жінка сидить у кав'ярні
Фото: Louis Hansel
string(22) "Фото: Louis Hansel"

Перший тиждень весни позаду, і ми підбиваємо підсумки цих березневих днів. В наш традиційний недільний дайджест ми зібрали лише деякі найважливіші події: місцевих громад, регіону, країни та світу. Робимо це, аби допомогти вам, читачам, розставити для себе акценти, зробити висновки та не пропустити головні тенденції. Отже, розпочнімо.  


Новини з громад Донеччини

Відключення комунальних тепломереж від газу

Зранку в суботу 6 березня всю підконтрольну частину регіону сколихнула новина: в різних містах та селищах підрозділи ПАТ “Донецькоблгаз” відключають газ котельням “Донецьктеплокомуненерго”. Це сталося через борг донецьких тепловиків “НАК “Нафтогазу” у понад 1,5 млрд грн, який вони не погашали. 

В деяких містах разом з газовиками прибула поліція. Місцева влада намагалась не допустити відключення та мобілізувати місцеві громади, але це вдалося не скрізь. По всій області відключили від газу 59 котелень. Тому в суботу без тепла залишились понад 700 житлових будинків, 23 школи, 16 дитсадків, 4 лікарні та понад півсотні інших об’єктів.  

чиновники відкривають газовий вентиль на котельні Донеччини
Чиновники відновлюють газопостачання на одну з котелень Донеччини. Скріншот відео з Facebook Павла Кириленка


Аби опалення знов увімкнули, боржник мав сплатити на користь “Нафтогазу” щонайменше 302,130 млн грн. 

Голова Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко назвав такі відключення незаконними, а також такими, які суперечать постановам уряду та іншим державним домовленостям. Після доповіді Кириленка в ситуацію втрутився прем’єр-міністр Денис Шмигаль, голова правління НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболев та інші високопосадовці. Після цього газ почали повертати в котельні, а тепло  —  в домівки та установи. Зранку неділі газопостачання на всіх котельнях поновили. А дії “Донецькоблгазу” перевірятиме поліція — правоохоронці відкрили кримінальну справу за статтею “Самоуправство”.

“Американські гірки” для пільговиків Часів Яра 

Цього тижня Часовоярській громаді, схоже, вдалося відновити безкоштовний проїзд для пільговиків на маршруті № 102 “Бахмут-Часів Яр”. На початку лютого його скасували в автобусах з Бахмута до Часів Яра та Соледара. А все тому що міські ради цих громад не сплатили компенсацію за своїх пільговиків перевізнику. Спочатку відновили пільговий проїзд двічі на тиждень (сплативши бахмутському АТП “11406” 485 тис грн). А потім бахмутський перевізник з 4 березня погодився надавати пільгу часівоярським пасажирам щодня, за ті ж самі гроші, без доплати.  

Як пояснив це очільник Часовоярської ОТГ Дмитро Верзілов, йому просто вдалося домовитись з перевізником. У Часів Ярі навіть заговорили про власний комунальний автобус з дешевшим, ніж у приватних перевізників, тарифом. 

А от ситуація з пільгами в соледарських автобусах, за нашою інформацією, залишається невирішеною.   

Водогін швидко підлатали

3 березня знову прорвало Другий Донецький водогін. Цього разу  у трьох місцях. Під загрозою скорочення водопостачання опинились 7 населених пунктів (Краматорськ, Слов’янськ, Петрівці,  Новгородське і частково Костянтинівка, Дружківка та смт Щербинівка). Дірки латали зранку середи й за добу рапортували: все знову працює. До наступного пориву. 

порив труби водопостачання взимку брила льоду
Порив мережі водопостачання взимку виглядає ось так. Фото: пресслужба Донецької ОДА


Приборкати стихію

На Донеччині розробили пілотний сайт Don’tBurn (Не пали!) з інтерактивною мапою, через який можна оперативно повідомити про пожежі (для цього хочуть ще розробити чат-бот у Телеграм). Дані беруть з супутників NASA, також їх вносити можуть самі жителі. На сайті можна побачити інформацію про пожежі за останні 5 років та ситуацію зараз. Таким чином хочуть додати ефективності системі моніторингу, в тому числі лісових пожеж. 

