Перший тиждень весни позаду, і ми підбиваємо підсумки цих березневих днів. В наш традиційний недільний дайджест ми зібрали лише деякі найважливіші події: місцевих громад, регіону, країни та світу. Робимо це, аби допомогти вам, читачам, розставити для себе акценти, зробити висновки та не пропустити головні тенденції. Отже, розпочнімо.
Зранку в суботу 6 березня всю підконтрольну частину регіону сколихнула новина: в різних містах та селищах підрозділи ПАТ “Донецькоблгаз” відключають газ котельням “Донецьктеплокомуненерго”. Це сталося через борг донецьких тепловиків “НАК “Нафтогазу” у понад 1,5 млрд грн, який вони не погашали.
В деяких містах разом з газовиками прибула поліція. Місцева влада намагалась не допустити відключення та мобілізувати місцеві громади, але це вдалося не скрізь. По всій області відключили від газу 59 котелень. Тому в суботу без тепла залишились понад 700 житлових будинків, 23 школи, 16 дитсадків, 4 лікарні та понад півсотні інших об’єктів.
Аби опалення знов увімкнули, боржник мав сплатити на користь “Нафтогазу” щонайменше 302,130 млн грн.
Голова Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко назвав такі відключення незаконними, а також такими, які суперечать постановам уряду та іншим державним домовленостям. Після доповіді Кириленка в ситуацію втрутився прем’єр-міністр Денис Шмигаль, голова правління НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболев та інші високопосадовці. Після цього газ почали повертати в котельні, а тепло — в домівки та установи. Зранку неділі газопостачання на всіх котельнях поновили. А дії “Донецькоблгазу” перевірятиме поліція — правоохоронці відкрили кримінальну справу за статтею “Самоуправство”.
Цього тижня Часовоярській громаді, схоже, вдалося відновити безкоштовний проїзд для пільговиків на маршруті № 102 “Бахмут-Часів Яр”. На початку лютого його скасували в автобусах з Бахмута до Часів Яра та Соледара. А все тому що міські ради цих громад не сплатили компенсацію за своїх пільговиків перевізнику. Спочатку відновили пільговий проїзд двічі на тиждень (сплативши бахмутському АТП “11406” 485 тис грн). А потім бахмутський перевізник з 4 березня погодився надавати пільгу часівоярським пасажирам щодня, за ті ж самі гроші, без доплати.
Як пояснив це очільник Часовоярської ОТГ Дмитро Верзілов, йому просто вдалося домовитись з перевізником. У Часів Ярі навіть заговорили про власний комунальний автобус з дешевшим, ніж у приватних перевізників, тарифом.
А от ситуація з пільгами в соледарських автобусах, за нашою інформацією, залишається невирішеною.
3 березня знову прорвало Другий Донецький водогін. Цього разу у трьох місцях. Під загрозою скорочення водопостачання опинились 7 населених пунктів (Краматорськ, Слов’янськ, Петрівці, Новгородське і частково Костянтинівка, Дружківка та смт Щербинівка). Дірки латали зранку середи й за добу рапортували: все знову працює. До наступного пориву.
На Донеччині розробили пілотний сайт Don’tBurn (Не пали!) з інтерактивною мапою, через який можна оперативно повідомити про пожежі (для цього хочуть ще розробити чат-бот у Телеграм). Дані беруть з супутників NASA, також їх вносити можуть самі жителі. На сайті можна побачити інформацію про пожежі за останні 5 років та ситуацію зараз. Таким чином хочуть додати ефективності системі моніторингу, в тому числі лісових пожеж.
А під Маріуполем хочуть змусити вітер виробляти електрику та вже цього року розпочати будівництво вітроелектростанції потужністю 800 МВт та вартістю мільярд доларів. На це шукатимуть інвестиції та кошти у держбюджеті.
Новеньку ВЕС хочуть будувати на території Нікольської, Кальчицької та Мангушської громад та постачати вироблену енергію у Донецьку, Луганську, Харківську та Херсонську області. Хто саме будуватиме та на якій стадії процес, дізнавайтесь детальніше. Нагадаємо, на Донеччині є одна вітроелектростанція — Новоазовська ВЕС, теж на Приазов’ї, але вона залишилася на тимчасово окупованій території.
