Підтримати
відкриття меморіальної дошки Данилу Шумуку в Покровську
Фото: Василь Акімкін

Дисидент з Волині відсидів у польських, нацистських та радянських таборах майже 43 роки. Останні роки життя він провів на Донеччині, тут і похований.


Про друге відкриття меморіальної дошки у Покровську Вільному радіо розповідає місцева мешканка Світлана Гавриленко.  

“Дошку 2 роки тому повісили на тому домі, але біля квартири комуністів. Вони підняли боротьбу та зняли її, ми заявили у поліцію. Хоч дошку не розбили, принесли у музей. Сьогодні ми знову встановили її на домі, де він жив, але на іншому місці, біля кав’ярні”, — розповідає Покровська активістка, голова комітету з державної ідеології, культури, духовності, освіти й науки Громадської ради Покровська Світлана Гавриленко.

меморіальна дошка Данилу Шумуку у Покровську
Меморіальна дошка на честь Данили Шумука у Покровську на Донеччині. Фото: Василь Акімкін


Для довідки:
Данило Шумук народився 30 грудня 1914 року на Волині. Це великий духом українець, дисидент, якому судилося відсидіти у неволі майже 43 роки. Спочатку у польських тюрмах — за комунізм, потім у нацистському таборі військовополонених — за приналежність до СРСР, а в радянських таборах — за мрію про незалежну Україну. 

Людина, яка критикувала УПА. Яка не скорилася в ГУЛАЗі та брала участь в Норильському повстанні. Яка у 1987 році виступала у Вашингтоні та тисла руку президенту США Рональду Рейгану. Яка обрала повернутися з канадської еміграції та вільною померти на українській землі.

Шумук для Покровська — людина не випадкова. Адже тут він провів останні роки свого життя. Хоч свого часу це давалося не легко.

“Він прожив 2,5 роки тут, у квартирі на першому поверсі у маленькому 2-поверховому будинку, в основному населеному комуністами. Це було важко. Він знаходив в собі сили кожен ранок підніматися і приходити до воріт військкомату поряд (а там вже був викреслений тризуб), прикладав руку до тризуба і наче завмирав. Ви розумієте, яка у цієї людини була сильна ідея?..”,  —  розповідає Світлана Гавриленко.  

меморіальна дошка на честь Шумука у Покровську

мітинг біля дошки Данилу Шумуку у Покровську
Мітинг під час відкриття меморіальної дошки Данилу Шумуку у Покровську. Фото: Василь Акімкін


У Покровську є місце шани борця за Україну

Квартиру, де жив Данило Шумук, викупили місцеві підприємці та створили там кав’ярню в іспанському стилі. Віднині там є й куточок, присвячений Данилові Шумуку. 

“Куточок з його портретом, копією фото, де Рейган тисне йому руку, анотація з інформацією про нього, і книга відгуків. Приїжджають люди й з Канади, й з Америки, наша діаспора. Тепер меморіальна дошка висітиме над цією кав’ярнею, перенесли паркан, щоб розширити майданчик там та вкласти там плити”, — розповідає Світлана Гавриленко. 

Данило Шумук у Покровську
Куток, присвячений Данилові Шумуку у Покровську. Фото: Василь Акімкін


Активісти дуже хотіли б, аби кав’ярня у квартирі Данила Шумука була не в іспанському, а у вишуканому українському стилі. Кажуть, що працюють над цим. Сподіваються і далі популяризувати постать дисидента серед мешканців Донеччини й всієї України. 

“Наша основна мета  —  відкрити до нього доступ, щоб була туристична тропа до патріота та далі стверджувати український дух у нашому місті. І цей процес потихеньку рухається”,  —  ділиться планами жінка.  

Польський уряд засудив палкого комуніста Данила Шумука на 8 років тюрми


Про життя Данила Шумука в етері Вільного радіо розповів виконуючий обов’язки директора Любомльського музею на Волині Олександр Остапюк. Він каже, Шумук у юні роки був затятим комуністом, членом Комуністичної партії Західної України.

