підтримка рідних на фронті
Як підтримати рідного, який воює. Ілюстративне фото: Михайло Палінчак/Instagram

Слова підтримки військовим вкрай необхідні. Відстань та постійні стреси позначаються на стосунках між коханими людьми. Але зберегти їх можливо. Розповідаємо, як підтримати близького, який воює, про що говорити з ним і як подбати про власний психологічний стан. 

Як говорити з коханим, який зараз захищає країну на фронті 

Повномасштабна війна на довгий час розлучила чимало українських родин. У таких умовах зберігати стосунки на відстані дуже складно. Втім, зробити це цілком можливо, запевняє психологиня Вікторія Чернова.

“Завжди пам’ятайте: по той бік телефону — жива людина зі своїми потребами та бажаннями. І ніколи не забувайте: через відстань та інші зовнішні обставини зменшується відсоток порозуміння між рідними людьми. Саме тому важливо проговорювати аспекти стосунків та ставити питання, якщо вас дійсно щось турбує. А також вислухати відповідь рідної людини та прийняти її”, — говорить фахівчиня.  

Щоб зберегти стосунки на відстані з захисником чи захисницею у пригоді стануть такі поради:

  • Намагайтеся підтримувати зв’язок. 

“Це можуть бути розмови телефоном чи по відеозв’язку. Є, наприклад, дуже гарний український додаток Obimy, який дає можливість “торкатись” людини на відстані”, — каже психологиня. 

При цьому обов’язково потрібно домовлятися з рідною людиною, яка воює, як і коли ви спілкуватиметесь. 

“Важливо пам’ятати, що наші міцні сімейні стосунки — вже потужний ресурс, як для самого військового, так і для його рідних. Тому намагайтесь підтримувати спілкування, домовляйтеся, у який спосіб і як часто цей зв’язок буде відбуватися між вами”, пояснює психологиня Світлана Бєляєва.

Як діяти, якщо близький довгий час не виходить на зв’язок, читайте в нашому матеріалі: “Зник зв’язок з військовим: куди звертатись рідним і що радить психологиня”

як говорити з військовим
Як говорити з близьким, який на фронті. Ілюстративне фото: “Армія Inform”

 

  • Розповідайте про те, що відбувається у вашому житті. 

“Ваших рідних важливо тримати в курсі подій, тоді у них з’явиться відчуття співучасті”, — пояснює Вікторія Чернова.

Ділитися з військовим про труднощі, які ви та ваша родина переживаєте, можна, додає Світлана Бєляєва. Але потрібно говорити і про те, як ви їх долаєте.

“Це даватиме військовому впевненість, що вдома все гаразд і рідні справляються”, — каже психологиня. 

Водночас вона радить уникати в розмові обговорення складних тем, вирішення яких вимагає присутності військового. 

  • Замислившись про те, що написати чоловіку, який на війні, пам’ятайте — головне тут бути щирими та відкритими в розмові чи переписці. 

Світлана Бєляєва радить не приховувати від військового свої думки та почуття. А також уважно слухати одне одного та ставитися з повагою до того, чим ділиться з вами кохана людина. 

“Не бійтесь “бути слабкими”, адже щирість — це насправді дуже складно”, — додає Вікторія Чернова.

Завершувати телефонну розмову чи переписку, якою б вона не була на початку, потрібно на позитивній ноті — не зайвими будуть й слова підтримки військовому

Рідним захисників також радять прочитати путівник для родин військовослужбовців “Любити. Жити. Чекати”

як підтримати коханого, який воює
Ілюстративне фото: Михайло Палінчак/Instagram

Як поводитися під час конфлікту

Якщо виникне непорозуміння чи конфлікт, варто пояснити ваш психологічний стан близькому, але фіксуватися на собі, каже Вікторія Чернова. Не слід обвинувачувати співрозмовника. Наприклад, “я злюсь”, “мені прикро”, “мені сумно” замість “ти мене бісиш”, “ти мене образила/образив”. 

“Важливо запам’ятати: конфлікт — не боротьба. Тут немає переможців і переможених. Тож треба дотримуватись певних рекомендацій, щоб цей процес проходив із користю для обох його сторін”, — запевняє фахівчиня. 

В жодному разі не згадуйте старих образ. Аби розв’язати неприємну ситуацію, зосередьтеся на своїх переживаннях у конкретний момент. Не слід узагальнювати, використовуючи фрази “ти завжди”, “ти ніколи”. Чим глибше ви будете занурюватись у спогади, тим складніше з них буде “виринути”. 

