Підтримати
чашка чаю ввечері восени
Фото: Depositphotos

У тижневому дайджесті підбиваємо підсумок тижня, що минає, згадуємо про історичні події, які сталися цього тижня у минулому, та пропонуємо фільм для перегляду.

 

СТОСУЄТЬСЯ ВСІХ

— Верховна Рада визнала російський парламент нелегітимним. Адже під час кількаденного (!) голосування там масово та відкрито привозили на дільниці мешканців ОРДЛО з виданими їм російськими паспортами. ОПЗЖ ж привітала провладну путінську партію з перемогою. 

— Через введення в Україні ринкових цін на газ опалення будівель бюджетної сфери різко подорожчає. Розбираємося на скільки та що робитимуть в громадах.  

— В Україні зниклих дітей розшукуватимуть й за допомогою соцмереж: ми долучилися до глобальної мережі “AMBER Alert”. Що це означає та як працює, пояснюють працівники поліції в нашому матеріалі

— По всій країні в містах та селах вкопані мільйони використаних автошин. Подекуди навіть на території дитсадків та шкіл. Розповідаємо чому шкідливому автомотлоху не місце у суспільному просторі.

шини у дворах
Фото: Вільне радіо

НОВИНИ З ГРОМАД ДОНЕЧЧИНИ

Землетрус під Добропіллям ніхто не помітив

У понеділок, 20 вересня, ми дізналися про підземні поштовхи в районі Добропілля. Їх зафіксували рано вранці неділі, 19 вересня, датчики у Харкові та Полтаві та передали інформацію до Головного центру спеціального контролю, що під Житомиром. 

землетрус біля Добропілля
Скріншот повідомлення ГЦСК


За інформацією ДСНСників, ніхто з мешканців щодо землетрусу до них не звертався. 


У Добропіллі через місяць обиратимуть мера

Невдовзі у Добропіллі починається виборча кампанія. Верховна рада визначилася з датою виборів в місті — голосування запланували на 31 жовтня. Обиратимуть мера замість одіозного Андрія Аксьонова, якого обрали нардепом. Хто такий Андрій Аксьонов та чому під час його присяги деякі нардепи кричали “ганьба” нагадуємо тут

 

До Скотуватої знову ходять електрички

Рух до цієї залізничної станції терміново обмежили 9 вересня після артилерійського обстрілу — снаряди падали на відстані 2 км. Тоді евакуювали персонал, а останньою зупинкою на цій гілці зробили станцію Фенольна, що у Нью-Йорку Торецької ВЦА. Тепер електрички знову ходять до Скотуватої.

КРИМІНАЛ

Замовне вбивство зірвалося 

Про спецоперацію із заплутаними мотивами за участі екс-очільника одного з селищ Костянтинівської громади розкрили силовики.

арешт поліції Донеччина
Фото: Пресслужба ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях


Один підприємець “замовив” іншого — хотів усунути (чи то суперника у коханні, чи то бізнес-конкурента) руками найманця-кілера з Бахмута. А той “законтрактував” іншого вбивцю, роль якого виконав підсадний агент правоохоронців. Деталі цього детективу
читайте тут.

 

2 нових фігуранта у справі про ймовірне шпигунство

У справі ймовірного шпигуна, який за наймом працював на благодійний фонд, з’явилися 2 нових фігуранта. Обидва вони воювали проти ЗСУ, а нині сидять у СІЗО та під домашнім арештом.  

 

На 3-му році розслідувань досі нікого не підозрюють

У 2018-2019-му на ДП “Селидіввугілля” начебто замовили підробне обладнання, яке вже використовували, замість нового, а також ремонт обладнання для шахти “Курахівська”, який виконали дуже неякісно.

шахта Курахівська на Донеччині
Шахта “Курахівська”. Фото: www.girnyk.dn.ua


Слідчі не впоралися із розслідуванням цієї справи за 2 роки і
попросили 3-й рік на слідчі дії. Зазначимо, власники 2-х фірм, що нібито виконували ремонт, зареєстровані на непідконтрольній території. 

ПОЗИТИВ

Двоє кікбоксерів з Донеччини стали кращими у світі

На чемпіонаті світу з кікбоксингу, який пройшов в Угорщині 13-19 вересня, двоє наших спортсменів посіли призові 1 та 3 місця. Це Данило Ульянов з Торецька та Уляна Міщенко з Маріуполя. Про перемогу та підготовку до неї розповідає тренер одного зі спортсменів Віталій Лі.

