Підтримати
Зображення до посту Потім буде пізно: 5 аргументів евакуюватися від мешканців сходу 
Фото: Сергій Гайдай

Ситуація на сході України стає все більш напружною й майже щодня під обстрілами гинуть мирні жителі. Ми поговорили з деякими героями наших популярних матеріалів та розпитали їх, чому вони виїхали в більш безпечне місце та чому, на їхню думку, слід евакуюватися зі сходу.

 

Ангеліна Шостак. Активістка, депутатка

Ангеліна Шостак — депутатка Краматорської міської ради. Коли російська армія відкрито вдерлася на територію України, жінка спочатку не хотіла виїжджати. Але потім передумала.

Монолог бахмутянки Ангеліни Шостак про те, як вона подолала рак

Якщо зі мною щось трапиться, наприклад, буде авіаудар і опинюсь під завалами, то я наражаю на небезпеку тих людей, які будуть мене рятувати. Це зайвий клопіт! Зайва робота медикам, рятувальникам й іншим, хто буде забезпечувати моє лікування й порятунок”, — розповідає Ангеліна Шостак.

Та вона не могла залишити під обстрілами свою 78-річну маму. Як і переважна більшість людей похилого віку та казала щось на кшталт: “я вже пожила, я не хочу їхати, я залишуся вдома, зі мною нічого не буде, я якось проживу”. Але Ангеліна підібрала слова, які впевнили маму евакуюватися разом:

“Мій син пішов в територіальну оборону й захищає країну. Я мамі кажу: “Якщо ми не поїдемо, як сину, твоєму онукові, буде спокійніше захищати? Коли він знає, що ми у безпеці, чи тоді, коли він знає, що щохвилини може щось трапитися”.

Читачі Вільного радіо можуть згадати Ангеліну Шостак з цих матеріалів:

 

Оксана Судак. Активістка, правозахисниця

Оксана Судак родом з Донецька, й коли у 2014 році війна прийшла туди, жінка вимушена була виїхати в більш безпечне місто — в Бахмут. Після 24 лютого Оксана зрозуміла, що залишатися в Бахмуті небезпечно.

Потім буде пізно: 5 аргументів евакуюватися від мешканців сходу  1

Я вважаю, що життя в людини є найціннішим, життя дітей є найціннішим. Тому зберегти життя своє й своїх діточок — це найбільша мотивація, щоб ми тимчасово покинули свої домівки. За допомогою нашої армії, яку ми підтримуємо й будемо підтримувати, ми зможемо повернутися до своїх домівок й жити вже у вільній Україні надалі”, — розповідає правозахисниця.

Читачі Вільного радіо можуть згадати Оксану Судак з цих матеріалів:

 

Руслан Федонюк. Судмедексперт з Бахмута

Руслан Федонюк не один рік працював в Бахмуті судмедекспертом. З початком активної фази війни роботи в бюро судової медекспертизи стало більше. Однак бахмутські колеги через бюрократичні проблеми та захоплений головний офіс в Маріуполі залишилися без роботи. Руслан Федонюк теж евакуювався разом з родиною в безпечніше місце.

Інтерв'ю з судмедекспертом з Бахмута

Було небезпечно. Почалися обстріли міста й тому ми виїхали. Це не передбачити — ти не знаєш, куди прилетить наступного разу. 

Я за те, щоб люди евакуювалися. Щоб убезпечити себе, своїх родичів, дітей. Так, це не просто. Але у ситуації, яка склалася це треба”, — каже Руслан Федонюк.

Читачі Вільного радіо можуть згадати Руслана Федонюка з цих матеріалів:

 

Альбіна Гребенюк. Очільниця спільноти батьків дітей з інвалідністю, активістка

В бахмутянки Альбіни Гребенюк є донька Саша. Їй 15 років. Вони довго вагались: їхати чи лишатись. Та врешті, у квітні, евакуювались.

Потім буде пізно: 5 аргументів евакуюватися від мешканців сходу  2

Я побачила фотографії Бучі (звірства російської армії над цивільними — ред.). В мене дівчинка 15 років. Я зрозуміла, що не зможу її захистити. Тому ми й евакуювалися”, — пояснює Альбіна Гребенюк.

Олександра пересувається на візку, але це не було проблемою для евакуації. Альбіна подзвонила до служби у справах дітей міської ради, й там виділили автобус, на якому вони виїхали у безпечніший регіон.

Читачі Вільного радіо можуть згадати Альбіну Гребенюк та її доньку Сашу з цих матеріалів:

 

Володимир Весьолкін. Керівник ВЦА Гранітного

Володимир Весьолкін відповідав за цілу громаду. Він разом з командою спеціалістів розробив план евакуації з різними варіантами розвитку подій. Вже наступного дня після вторгнення з громади почали евакуювати всіх тих, хто цього захотів на той момент. А вже 27 лютого громаду окупували, а евакуація припинилася.

Володимир Весьолкін, керівник ВЦА Зайцевого

Я намагався вмовити навіть своїх працівників. Бо я знаю, що вони щирі українці, але вони боялися їхати, бо все життя в Гранітному.  Я їм казав: “Повірте, на підвалі ви будете більше шкодувати про те, що ви не евакуювалися.  Це буде боляче, і не зрозуміло, чим закінчиться. Ви не будете від себе залежати. Ви будете на правах не людини, а тварини, над якою будуть знущатися”. Й тоді вони розуміли, збирали речі й виїжджали”, — розповідає Володимир Весьолкін.

Він зазначив, що більшість з тих, хто виїхав, були працівники ВЦА. Їх прийняли в інших регіонах, й дехто вже навіть влаштувався на нову роботу. А ті мешканці, які залишилися й чекали на “руський мир”, каже Весьолкін, тепер шкодують: живуть без роботи, без зарплати та якісних продуктів.

Треба думати не за стіни. Звісно, класно, коли є свій будинок, своя квартира. Але треба думати за частини свої частини тіла й за долю своїх близьких”, — каже очільник ВЦА.

Читачі Вільного радіо можуть згадати Володимира Весьолкіна з цих матеріалів:

 

Зазначимо, майже щодня в Донецькій та Луганській областях гинуть та отримують поранення мирні мешканці, які ще не встигли або не захотіли евакуюватися. Подекуди люди опиняються під завалами, а дістати їх звідти не можуть довго через постійні обстріли. Без своєчасної допомоги люди можуть вмерти під купою бетону.

Евакуація триває й буде тривати поки дозволяє безпекова ситуація. Але все може змінитися в будь-який момент, як це сталося на Луганщині, де централізовано людей вивозити тепер небезпечно взагалі.

Наразі з Донецької області щодня їде евакуаційний потяг Покровськ — Дніпро — Львів. Він відправляється о 16:30. Також, на сторінках міських рад регулярно публікують інформацію про можливості виїхати. Подекуди місцева влада організовує автобус для вивозу людей, а інколи людей вивозять волонтери.

Читайте також інформацію, яка може бути корисною під час евакуації:


Завантажити ще...