Іпотечне кредитування під час війни: хто може на нього претендувати та які умови
Кредит на житло у військовий час на пільгових умовах поки можуть отримати лише певні категорії українців. Їм пропонують скористатися державною програмою “єОселя”, яку невдовзі запустять для всіх людей без власної домівки. З експертами та тими, хто придбав оселю під час війни, аналізуємо: як зараз працює пільгова іпотека в Україні, скільки грошей можна отримати за програмою “єОселя” та чи багатьом українцям вдалося оформити пільговий кредит на житло.
Програма “єОселя” для оформлення іпотеки
Восени минулого року в Україні запустили програму пільгового кредитування “єОселя”. Нині вона доступна для військовослужбовців і силовиків та їхніх родин, а також медиків, педагогів і науковців, які працюють у державному та комунальному секторах. Для них відкрита іпотека через “Дію” під 3%. Втім через певні процеси відсотки можуть дещо збільшуватись, каже фінансово-економічний оглядач Богдан Слуцький.
“Ця програма пільгова і відсоткова ставка там становить 3%. Але фактично, якщо ми додамо різні бюрократичні процедури, то так звана реальна ставка становить до 4% річних”, — стверджує Богдан Слуцький.
Серед тих, хто скористався можливістю взяти житло в кредит під час воєнного стану — фахівчиня Держслужби з надзвичайних ситуацій із Миколаївщини Юлія Дробик.
“Про “єОселю” я дізналася з мережі інтернет. І мене зацікавило, оскільки в мене вже була в уяві певна квартира. І десь 11 листопада я подала заявку на “єОселю” через “Дію”. Описала у ній, яка квартира, які квадратні метри, скільки вона коштує і так далі. На це пішло десь 10 хвилин. І я чекала дні 3-4, щоб мені зателефонували з банку. Обрала Ощадбанк, тому що в мене там хороша кредитна історія”, — каже жінка.
І додає: труднощів із оформленням іпотеки у воєнний час не виникло, тож за кілька місяців вона вже переступила поріг нової квартири.
“На погодження кредиту я чекала до січня. В січні я вже отримала ключі від квартири. Кредит мені погодили у повному обсязі — тобто скільки коштувала квартира, такий кредит мені і дали. Перший внесок у мене був 20% суми кредиту”, — говорить Юлія.
Кредит на оселю розраховують на 20 років. Платежі за квартиру потрібно вносити щомісяця. Податися на участь у програмі можна у застосунку “Дія”.
“Розраховується певна сума залежно від вартості квартири під 3%, і щомісяця ти маєш внести ту суму, яка вказана у договорі. Але якщо маєш змогу вносити суму більшу — можна попередити про це керівника банку. Цей кредит можна погасити швидше, тобто не за 20 років, а в кого є яка можливість”, — пояснює Юлія Дробик.
Умови іпотечного кредитування 2023
Заявку на отримання кредиту можна залишити у п’ятьох банках-партнерах: Ощадбанку, “ПриватБанку”, “Укргазбанку”, “Глобусі” та банку “Скай”. Відповідь мають надіслати впродовж трьох робочих днів.
Як повідомили Вільному радіо у пресслужбі Ощадбанку, максимальний кредит на житло в Україні за програмою “єОселя” складає 6 млн грн. Втім витратити цю суму можна лише на домівку, яка відповідає певним критеріям.
“Кредит можна отримати на купівлю квартири в багатоквартирному житловому будинку або новобудові, крім державної/комунальної власності. Забудовники, які будують житло, мають бути акредитовані/перевірені банком. Для обласних центрів є обмеження щодо строку введення в експлуатацію — не пізніше ніж за десять років до дати укладання договору”, — повідомляють у відповідь на запит Вільного радіо.
Крім того, позичальник має бути повнолітнім, а після закінчення дії кредитного строку йому має бути не більше ніж 70 років.
У пресслужбі банку додають: охочі отримати кредит можуть мати у власності певну кількість квадратних метрів нерухомості.
“Нормативна площа житла для сім’ї з однієї людини (одинока людина), має становити не більш як 52,5 кв. м. загальної площі та додатково 21 кв. м. — на кожного наступного члена сім’ї (дружина, дитина)”, — кажуть в Ощадбанку.
Програма кредитування “єОселя” зараз не працює в тимчасовій окупації і там, де точаться бої. Зокрема, пільговий кредит на житло неможливо оформити у Донецькій області.
Іпотечне кредитування для окремих категорій громадян
Як повідомили журналістам Вільного радіо у державній компанії “Укрфінжитло”, за програмою “єОселя” станом на 29 червня 2023-го вже видали 1550 кредитів.
“Якщо ми подивимось на статистичні дані, то середня сума кредиту [за програмою “єОселя”] зараз становить майже півтора мільйона гривень. Із них приблизно 300 тисяч гривень ці люди платять одразу, а іншу суму їм розбивають на кількість років”, — каже фінансово-економічний оглядач Богдан Слуцький.
Зазначимо, можливості програми іпотечного кредитування 2023 “єОселя” обмежені. З моменту запуску програми українці подали до банків-партнерів 136 159 заявок. Це у 88 разів більше за кількість виданих кредитів. Утім варто зважати на те, що позичальник може просити кредит відразу у кількох банках.
“Лише 4% серед усіх охочих, які подалися, станом на зараз отримали позитивне рішення. Якщо ми подивимось, що планував уряд, то минулого року там планували, що у 2023-му видадуть 15 тисяч кредитів. На початок липня видали менше ніж 1600 кредитів — це у 7 разів гірший показник, ніж вони закладали. Однією з причин є те, що плани не співрозмірні з фінансуванням”, — вважає Богдан Слуцький.
Частина людей ще очікують на розгляд заявок, а деякі — отримали відмови.
“Основними причинами відмов у наданні кредиту є невідповідність заявника умовам, погана кредитна історія, недостатній розмір доходу”, — кажуть у пресслужбі Ощадбанку.
Найбільше квартир за програмою “єОселя” придбали військові та силовики. Чи можна взяти житло в кредит, цікавилися й представники інших професій: медики купили 145 квартир, педагоги — 144, а науковці — 24.
З 1 серпня програму “єОселя” поширять на всіх українців без власної домівки. Вони зможуть оформити іпотечне кредитування через “Дію” під 7% річних. Перший внесок так само становитиме 20%, а термін кредитування — 20 років.
Ринок пільгового кредитування в Україні зараз існує лише завдяки двом програмам, каже Богдан Слуцький. Раніше також діяла програма “Доступна іпотека”, втім її призупинили.
“За умови існування “єОселі” іпотечне кредитування існує. За умови фінансування програми “Доступні кредити 5-7-9%” для підприємців” — кредитування для підприємців існує. Якщо ми приберемо ці дві програми, то не залишиться іпотеки і кредитування підприємців”, — підсумовує Богдан Слуцький.
Нагадаємо, програму кредитування “5-7-9%” хочуть зробити доступнішою для підприємців на деокупованих територіях.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.