 

Назвали 10 кращих вчителів прифронтової зони 

Триває всеукраїнський конкурс Global Teacher Prize Ukraine 2021, і для вчителів Донбасу цього року є спецномінація. Наприкінці тижня назвали 10-х кращих вчителів прифронтової зони, серед них 3 викладачів з Маріуполя та 1 — з Торецька Бахмутського району. Всі решта  —  з різних громад регіону. Серед десятки кращих  —  лише один чоловік.  

 

краща вчителька прифронтової зони з Торецька
Вчителька початкових класів ЗОШ № 8 Торецької ВЦА Олена Сєдакова увійшла в 10 кращих вчителів прифронтової зони. Фото: Освіторія


У Торецьку відкрили центр для особливих дітей 

Центр раннього втручання створили для дітей з розладами у розвитку. Тут облаштували ігрові кімнати із сучасним обладнанням для реабілітації. Як він виглядає та для кого працюватиме — розповідаємо з фото. За оснащення та ремонт заплатили міжнародні донори.

реабілітаційний центр в Торецьку
Фото: Вільне радіо


Лавка із вторсировини з’явилася у Соледарі

Тут біля офісу платформи культурних ініціатив ІЗОЛЯЦІЯ встановили лавку, виготовлену з переплавлених пластикових кришечок від напоїв. Їх збирали в одній із соледарських шкіл та взяли в одеситів. До речі, там роздають Wi-Fi, а пароль до нього знайдете на одній з ламелей лавки. 

 

Учні 12-ї школи Бахмута повернулися на навчання у шкільну будівлю, в якій нарешті закінчили капітальну реконструкцію. Таким чином в місті залишились 3 школи, де ремонт досі триває,  —  це школи №№ 11, 18 та 24.

 

Мешканці вулиці Оборони Бахмута дочекалися капремонту асфальту, понівеченого ще 3 роки тому заміною магістрального водоводу. Аналізуємо тендерне оголошення — як саме планують витратити тут майже 18 млн грн.

вулиця Оборони в Бахмуті
Поки бахмутська вулиця Оборони виглядає ось так. Фото: www.bahmut.in.ua


ПАНДЕМІЯ COVID-19

Карантин триває, тепер у жовтій зоні: як працюють навчальні заклади? 

20-го вересня в Україні продовжили карантин мінімум до кінця року. А ще за 3 дні країна потрапила у “жовту зону” карантинних обмежень. Відтак навчальні заклади, де вакцинувались менше ніж 80% працівників, мають піти на дистанційку. Розповідаємо які коледжі та виші у Бахмуті перейшли в онлайн.

Зазначимо, садки та молодша школа не закриватимуться та будуть працювати  в аудиторіях незалежно від рівня епіднебезпеки. Тому що малим дітям необхідний контакт з вихователями та один з одним. 

Донецька область помаранчевий рівень безпеки
Донеччина вже “помаранчева”. Скріншот інфографіки МОЗ


Уряд вводить обов’язкову вакцинацію певних працівників

Це освітяни та влада  —  центральна та місцева. І це не є порушенням прав людини.   

В Бахмутській лікарні за тиждень побільшало важкохворих з COVID-19 майже вдвічі. Всі ці люди  —  невакциновані.

Бахмутська лікарня
Інфекційне відділення Бахмутської лікарні. Фото: Вільне радіо


У п’ятницю, 24 вересня, за епідпоказниками Донецька
область опинилася у “помаранчевій зоні” небезпеки. Місцева влада має право ввести додаткові обмеження, але поки їх немає: у Краматорську та Маріуполі цими вихідними святкують Дні міста та День машинобудівника, збираючи на заходи тисячі людей.  

ООС

На сході за неповний тиждень українські військові фіксують 40 збройних провокацій вздовж всієї лінії розмежування. Зокрема, у зведення ЗСУ ледь не кожного дня потрапляли населенні пункти Бахмутського району: у вівторок обстріляні Новолуганське та Шуми, у середу —  Світлодарськ та Зайцеве, у четвер  —  Південне та Новолуганське, а у п’ятницю  атакували Новолуганське, Світлодарськ, Верхньоторецьке та Нью-Йорк.  

Найгарячіше за цей тиждень було у п’ятницю, 24 вересня: окрім обстрілів із забороненої Мінськими домовленостями зброї, на Приазов’ї російські найманці скидали снаряди ВОГ-17 з двох безпілотників та здалеку закидали міни ПОМ-2 біля Нью-Йорка.   