А під Маріуполем хочуть змусити вітер виробляти електрику та вже цього року розпочати будівництво вітроелектростанції потужністю 800 МВт та вартістю мільярд доларів. На це шукатимуть інвестиції та кошти у держбюджеті.

Новоазовська ВЕС вітряки на Донеччині
Вітряки на Донеччині. Фото: Wikimapia


Новеньку ВЕС хочуть будувати на території Нікольської, Кальчицької та Мангушської громад та постачати вироблену енергію у Донецьку, Луганську, Харківську та Херсонську області. Хто саме будуватиме та на якій стадії процес,
дізнавайтесь детальніше. Нагадаємо, на Донеччині є одна вітроелектростанція  —  Новоазовська ВЕС, теж на Приазов’ї, але вона залишилася на тимчасово окупованій території.

Слово тижня: ефемероїди (першоцвіти)

В регіоні починають квітнути першоцвіти. Принаймні, на території регіонального ландшафтного парку “Клебан-Бик” помітили крокуси. У деяких несвідомих мешканців все ж виникає спокуса назбирати на природі букетики перших квітів та продавати їх напередодні весняних свят. Цього робити не варто, тому що всі ефемероїди надзвичайно швидко в’януть, вони все ж поступаються в красі культурним квітам, вирощеним спеціально для продажу. 

крокуси квітнуть в РЛП Клебан Бик на Донеччині
Дикі крокуси поступаються культурним і за розміром, і за різнобарв’ям. Фото: Галина Семеніхіна


Для довідки:
Ефемероїди — це багаторічні трав’янисті рослини з коротким весняним циклом розвитку і літнім періодом спокою. Надземні частини цих рослин живуть протягом  лише кількох тижнів, а решту року перебувають у стані спокою у вигляді бульб, цибулин чи кореневищ. Слово походить від грецького «ефемерос» (“одноденний”) та «…оїд» (від грецького “оідос” — “вигляд”). Найпоширеніші ефемероїди півночі Донеччини, які можуть масово знищувати до весняних свят,  —  проліска, крокуси.

А найголовніше — продавати будь-які першоцвіти незаконно, це шкодить живій природі і за це штрафують. Пояснення фахівців, фотографії квітів та покроковий алгоритм як притягнути порушників до відповідальності шукайте тут

Якщо все ж хочете збирати першоцвіти, збирайте їх у пазлах. Обирайте квітку, яка вам найбільш подобається, та клацайте у власне задоволення. Це безкоштовно, пізнавально та неабияк заспокоює нерви.  

Події тижня. Кримінальна хроніка

  • У Покровському районі потяг протаранив машину на колії. Водій легковика загинув, а пасажира вирізали спецінструментом 13 рятувальників.  Як це було можна переглянути тут у фото та відео. 
    аварія на залізничній колії на Донеччині
    Фото: пресслужба ДСНС Донеччини
  • 35-річного чоловіка з Дружківки підозрюють в знущаннях з його 7-річного пасинка: не давав хлопчику їсти та бив, “виховуючи” таким чином. Чоловіка оголосили у розшук.
  • А 7-річний хлопчик з нині окупованого Тореза загинув після вибуху гранати у власному домі. Вибухівку в дім приніс його рідний батько ще декілька років тому. Нещодавно чоловік випив, сварився з дружиною, потім зірвав чеку та кинув гранату. Це з’ясували “слідчі ДНР”, порівнявши дані допитів батька та матері. За “законами” псевдореспубліки, горе-батькові загрожує смертна кара.     
  • І трохи кримінальної статистики. Загалом 4 неповнолітніх з Донеччини сидять в тюрмі. Трьох з них осудили за крадіжки, а одного — за розбій. Такі дані надали Вільному радіо у відповідь на інформаційний запит. Саджають дітей та підлітків у вийняткових випадках, зазвичай шукають інші покарання та дають неповнолітнім можливість виправитися.