В регіоні починають квітнути першоцвіти. Принаймні, на території регіонального ландшафтного парку “Клебан-Бик” помітили крокуси. У деяких несвідомих мешканців все ж виникає спокуса назбирати на природі букетики перших квітів та продавати їх напередодні весняних свят. Цього робити не варто, тому що всі ефемероїди надзвичайно швидко в’януть, вони все ж поступаються в красі культурним квітам, вирощеним спеціально для продажу.
А найголовніше — продавати будь-які першоцвіти незаконно, це шкодить живій природі і за це штрафують. Пояснення фахівців, фотографії квітів та покроковий алгоритм як притягнути порушників до відповідальності шукайте тут.
Якщо все ж хочете збирати першоцвіти, збирайте їх у пазлах. Обирайте квітку, яка вам найбільш подобається, та клацайте у власне задоволення. Це безкоштовно, пізнавально та неабияк заспокоює нерви.
З тих самих даних відомо, що четверо підлітків з інших регіонів України вбили людей сидять за це. Є й такі діти, які ще під слідством за підозрою у вбивстві та не отримали вирок. Докладніше про підліткові злочини ми розповіли тут.
Нагадаємо, в той день СБУ оголосила йому підозру за статтями про державну зраду та порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками. А ще в листопаді СБУ відкрила проти нього кримінальне провадження через посягання на територіальну цілісність України. Зазначимо, за даними журналістів-розслідувачів, Шарій переховується від українських силовиків за кордоном з 2012 року. Наразі він мешкає в Іспанії.
Цього тижня штаб Операції об’єднаних сил офіційно підтвердив 2 поранених та 8 травмованих українських військових. З них 9 постраждали в одній військовій машині, яка на Приазов’ї наїхала на вибухівку та підірвалася. Це сталося в перший день весни неподалік Водяного.
В середу, 3 березня, кульове поранення отримав український військовий біля Причепилівки. За даними штабу ООС, боєць почувався задовільно. А от у важкому стані військовий, якого 6 березня неподалік Мар’їнки вицілив снайпер бойовиків.
Також цього тижня окупанти Донеччини оголосили про вихід з перемир’я. Таку заяву зробила самоназвана “народна міліція ДНР” через начебто постійні обстріли з боку українських військових та відсутність реакції міжнародних спостерігачів.
Нагадаємо, про перемир’я домовились та оголосили його з 27 липня. Попри те десятки українських захисників в зоні ООС відтоді отримали поранення, травмування, загинули під час обстрілів, від вибухових пристроїв чи куль снайперів.
Цього тижня стало відомо, що бойовики ОРДО розробляють нову дозвільну систему в’їзду-виїзду з тимчасово окупованої території. Хочуть впускати-випускати людей за безкоштовними піврічними перепустками, але для їх отримання нібито треба буде здати відбитки пальців, телефон на перевірку та сфотографуватися.
Журналіст-переселенець Сергій Гармаш вважає: таким чином хочуть зберігти нинішню жорстку дозвільну систему, яка працює з початку пандемії. І це, на його думку, прояв цілеспрямованої політики РФ по ізоляції окупованих районів Донбасу від решти України.
А журналісти столичного видання показали як тимчасова окупація Донбасу виглядає з точки зору вечірньо-нічного освітлення територій. Як темрява. Аналізували всю територію України згідно з даними мапи світлового забруднення, яка показує штучне освітлення в будь-якій точці Землі у різні роки. Як потемнішали деякі райони Донбасу під час тимчасової окупації, дізнавайтесь в цьому матеріалі.
Війна на сході призвела до того, що в полоні перебувають сотні українців (як цивільних, так і військових). Перемовини про їхнє звільнення блокують окупанти весь минулий рік й донині. З 27 грудня 2019 року про жодний обмін український уряд так і не зміг домовитись. Тому українці, звільнені з російських тюрем і підвалів ОРДЛО, представили нову платформу “Звільнення в’язнів” для співпраці з правозахисниками та громадськістю. Організація допомагатиме поширювати інформацію про тих, хто досі залишається у застінках окупантів.
Злочини тих, хто катує полонених в застінках “Ізоляції” у Донецьку, поступово документують українські силовики. Цього тижня ще 3-м причетним до тортур та допитів там заочно повідомили про підозру. Серед них є й мешканець Бахмута. Загалом поліцейські встановили вже 70 людей, причетних до цієї репресивної машини у Донецьку.
