Повномасштабна війна призвела до серйозних проблем на ринку праці. Багато людей виїхали за кордон, частина чоловіків пішла на фронт, а чимало підприємств припинили свою діяльність через бойові дії чи економічні труднощі. Нестача кадрів ускладнює роботу багатьох галузей. Як змінилася ситуація на ринку праці в Україні, розповідаємо далі.
Для аналізу в матеріалі використані дані звіту Національного банку України від квітня 2024 року, статистичного звіту сайту Work.ua за жовтень 2024 року
Олегу 21 рік, і цього року він закінчив університет у Харкові за спеціальністю “Комп’ютерні науки”. Ще під час навчання він мріяв працювати в IT, але тепер, розпочавши пошук роботи, постав перед труднощами. Українські IT-компанії вже не мають сотень вакансій, особливо для новачків. А їхні іноземні клієнти уникають співпраці через ризики знеструмлень та нестабільну ситуацію в країні. Також більшість компаній не можуть надати працівникам бронь від мобілізації, що додатково ускладнює працевлаштування на тлі нестачі кваліфікованих кадрів та кризису на ринку праці в Україні.
“Зараз частина компаній закрилася, інші переїхали за кордон. Мій друг, який близько 3 років у цій сфері, розповідає, що навіть для досвідчених спеціалістів знайти замовника стало складніше. Часто вони не хочуть співпрацювати з українцями через ризики, або ж вакансії вже зайняті тими, хто виїхав. Зараз великий ризик залишитися без роботи, або, як у моєму випадку, навіть не знайти її”, — розповідає Олег журналістам Вільного радіо.
Водночас вчитель Володимир, звукорежисер Іван, поліцейський Олександр та медикиня Анастасія, які мали досвід у своїх професіях, тепер не на ринку праці, бо тепер служать в ЗСУ. І це лише точкові приклади, а їх в сотні тисяч більше, що посилює проблеми з кадрами в багатьох галузях.
Вакансій все більшає, але не в усіх сферах, зазначають у звіті Нацбанку України від квітня 2024 року. Там державні аналітики взялися прогнозувати ситуацію на 2024-2026 роки. Так, оголошень про вакансії у сферах охорони, будівництва та робітничих спеціальностей побільшало, тоді як в IT-сфері зараз наймають менше. Вакансій для освітян також небагато.
Ринку праці в Україні особливо бракує кандидатів з навичками, але і для посад без них теж спостерігається дефіцит кадрів. За інформацією Організації Об’єднаних націй (ООН), у 2024 році офіційно виїхали за кордон щонайменше 6,6 мільйона українців. Також, через мобілізацію, стало менше кандидатів-чоловіків.
За оцінками НБУ, на початок 2024 року 16% компаній вказували на нестачу кваліфікованих кадрів, а 11% — на низьку кваліфікацію існуючих працівників.
На перший квартал 2024 року середня заробітна плата в Україні зросла на 17,7% порівняно з попереднім роком, зазначають в НБУ. Однак, це не допомагає швидше вирішити проблеми з кадрами, адже дефіцит кадрів і конкуренція за затребуваних працівників залишаються високими. Згідно з їхніми прогнозами, конкуренція за кадри спровокує подальше зростання заробітних плат, які до 2025 року перевищать довоєнний рівень. Принаймні в гривневому еквіваленті.
Згідно з даними Work.ua, у жовтні 2024 року середня заробітна плата, яку пропонують роботодавці на цьому порталі, зросла до 22 500 гривень (на 5%). Така тенденція спостерігається у Київській області — 25 000 гривень (+1 050 гривень), Львівській — 22 500 гривень (+1 500 гривень), Дніпропетровській — 21 000 гривень (+1 000 гривень), Одеській — 21 000 гривень (+1 000 гривень) та Харківській — 20 000 гривень (+1 000 гривень).
Найбільше — на третину — зросли пропозиції по зарплаті в категорії “Охорона та безпека”: з 45 000 до 60 000 гривень.
Середня зарплата зросла також у вакансіях для працівників сільського господарства (24 000), будівництв (27 500), культури (21 500), логістики (21 000), медицини (22 500) та фінансової сфери (20 000 гривень).
Ринок праці в умовах великої війни змушує роботодавців шукати нові підходи для заповнення дефіциту кадрів. Після початку повномасштабної війни все більше роботодавців залучають студентів, людей без досвіду та жінок. Зокрема, для жінок проводять безкоштовне перенавчання на операторок екскаватора або навантажувача, а також на водіння автобуса.
Юлія Колядинська, уродженка села Неліпівка Торецької громади, є прикладом того, як жінки в умовах війни адаптуються до нових реалій. Колись жінка працювала кухарем, а згодом 15 років доглядала за паралізованою матір’ю.
Після евакуації на Дніпропетровщину у 2022 році та втрату матері й сина, Юлія поїхала працювати за кордон, але згодом повернулася до України.
“Мені хотілося залишатися вдома, [в Україні]. У мене чоловік також військовий. Вирішила піти в шахту. Так мені захотілося. Раніше цю роботу виконували чоловіки, але зараз вони воюють, тому жінки теж повинні хоч трохи їх замінювати”, — зазначає переселенка.
Пройшовши навчання та тримісячну практику, жінка освоїла нову спеціальність і тепер працює машиністкою підземних установок у вугільній шахті в Першотравенську на Дніпропетровщині.
“Я прийшла в ДТЕК, спитала які є вакансії, і сказала, що не боюсь роботи, працювати хочу. Мене направили на навчання в Терновку в навчальний центр. Практика була три місяці на підприємстві. Тобі дають наставника, бо самостійно ти не пересуваєшся по шахті: можеш заблукати, десь не так себе повести, бо ти ще нічого не знаєш, ти в шахті ще не був”, — ділиться шахтарка.
Зараз для Юлії її робота — це не лише професія, а й частина життя. Вона зізнається, що не уявляє себе без цієї справи і готова відстоювати право жінок працювати у шахті, навіть якщо умови зміняться.
Згідно з даними Work.ua, на їхній платформі найбільше шукають працівників робітничих професій. Таких вакансій в жовтні на сайті було 20 992, у сфері обслуговування 20 343 (що у порівнянні з вереснем цього року на 4% менше).
У жовтні кількість вакансій порівняно з попереднім місяцем зросла на 7% у сфері охорони та безпеки, на 2% у дизайні, творчості, продажах, закупівлях та юриспруденції. Вакансій в галузях телекомунікацій, зв’язку, сільського господарства, агробізнесу, робітничих спеціальностей та виробництва додалося тільки на 1%.
Попри кризис на ринку праці, затребуваними професіями залишаються професії: вантажник, касир, водій, кухар, комірник, бармен, бариста, менеджер з продажу, продавець-консультант, бухгалтер та різноробочий.
Найбільше робочих місць пропонують компанії з:
Раніше ми розповідали, що роботодавці можуть отримати компенсацію за працевлаштування учасників та учасниць бойових дій. Їм обіцяють компенсувати половину їхньої зарплати та за необхідності оплатити навчання та перекваліфікацію.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.