діти в Індії з поліомієлітом
Ілюстративне фото: www.polioeradication.org
string(59) "Ілюстративне фото: www.polioeradication.org"

Всі ці випадки поки на західній Україні, але загрожують тепер кожній українській дитині, особливо невакцинованій. Ми розпитали очільницю Бахмутської “первинки” про ситуацію у громаді.  

 

Про спалах поліомієліту в Україні повідомляє Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). За даними фонду, в західних регіонах країни виявили вже 20 хворих.

“Поліомієліт повернувся в Україну через низький рівень щеплення від вірусу. Ця небезпечна хвороба може спричинити невиліковний параліч та навіть смерть. 20 випадків, які були підтверджені в Рівненській та Закарпатській областях, свідчать про те, що поліо зараз становить серйозну загрозу для кожної дитини в Україні. Невакциновані діти до шести років перебувають в особливій групі ризику”, — йдеться у заяві.  

Приборкати поліомієліт можна лише масовим щепленням не менше ніж 95% усіх мешканців, адже ліків проти цього вірусу немає. Коли ж рівень вакцинації не дотягує до цього показника,  не формується колективний імунітет. І заразна хвороба дедалі поширюється регіонами.   

дитина з поліомієлітом
Дитина з наслідками поліомієліту. Фото: Центр з контролю та запобігання хворобам США, www.cdc.gov


Водночас пресцентр Міністерства охорони здоров`я України
оголосив термінову вакцинальну кампанію впродовж січня дітей до 6 років, які пропустили вчасну вакцинацію.

поліомієліт термінова вакцинація
Інфографіка МОЗ, оприлюднена 5 січня


Для довідки:
Поліомієліт — це небезпечне вірусне захворювання. Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражену їжу та воду.

Часто носії поліо не мають жодних симптомів хвороби або плутають їх із симптомами ГРВІ чи розладу шлунку. Але продовжують інфікувати інших, якщо ті не мають достатньої кількості щеплень. Хвороба уражує центральну нервову систему, з’являються паралічі.

Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина — і дитина, і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти  до 5 років, саме тому перше щеплення діти отримують у перші місяці життя.

хлопці з наслідками поліомієліту
Нігерійці з наслідками поліомієліту. Фото: Центр з контролю та запобігання хвороб США, www.cdc.gov


Коментар очільниці Бахмутського ЦПМД

 “Є спалах, він стався не у нас. Однозначно він стався, тому що недостатня кількість дітей охоплена вакцинацією — не 95%. Окрім поліо, у нас є родини, які відмовляються від усіх вакцин. Таких дітей, не захищених ні від чого, — до сотні (серед дітей Бахмутської громади,  —  ред)”, — каже директорка Бахмутського Центру первинної медичної допомоги Світлана Шабаліна.

Вона закликає батьків звертатися до своїх сімейних лікарів, педіатрів та вакцинувати дітей від поліомієліту та усіх інших інфекцій, згідно з календарем щеплень.

 

Світлана Шабаліна
Світлана Шабаліна. Фото: Вільне радіо


Для довідки:
За національним календарем профілактичних щеплень, дітей в Україні вакцинують від 10 різних інфекційних хвороб (перші два роблять ще у пологовому будинку). Від поліомієліту мають вакцинувати у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 і 14 років. Зробити щеплення можна в державних поліклініках безоплатно. Вакцини якісні: зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.

Попри це середній рівень охоплення щепленнями від поліомієліту в Україні ледь перевищує 71% з необхідних 95%

За словами Світлани Шабаліної, більшість родин, які відмовляються вакцинувати своїх дітей від небезпечних інфекцій, роблять це начебто через свої релігійні переконання.

“Хоча я в Біблії ніде не зустрічала, що щеплюватись не можна. Більш того, в Біблії Бог каже, що я лікую душу, а ось тобі лікар  —  він лікує тіло  —  довіряйте йому, як мені. На жаль, парафіяни це погано сприймають”, —  каже Світлана Шабаліна.

На думку лікарки, відмова людей від щеплення, зокрема, від поліомієліту,  — це як добровільне повернення до печерної доби

“Я порівнюю вакцинацію з можливістю пити чисту воду. І люди, які відмовляються від щеплення, — це люди, які намагаються випити води з калюжі. Ніхто не боїться користуватися новітніми благами цивілізації (смартфонами, планшетами), водночас відмовляючись від вакцин. Не знаю до чого це призведе”, —  каже очільниця ЦПМД. 

Крім того, лікарка вважає, що батьки-антивакцинатори таким чином порушують права своїх дітей на безпеку та освіту, оскільки не щеплених дітей не допускають до навчання.

“Шкода, але діти страждають — вони ж не винні, що у їхніх батьків такі переконання. Так не можна! Дитину потрібно захищати, поки вона сама не зрозуміє і сама не прийматиме рішень. Я б таких батьків притягала до відповідальності”, — каже Світлана Шабаліна.

За її даними, у Бахмутській громаді в різних вікових групах дітей кількість вакцинованих від поліомієліту різна, але до необхідних 95% не дотягує. Хоча в середньому на 15% вища, ніж загалом по країні. Лікарка наводить декілька цифр по громаді станом грудень.

“434 дитини до року підлягали вакцинації від поліомієліту, а щеплено 403 — це 92,8%, це непоганий середній показник в країні (73,3% вакцинованих дітей цього віку,  —  ред.) З 31 нещеплених малюків мають протипокази 4, відмов 13, “не дійшли” ще 14 (тобто чи діти хворіли, чи батьки не довели)”, — розповідає директорка бахмутської “первинки”.


Як у МОЗ реагують на спалах

30  грудня МОЗ видав наказ “Про затвердження Плану заходів з реагування на спалах циркулюючого вакциноспорідненого поліовірусу тип 2”. На 10 сторінках, у 27 пунктах йдеться про термінові плани медиків до кінця року з подолання цього спалаху. 

В тому числі:

— форсована планова імунізація у січні дітей від 6 місяців до 6 років, які не щепилися відповідно до Календаря профілактичних щеплень,

—  облік ще не вакцинованих від поліо дітей та щотижневе звітування з областей про виконання заходів з цього плану, 

—  збір даних щодо випадків гострих в’ялих паралічів,

— інформування сусідніх держав про епідситуацію в Україні.

Нагадаємо, 6 жовтня у Рівненській області виявили перший випадок захворювання на поліомієліт. У 1,5-річної дитини паралізувало ноги. Її батьки не захотіли вакцинувати дитину через свої релігійні переконання.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...