Данило Шумук в молодості
Данило Шумук в молоді роки. Фото з колекції Любомльського краєзнавчого музею

 

“Він спочатку тут був отруєний радянською ідеологією, яка йшла зі сходу. На західній Україні, яка на той час була окупована Польщею, тут проходили його молоді роки. І під їх вплив попав Данило Шумук. Він вірив, що буде рай, що буде все добре, бо поляки утискали місцеве населення (державною була лише польська, а українська лише в побуті, наприклад). Українців майже не допускали до керівних посад”, — розповідає Олександр Остапюк.

Польське керівництво застерігало його від активної участі у комуністичному підпіллі й врешті решт у 1935 році засудили за це до 8 років тюрми. У 1939 році Шумука амністували. 

 

Радянська та нацистська окупації. У таборі військовополонених

Тоді ж Західну Україну окупував СРСР, і Шумук став співпрацювати з радянською владою. Працював вчителем географії, рахівником у банку, а у 1941 його призвали у Червону Армію. 

Данило шумук
Данило Шумук. Фото: www.ounuis.info


Директор Любомльського музею каже, що там він побачив несправедливе ставлення до українців.   

“Як сприймають західняків як ворожих елементів, з недовірою (так він писав у своїх спогадах, у чорновиках є). У 1941 році він потрапив у німецький полон, у великий концтабір на Полтавщині, там були десятки тисяч червоноармійців”,  —  каже очільник Любомльського музею.

Від холоду, голоду й хвороб в Хорольському таборі помирали сотні радянських військовополонених. Невеличкій групі, в якій був і Шумук, вдалося зробити підкоп та втекти. Але тікати біглому полоненому було нікуди, окрім як підпільно прокрадатися окупованою територією. 

 

Мандри окупованою Україною

Тож у цьому поході Україною він побачив та дізнався від самих місцевих мешканців як насправді жили українці у 1920-30-х роках у Радянському Союзі. 

“І він пройшов всю східну Україну до західної, до батьківської хати. Побачив дуже багато покинутих хат у заростях дерев, лише з коминами, наче там колись жили люди. А люди кажуть “Це Голодомор був, повимирали цілі села”. Побачив він те все, і розчарування було велике в радянській владі, що на словах воно красиво, правильно написано, а на ділі зовсім не так. То до червоних партизан не пішов”, — каже представник Любомльського музею.


“В УПА Шумук був політпрацівником та в боях участі не брав”

Тому Данило Шумук з березня 1943 до грудня 1944 року був в УПА, де проводив ідеологічний вишкіл нових повстанців — викладав їм стислі курси з історії України та інших суспільних дисциплін. 

“Там він придивлявся, дещо подобалось. Він лекції читав, політпрацівником був. В боях він зовсім участі не брав. Його навіть  провідником поставили на декілька днів, але повстанські загони були розгромлені. І як підійшла Червона армія, під Києвом його арештували. І почались вже радянські суди, один за одним”, — розповідає директор Любомльського музею 

В УПА Данило Шумук періодично мав конфлікти зі Службою безпеки ОУН. Він вимагав ретельніше розслідувати справи, де людям загрожувала смертна кара. Весь свій життєвий шлях чоловік описав у книзі “Пережите й передумане. Спогади й роздуми українського дисидента-політв’язня з років блукань і боротьби під трьома окупаціями України (1921 – 1981)”.

книга спогадів Данила Шумука
Обкладинка одного з видань книги спогадів Данила Шумука. Фото: www.ounuis.info


Директор Любомльського музею Олександр Остапюк описує книгу так:

“Пройшовши горнило війни, він там написав, що “Я засуджую деякі методи, які проводила ОУН та УПА”, що занадто жорстоко до місцевого населення вони відносились. І коли він емігрував, до нього ОУН та УПА почали вороже відноситись – ця критика їм дуже не сподобалась. Він був чесна та правдива людина, він сказав правду, і не завжди всім ця правда подобається”. 


В СРСР Данила Шумука судили та карали тричі

У квітні 1945 Данила Шумука засудили за участь в УПА до смертної кари, а через півтора місяця її замінили на 20-річне ув’язнення. Цей та інші терміни покарання він відбував у таборах російської півночі. 

У радянських таборах Данило Шумук створював мережу українських активістів серед ув’язнених за політичними статтями, гуртував активний український національний спротив, допомагав людям повертати гідність та самоповагу. Там він взяв участь у Норильському повстанні політв’язнів, додає Остапюк. 