український військовий на Донбасі в окопі
Фото з відкритих джерел


І вже ввечері неділі, 26 вересня, стало відомо, що на вибухівці підірвався насмерть український військовий. Ще один отримав вогнепальне осколкове поранення, він у стані середньої тяжкості. Де саме це сталося та за яких обставин, військові не повідомляють.

Отже, внаслідок російської збройної агресії на Донбасі за тиждень поранені 5 військових та один боєць загинув. 

НОВИНИ ОРДЛО

 — Пенсіонери з тимчасово окупованих територій відтепер можуть проходити ідентифікацію у пенсійному фонді, не перетинаючи лінію розмежування, онлайн, за допомогою мобільного додатку “Дія”. Але це можливо лише для тих, в кого є біометричний український або закордонний паспорт та кваліфікований електронний підпис “Дія.Підпис”.  

—  Бахмутська нотаріуска  Анна Білявцева розповіла як отримати спадщину по інший бік від лінії розмежування

ДОБІРКА КОРИСНОГО

неїстівні гриби
Неїстівні гриби в Україні. Зображення з відкритих джерел


МОЖЛИВОСТІ

 Вільне радіо оголошує конкурс есеїв для старшокласників з усіх регіонів країни. Дедлайн для творів  —  кінець листопада. Теми та натхнення, а також умови конкурсу та інформацію про нагороду шукайте тут

ЛАЙТ: ІСТОРІЯ, ЦІКАВИНКИ, ДОЗВІЛЛЯ 

Цього тижня у різні десятиліття сталося багато важливих та цікавих подій:  

— 125 років тому швейцарець Конрад Гампер запустив у Краматорську машинобудівний завод. 

Старокраматорський машинобудівний завод
СКМЗ наприкінці 19 століття. Фото з колекції музею СКМЗ


— 86 років тому дівчина зі Старобешевого, Паша Ангеліна, закликала жінок  сідати на трактори та орати поля (“Сто тисяч подруг, на трактори!”).  

— 81 рік тому у Горлівці почалися вистави українського драматичного театру.  

— 50 років тому в Макіївці заснували будівельно-архітектурний виш, який після 2014-го евакуювався до Краматорська. 

Докладніше про це ми розповіли у нашій тижневій краєзнавчій рубриці “Цей тиждень в історії Донбасу”

Що послухати

Наприкінці вересня 52 роки тому культовий британський гурт «The Beatles» випустив свій останній альбом «Abbey Road». Пропонуємо переслухати та згадати ці неймовірні ностальгійні композиції:

https://www.youtube.com/watch?v=eiRfv6LFXYE

Для поціновувачів сучасної української музики ми зібрали 7 драйвових композицій з кліпами, виконаними жестовою мовою  —  їх ви знайдете тут.

Нагадаємо, Вільне радіо повернулось в ефір, тож шукайте нас на хвилях 91,5 та 106 FM. Які саме програми та коли можна почути, дізнавайтесь в матеріалі 8 програм, які можна послухати в етері Вільного радіо

Фільм тижня

Пропонуємо глянути художній фільм-біографію “Фріда” (2002, 123 хв.) про неймовірну мексиканську художницю Фріду Кало. Фільм спільного виробництва США, Канади та Мексики отримав “Оскара” та “Золотого глобуса” як фільм з найкращою музикою. У головній ролі – Сальма Хаєк.

“Помаранчева” Донеччина, землетрус й вибори у Добропіллі та вдвічі дорожче тепло для бюджетників. Сідай, розкажу! (20-26 вересня) 1
Фріда Кало, фото з відкритих джерел


Ще підлітком, Фріда потрапила в аварію, яка прикувала її до ліжка на багато років. Фріда страждатиме від болю до кінця свого життя. Але під час хвороби вона пристрастилася до малювання. Трохи одужавши, вона показала свої роботи відомому художнику Дієго Рівері, який згодом стає її вчителем, чоловіком і соратником у політичній боротьбі. У фільмі є все  —  кохання й пристрасті, гарячі латинські танці та екзотичні мексиканські пейзажі, особисті драми головних героїв після втрати дитини, політичні інтриги з радянським вигнанцем Львом Троцьким. 

Українською мовою у гарній якості фільм можна подивитись за цим посиланням.

Читайте також:


Завантажити ще...