З тих самих даних відомо, що четверо підлітків з інших регіонів України вбили людей сидять за це. Є й такі діти, які ще під слідством за підозрою у вбивстві та не отримали вирок. Докладніше про підліткові злочини ми розповіли тут

Стосується всієї країни

  • З 1 березня українським пенсіонерам перерахували розмір пенсій: вони отримуватимуть в середньому на 300 грн більше. Індексація торкнеться близько 8 млн людей: пенсіонерів за віком, військових пенсіонерів та чорнобильців. 
  • Підозрюваного у держзраді проросійського блогера Анатолія Шарія внесли у розшукову базу МВС. В ній зазначено: Шарія вважають зниклим зі столиці України з 16 лютого.
    в Україні Шарія оголосили в розшук
    Скріншот оголошення про розшук Анатолія Шарія на сайті МВС


    Нагадаємо, в той день СБУ оголосила йому підозру за статтями про державну зраду та порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками. А ще в листопаді СБУ відкрила проти нього кримінальне провадження через посягання на територіальну цілісність України. Зазначимо, за даними журналістів-розслідувачів, Шарій переховується від українських силовиків за кордоном з 2012 року. Наразі він мешкає в Іспанії.  

  • В деяких українських пасажирських вагонах взимку нарешті буде тепло, а влітку прохолодно. Кожний пасажир (навіть у плацкарті) матиме власну розетку та USB-порт. Більше місця для багажу, вакуумні туалети замість педальних та ніяких килимів на підлозі, лише лінолеум. Такою картинкою з майбутнього цього тижня порадувала “Укрзалізниця”, яка оголосила тендер на закупівлю 100 нових вагонів на 3 млрд грн. Деякі з них їздитимуть і у складі потягів з Донеччини.
  • В парламенті знову заговорили про скасування переходу на літній та зимовий час. І навіть вже ухвалили відповідний закон у першому читанні. До весняного переводу стрілок наприкінці березня нічого змінити вже не встигнуть, а от у жовтні можливо переходу на зимовий час вже не буде. Яка мотивація у законотворців ухвалити такий закон  —  дізнавайтесь тут.   
  • Вже цього пленарного тижня народні обранці голосували обома руками: на персональних пультах голосування кожного нардепа встановили додаткову сенсорну кнопку, яка зчитує відбиток пальця депутата. Це зробили, аби унеможливити кнопкодавство “за відсутнього сусіда”. Подивимось, чи виявиться ця система ефективною. 

Війна на Донбасі

Цього тижня штаб Операції об’єднаних сил офіційно підтвердив 2 поранених та 8 травмованих українських військових. З них 9 постраждали в одній військовій машині, яка на Приазов’ї наїхала на вибухівку та підірвалася. Це сталося в перший день весни неподалік Водяного. 

В середу, 3 березня,  кульове поранення отримав український військовий біля Причепилівки. За даними штабу ООС, боєць почувався задовільно. А от у важкому стані військовий, якого 6 березня неподалік Мар’їнки вицілив снайпер бойовиків.  

Також цього тижня окупанти Донеччини оголосили про вихід з перемир’я. Таку заяву зробила самоназвана “народна міліція ДНР” через начебто постійні обстріли з боку українських військових та відсутність реакції міжнародних спостерігачів. 

Нагадаємо, про перемир’я домовились та оголосили його з 27 липня. Попри те десятки українських захисників в зоні ООС відтоді отримали поранення, травмування, загинули під час обстрілів, від вибухових пристроїв чи куль снайперів.      

Новини з окупованої Донеччини та про неї

В так званій “ДНР” хочуть посилити пропускний режим і після пандемії

Цього тижня стало відомо, що бойовики ОРДО розробляють нову дозвільну систему в’їзду-виїзду з тимчасово окупованої території. Хочуть впускати-випускати людей за безкоштовними піврічними перепустками, але для їх отримання нібито треба буде здати відбитки пальців, телефон на перевірку та сфотографуватися. 

Журналіст-переселенець Сергій Гармаш вважає: таким чином хочуть зберігти нинішню жорстку дозвільну систему, яка працює з початку пандемії. І це, на його думку, прояв цілеспрямованої політики РФ по ізоляції окупованих районів Донбасу від решти України.    