“Він казав: “Був штаб Норильського повстання і був другий, резервний, штаб. Я його очолював. Я в тіні був, хоча я також керував цим повстанням”. Але ніхто цього не пише та не говорить, бо це було закрите. Вони розраховували, що якщо заарештують перший штаб, то другий підпільний повинен працювати”,  —  розповідає працівник музею.

Данило Шумук на засланні
Про Данила Шумука на засланні писала західна преса. Фото з колекції Любомльського краєзнавчого музею


У 1956 його справу переглянули, зняли судимість та відновили у правах. Але вже за рік знову посадили на 10 років за «антирадянську пропаганду й агітацію». 

Звільнився Шумук у листопаді 1967 року, оселився у Богуславі під Києвом, працював на різних роботах та писав спогади. В цей час він познайомився з дисидентами. Вчергове його заарештували під час “січневого покосу” української інтелігенції 1972 року. Засудили на 10 років таборів особливого режиму та 5 років заслання. 

 

Шумук відмовився від радянського громадянства

Того ж року він відмовився від радянського громадянства. На захист Шумука люди в різних країнах по всьому світі влаштовували акції.

“Президент США просив звільнити його, прем’єр-міністр Канади просив, але радянська влада не звільняла, і він відбув той строк до кінця й одразу емігрував за кордон”, — каже Олександр Остапюк.

 

Данило Шумук та Рональд Рейган
Данило Шумук під час зустрічі з президентом США Рональдом Рейганом. Фото з фондів Любомльського краєзнавчого музею



Це сталося у травні 1987, а за пів року він виступав у Овальному кабінеті у Вашингтоні з нагоди святкування Дня декларації прав людини, ухваленої ООН. Після виступу з ним зустрівся тодішній президент США Рональд Рейган.

У Канаді Данило Шумук не пристав до жодної партії, жив у Торонто у притулку для самотніх, знову писав спогади.

Данило Шумук
Данило Шумук на волі. Фото: www.ounuis.info


Архів Данила Шумука його онука передала на Волинь

У 1998 він побував на Батьківщині, на Волині, в тому числі — у Любомльському музеї. 

“Вони приїхали з дочкою. Зайшли у церкву, де його хрестили. Хати, де він народився, вже не було. Він вже старенький був, тихенький, в береті, не дуже говіркий. Я не відчував у ньому злості за те, що радянська влада йому так життя поламала. Ні до кого він претензій не виставляв, але він вірив в Україну і що він вже у вільній Україні”, — згадує Олександр Остапюк.

Олександр Остапюк
Очільник Любомльського краєзнавчого музею Олександр Остапюк. Фото: www.volyn-museum.com.ua


Він каже, що то була єдина публічна зустріч з Данилом Шумуком, якого він запросив до музею.

“Він розповідав, що в еміграції в нього з деким, з мельниківцями, відношення кращі, а з деким з бандерівського крила ОУН  —  гірші, за критику. Подарував свої книги з автографом. За його проханням нам тричі надсилали українську літературу діаспори, дисидентську, кілограмів по 150”, — розповідає очільник Любомльського музею.

Данило Шумук на волі
Данило Шумук на волі. Фото: www.ounuis.info


Данило Шумук помер у Покровську 21 травня 2004 року, там його й поховали. Невдовзі майже весь архів дисидента його онука передала в Любомльський музей. 

Ми попросили онуку: “Передайте, ви дивіться яка складна ситуація, що роблять російські сепаратисти, агресори. І вона подумала, і за декілька разів майже все передала, ми дуже вдячні. Розширимо музей, буде велика експозиція повністю про нього. Є вулиця Данила Шумука – шануємо”,  —  каже Олександр Остап’юк. 

Нагадаємо, у Покровську (тодішньому пристанційному селищі Гришиному) на початку ХХ століття 4 роки жив та працював видатний український композитор Микола Леонтович. У 1921 році він загинув у рідному домі від рук чекіста. Його обробка української народної пісні “Щедрик” відома у всьому світі як “Carol of the Bells”. 

Читайте також:


Завантажити ще...