Треба слухати та чути співрозмовника. Коли емоції переповнюють, почути іншу людину складно. Однак це дуже важливо, адже без цього неможливо дійти порозуміння. Якщо хочете, щоб вас почули, зверніть увагу на слова співрозмовника. Зрозумійте, що саме він хоче донести до вас.

Та все ж чекати, поки виникне конфлікт, не варто, радить психологиня. Краще заздалегідь сказати  про свої переживання та потреби.

Не забувайте про підбадьорливі фрази та спільні мрії: як підтримати військового 

Слова підтримки воїну в реаліях війни важливі. Та підтримати захисника під час його військової служби допоможуть також мрії і плани на майбутнє. 

“Наше тіло дуже позитивно реагує на фантазії. Тож не обмежуйте себе у такій радості”, — рекомендує Вікторія Чернова. 

А спільні плани дозволять вам і близькій людині попри відстань відчувати присутність в житті одне одного.

як спілкуватися з чоловіком, який на фронті
Як підтримати рідного-військового. Ілюстративне фото: “Радіо Свобода”

 

Варто ділитися з коханою людиною спільними спогадами та фото. 

“Пристосовуйтесь до спілкування на відстані, намагайтеся зберегти важливі сімейні дати, теплі спогади, особливі особистісні фрази, які є в подружжі чи в інших близьких стосунках”, — зауважує Світлана Бєляєва.

Також, додає вона, вкрай важливо дати підтримку чоловіку чи іншому близькому. 

“Слова підтримки — зараз це дуже важливо почути і чоловікам на фронті, і людині, яка чекає, теж від цього стане легше. І ще для багатьох воїнів важливо знати, що на них чекають і в них вірять, тому час від часу підкреслюйте це у розмовах і повідомленнях, кажіть слова любові”, — говорить психологиня. 

Не забувайте писати чи казати й підбадьорливі фрази та мотиваційні слова. Нагадуйте коханому, що ви сумуєте за ним, і водночас озвучуйте частіше, як ви пишаєтеся ним. Можна також робити компліменти близькому.

Фрази, щоб підтримати людину, яка воює, можуть бути індивідуальними, пов’язаними з вашим спільним життя, або ж доволі універсальними: “я вірю в тебе”, “ти сильний”, “я пишаюся тобою”, “я вдячна, що ти захищаєш нас”. 

Як рідним тих, хто воює, подбати про себе

Підтримки потребує не лише емоційний стан військових, а й їхніх близьких. Адже постійна тривога та хвилювання, стрес, очікування дзвінка чи повідомлення, відчуття безсилля, злість, емоційне вигоряння — це лише невеликий перелік того, що може переслідувати рідних українських захисників і захисниць. 

Аби зменшити появу таких станів, варто знайти заняття, що підтримує та наповнює, і не перевантажувати себе негативною інформацією, радить психологиня Світлана Бєляєва.

“Розподіляйте свої ресурси, це допоможе уникнути емоційного вигорання. Треба обов’язково шукати шляхи поновлення, наповнення своїх ресурсів. У нас у кожного є “ресурсні канали” — це види діяльності, які допомагають нам залишатися сильними. Це може бути фізичний канал, орієнтований на активну діяльність, догляд за організмом. Для когось це буде, наприклад, духовний чи емоційний канал, коли людина наповнюється завдяки музиці, кіно, літературі. Соціальний канал передбачає підтримку через спілкування та зв’язок з іншими людьми й так далі. Усього таких ресурсних каналів шість, потрібно звернути увагу, які будуть корисними для вас”, — каже співрозмовниця. 

Як покращити психологічний стан власними зусиллями:

  1. Не знецінюйте власні переживання (будь-що, що вас засмучує, тривожить, викликає негативні думки та емоції — важливе, бо турбує саме вас).
  2. Усвідомлюйте свої почуття, проговорюйте страхи. Робити це можна самостійно, але все ж краще поділитися з близькими, яким довіряєте, або з фахівцем. 
  3. Не відмовляйтесь від підтримки, яку пропонують близькі та друзі.
  4. Шукайте однодумців — тих, хто теж зараз чекає на рідних з війни. Таке спілкування надає впевненості та сил. 

Психологиня наголошує: важливо звертатися за допомогою до фахівців, коли є відчуття, що самому важко впоратися. Коли варто це робити, читайте за посиланням

Раніше ми розповідали, як говорити з людьми, які чекають рідного з фронту, та які фрази не слід вживати. 

Також  ми розпитали психологів, як подолати апатію та виснаження під час війни


Завантажити ще...