Окупація = більше темряви

рівень світлового забруднення над територією України
Рівень освітлення території України у 2012-му та 2019-му роках. Зображення: texty,org


А журналісти столичного видання показали як тимчасова окупація Донбасу виглядає з точки зору вечірньо-нічного освітлення територій. Як темрява. Аналізували всю територію України згідно з даними мапи світлового забруднення, яка показує штучне освітлення в будь-якій точці Землі у різні роки. Як потемнішали деякі райони Донбасу під час тимчасової окупації, дізнавайтесь
в цьому матеріалі.

Звільнені допомагають донині полоненим 

Війна на сході призвела до того, що в полоні перебувають сотні українців (як цивільних, так і військових). Перемовини про їхнє звільнення блокують окупанти весь минулий рік й донині. З 27 грудня 2019 року про жодний обмін український уряд так і не зміг домовитись. Тому українці, звільнені з російських тюрем і підвалів ОРДЛО, представили нову платформу “Звільнення в’язнів” для співпраці з правозахисниками та громадськістю. Організація допомагатиме поширювати інформацію про тих, хто досі залишається у застінках окупантів.  

Злочини тих, хто катує полонених в застінках “Ізоляції” у Донецьку, поступово документують українські силовики. Цього тижня ще 3-м причетним до тортур та допитів там заочно повідомили про підозру. Серед них є й мешканець Бахмута. Загалом поліцейські встановили вже 70 людей, причетних до цієї репресивної машини у Донецьку. 

Арт-простір

А платформа культурних ініціатив ІЗОЛЯЦІЯ, чию територію та назву вкрали “ДНРівські”  кати, продовжує проводити тижневі арт-резиденції “Заземлення” на вільній українській території, у Соледарі. Чергові резиденти  —  столичний арт-дует Open Place  —  присвятили свій час відеоарту. Цього разу “пропрацювали” страхи місцевих мешканців, знявши відеофільм про Білокам’янський завод вогнетривів. А точніше, про його руїни. Унікальне підприємство розібрали по цеглинках в останні роки, після його зупинки у 2012-му. Білокам’янку заснував наприкінці 19 століття бахмутський підприємець пруського походження Едмунд Фарке.

Білокам'янський завод у Соледарі
Фото цього підприємства до 1917 року зберігається в колекції Бахмутського краєзнавчого музею


Все 20 століття завод виробляв затребувану в металургії продукцію — вогнетривкі матеріали. Вони витримували надвисокі температури, тому з них робили печі, труби та інше обладнання для плавлення металу. 

Завод пережив дві революції та 2 світові війни, працював навіть під час нацистської окупації України. Та не пережив “розбірок дніпропетровських з донецькими”, перерозподілу нерухомого майна, бездарного менеджменту та беззаконня епохи правління Януковича.

Фрагмент відео з руїнами, екскурсом в минуле та поясненням історика та економіста про ті події знайдете в матеріалі Заводу немає, але є історія. Митці зняли з підлітками з Соледара відео про знищений завод вогнетривів

Добірка корисного (інструкції)

Ми продовжуємо перекладати заплутану чиновницьку мову на зрозумілу людську. Тож цього тижня підготували зрозумілі покрокові інструкції з ілюстраціями та порадами. Зокрема, як: 

 —  повернути переплату за газ або спрямувати кошти на розподіл газу 

 —  записатись онлайн на вакцинацію проти COVID-19.

Коронавірусна пандемія

Отже, в Україні вже 2-й тиждень триває кампанія з щеплення. Президент та міністр охорони здоров’я зробили це привселюдно, аби спонукати до цього пересічних українців. Адже вакцинація — діло добровільне, але вона матиме сенс лише якщо за доволі стислий термін вдасться ввести 2 дози вакцини не менш ніж 60% населення. Тому на покриття цих медпослуг уряд цього тижня виділив майже 1,5 млрд грн.

За даними прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, за 1-2 роки уряд планує вакцинувати 22 млн українців. Він прогнозує: згодом в Україні буде й платна вакцина від різних виробників та коштуватиме не дорожче, ніж вакцини від інших інфекційних хвороб.

