нововведення корисним для Донбасу — детальніше в матеріалі.
Не минуло й півроку (хоча ні, минуло) як Світлодарська лікарня все ж отримала “ковідний пакет”. А це 2,6 мільйони гривень за грудень. У медзакладі хворих на коронавірусну інфекцію приймали з весни 2020-го, але ніяких додаткових грошей не отримували, бо не могли укласти договір з НСЗУ. Для цього було замало апаратів ШВЛ (їх було 2), а у штаті бракувало двох анестезіологів. Тепер гроші витратять на медикаменти та на доплати за грудень лікарям і медперсоналу, які працюють із хворими на COVID-19. Як вдалося вирішити проблемні питання та що думає головлікар — докладніше у матеріалі.
У Слов’янську працює гурток іміджології для дітей. Веде заняття кандидатка педагогічних наук Тетяна Соколенко. Вона викладає за методикою, яку розробила сама.
Іміджологія – це дисципліна людинознавчого жанру. Вона поєднує в собі з десяток гуманітарних, мистецтвознавчих та природознавчих дисциплін. Це фізіогноміка, невербаліка, кінесика, риторика, колористика, етикет тощо.
За словами Тетяни Соколенко, людині достатньо пари секунд, аби сформувати враження про того, хто перед нею стоїть. На рівні підсвідомості людина починає відчувати симпатію або антипатію. Як ці знання допомагають дітям та що можно “мотати на вус” дорослим — докладніше тут.
Як виглядав Бахмут майже 250 років тому?
За часів Катерини II по сучасній території України проїхав німецький дослідник Йоган Гюльденштедт. Все занотоване ним потім видали та понад століття тому переклали. Нещодавно краєзнавець, співробітник Лисичанського музею Микола Ломако помітив: опис подорожі в Бахмут фактично випав у перекладі. Чоловік розібрав старий готичний шрифт та сам переклав з німецької детальний опис Бахмута тих часів.
Краєзнавця вразив детальний опис Бахмутської фортеці всередині, та якою малою вона тоді була. Взагалі весь побачений та описаний Гюльденштедтом Бахмут умістився б на невеличкому кварталі по обох берегах Бахмута в районі нинішнього центрального ринку та набережної. Це “серце” Бахмута. Чим ще вражає старовинний документ — читайте тут.
12 січня Укрзалізниця запустила свої перші чат-боти у месенджерах Viber та Telegram. Там можна купити та повернути квиток, подивитися розклад руху, почитати відповіді на розповсюджені питання. Поки що все працює лише для потягів Інтерсіті+.
У боті можна обрати один з варіантів: Купити квиток, Розклад Інтерсіті+, Онлайн табло Київ-Пас, Мої картки, Питання, Зворотний зв’язок.
Онлайн табло покаже о котрій та на яку колію прибуває потяг. У розділі “Питання” є інформація про необхідні документи, пільги, правила перевезення. У розділі “Купити квиток” можна, як і на сайті УЗ, обрати місце у вагоні.
А ще вони надсилають стікери з котиками. Як приєднатися до чат-бота — розповідаємо тут.
З 16 січня 2021 року набувають чинності окремі норми закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. А саме — обслуговування в магазинах, усіх установах (як державних, так і приватних) має бути державною мовою. Так, продавець має звертатися до вас українською. І вся інформація на цінниках теж має бути державною мовою, але можна дублювати іншими. Ні, за російську на вулиці не каратимуть.
Як поскаржитися на обслуговування російською та яка відповідальність — читайте у нашому матеріалі.
Мільйон гривень від держави на культурний проєкт — це можливо. Український культурний фонд розпочинає програму “Культура. Туризм. Регіони” на 2021 рік. Подаватися можуть як підприємці, так і органи місцевого самоврядування чи організації. Загальний бюджет на цей рік — 60 мільйонів гривень.
Головна мета — посилити культурно-туристичну привабливість регіонів. Для цього планують підтримати громади, аби ті створили конкурентоспроможні культурні проєкти.
Можна подавати заявки за напрямками: культурно-туристичний маршрут, локальний музей, локальний фестиваль.
Мінімальна сума гранту 50 тисяч грн, максимальна — 1 мільйон. Бонус — менторський супровід. Поки конкуренції майже немає. Хутчіш дізнайтеся, як подати заявку у нашому матеріалі.
На цьому тижні нас надихнув бачити прекрасне навколо Бахмутський краєзнавець Михайло Кулішов. Його світлина “японського” манежу Деркульського кінного заводу перемогла на всеукраїнському фотоконкурсі Вікіпедії в номінації “Найкраще фото Луганської області”. Члени журі назвали роботу найцікавішим фото Луганщини за останні роки, бо воно атмосферне, живе і показує унікальну автентичну конструкцію кінного манежу. Самого ж Михайла вразило те, що круглий дерев’яний каркас діаметром 34 м тримається на єдиній 30-метровій опорі.
Хоч завершився вже перший робочий тиждень, він все ж був “постсвятковим”, а хтось і відзначав “старий” Новий рік. Трохи затримати піднесений настрій перед новими трудовими буднями допоможе добрий сімейний мюзикл “Містер Джангл і різдвяна подорож”.
В центрі сюжету – історія геніального винахідника на ім’я Джеронікус, який займається створенням нових іграшок у своїй крамничці. Одного дня його учень викрадає всі розробки майстра і створює власну імперію з виробництва іграшок. Через роки Джеронікус все сидить в своєму магазинчику та обіцяє кредитору, що скоро придумає щось революційне. Але напередодні Різдва все зміниться.
Подивитись стрічку можна тут.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.