Вже вакцинований: “Хвіст не виріс”

Тих, хто вже отримав дозу вакцини, ми розпитали про самопочуття. Педіатр-кардіоревматолог з Луганщини Сергій Пономарьов розповів: як перехворів на COVID-19, чому лікарям та просто людям варто робити щеплення та що він конкретно відчував після ін’єкції. Більше подробиць  —  в матеріалі  “Підвищення температури після щеплення — норма”. Монолог лікаря про його вакцинацію від COVID-19

Зазначимо, український уряд готовий надати доступ до вакцинації й мешканцям тимчасово окупованої території. Міністерство з реінтеграції ТОТ спільно з міністерство охорони здоров’я розробляють алгоритм як наблизити цю можливість для мешканців непідконтрольних районів. Зокрема розглядають варіанти робити щеплення людям на КПВВ. Але знову наголошують: з вільної української території активно надавати такі послуги через лінію розмежування не можуть.

Зазначимо, для ефекту від щеплення (принаймні тією вакциною, яку наразі використовують в Україні) необхідно ввести 2 дози препарату. Це означає, що людина матиме перетнути лінію розмежування двічі, що досить складно у Донецькій області.      

КПВВ

У перший тиждень весни ніяких змін у порядку перетину лінії розмежування на КПВВ Донбасу не відбулось. Так само заблокованими окупантами для перетину залишаються 5 з 7-ми КПВВ Донбасу. Працювали на пропуск лише КПВВ “Станиця Луганська” та гуманітарний коридор “Новотроїцьке-Оленівка”. 

За даними Держприкордонслужби, за 5 робочих днів тижня через “Станицю Луганську” пройшли понад 10 тисяч людей: майже однакова кількість в обидвох напрямках. А через КПВВ «Новотроїцьке» на Донеччині — трохи понад 3 % від кількості людей, які пройшли пішки за тиждень на Луганщині (тобто 316 людей та 50 автівок в обох напрямках). 

Українські прикордонники також повідомили: за тиждень окупанти ОРДЛО не допустили на тимчасово контрольовану ними територію 12 людей, але на яких саме КПВВ це сталося, не уточнюють. Прикордонники також виявили 3 людей, чиї документи були частково підроблені. Цих людей передали поліції. 

Цього тижня через КПВВ “Щастя” на Луганщині пропустили 11 вантажівок гуманітарного вантажу. В ОРЛО провезли господарчі товари, гігієнічні набори та будівельні матеріали вагою майже 133 тонни.

Надихає 

В Бахмуті вже понад 60 років працює шаховий клуб.  Нині тут навчає дітей та консультує дорослих тренер Михайло Іванюк. І він — наш герой тижня. У кімнаті шахового клубу, розташованій у приміщенні спортклубу, він видасть вам комплект шахів, шахову дошку, годинника та займатиметься з вами індивідуально чи в групі. Михайло знає як пояснити логіку шахів навіть 6 річній дитині. Про те які “ключики” знаходить для дітей та що пропонує дорослим,  —  читайте у нашому репортажі з шахового клубу “Дебют”

Що подивитися?

В продовження теми шахів пропонуємо подивитись найпопулярніший серіал від Netflix “Ферзевий гамбіт” (або “Хід королеви”). 7 серій цієї американської психологічної драми про шахи, який зняли на основі вигаданих подій, вийшов на екрани минулої осені.

фільм Хід королеви про шахи
Скріншот фільму “Хід королеви”


Він одразу підкорив глядачів, відродивши шалену цікавість до шахів у всьому світі. І не дивно: аби шахові партії виглядали достовірно, консультував авторів фільму сам екс-чемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров. 

По сюжету  —  це історія про талановиту дівчину, яка рано осиротіла, але мала сильний розум та цікавилася шахами. Вчить грати її прибиральник в сиротинці, де живе талановита Бет Хармон. Історія її життя та професійно-спортивної кар’єрі розгортається за часів Холодної Війни, тож напруги додають політичні інтриги, а атмосферності — костюми та інтер’єри локацій. 

Фільм українською мовою можна подивитись тут. Гарних вечорів!

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...