А платформа культурних ініціатив ІЗОЛЯЦІЯ, чию територію та назву вкрали “ДНРівські” кати, продовжує проводити тижневі арт-резиденції “Заземлення” на вільній українській території, у Соледарі. Чергові резиденти — столичний арт-дует Open Place — присвятили свій час відеоарту. Цього разу “пропрацювали” страхи місцевих мешканців, знявши відеофільм про Білокам’янський завод вогнетривів. А точніше, про його руїни. Унікальне підприємство розібрали по цеглинках в останні роки, після його зупинки у 2012-му. Білокам’янку заснував наприкінці 19 століття бахмутський підприємець пруського походження Едмунд Фарке.
Все 20 століття завод виробляв затребувану в металургії продукцію — вогнетривкі матеріали. Вони витримували надвисокі температури, тому з них робили печі, труби та інше обладнання для плавлення металу.
Завод пережив дві революції та 2 світові війни, працював навіть під час нацистської окупації України. Та не пережив “розбірок дніпропетровських з донецькими”, перерозподілу нерухомого майна, бездарного менеджменту та беззаконня епохи правління Януковича.
Фрагмент відео з руїнами, екскурсом в минуле та поясненням історика та економіста про ті події знайдете в матеріалі Заводу немає, але є історія. Митці зняли з підлітками з Соледара відео про знищений завод вогнетривів
Ми продовжуємо перекладати заплутану чиновницьку мову на зрозумілу людську. Тож цього тижня підготували зрозумілі покрокові інструкції з ілюстраціями та порадами. Зокрема, як:
— повернути переплату за газ або спрямувати кошти на розподіл газу
— записатись онлайн на вакцинацію проти COVID-19.
Отже, в Україні вже 2-й тиждень триває кампанія з щеплення. Президент та міністр охорони здоров’я зробили це привселюдно, аби спонукати до цього пересічних українців. Адже вакцинація — діло добровільне, але вона матиме сенс лише якщо за доволі стислий термін вдасться ввести 2 дози вакцини не менш ніж 60% населення. Тому на покриття цих медпослуг уряд цього тижня виділив майже 1,5 млрд грн.
За даними прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, за 1-2 роки уряд планує вакцинувати 22 млн українців. Він прогнозує: згодом в Україні буде й платна вакцина від різних виробників та коштуватиме не дорожче, ніж вакцини від інших інфекційних хвороб.
Тих, хто вже отримав дозу вакцини, ми розпитали про самопочуття. Педіатр-кардіоревматолог з Луганщини Сергій Пономарьов розповів: як перехворів на COVID-19, чому лікарям та просто людям варто робити щеплення та що він конкретно відчував після ін’єкції. Більше подробиць — в матеріалі “Підвищення температури після щеплення — норма”. Монолог лікаря про його вакцинацію від COVID-19
Зазначимо, український уряд готовий надати доступ до вакцинації й мешканцям тимчасово окупованої території. Міністерство з реінтеграції ТОТ спільно з міністерство охорони здоров’я розробляють алгоритм як наблизити цю можливість для мешканців непідконтрольних районів. Зокрема розглядають варіанти робити щеплення людям на КПВВ. Але знову наголошують: з вільної української території активно надавати такі послуги через лінію розмежування не можуть.
Зазначимо, для ефекту від щеплення (принаймні тією вакциною, яку наразі використовують в Україні) необхідно ввести 2 дози препарату. Це означає, що людина матиме перетнути лінію розмежування двічі, що досить складно у Донецькій області.
У перший тиждень весни ніяких змін у порядку перетину лінії розмежування на КПВВ Донбасу не відбулось. Так само заблокованими окупантами для перетину залишаються 5 з 7-ми КПВВ Донбасу. Працювали на пропуск лише КПВВ “Станиця Луганська” та гуманітарний коридор “Новотроїцьке-Оленівка”.
За даними Держприкордонслужби, за 5 робочих днів тижня через “Станицю Луганську” пройшли понад 10 тисяч людей: майже однакова кількість в обидвох напрямках. А через КПВВ «Новотроїцьке» на Донеччині — трохи понад 3 % від кількості людей, які пройшли пішки за тиждень на Луганщині (тобто 316 людей та 50 автівок в обох напрямках).
Українські прикордонники також повідомили: за тиждень окупанти ОРДЛО не допустили на тимчасово контрольовану ними територію 12 людей, але на яких саме КПВВ це сталося, не уточнюють. Прикордонники також виявили 3 людей, чиї документи були частково підроблені. Цих людей передали поліції.
Цього тижня через КПВВ “Щастя” на Луганщині пропустили 11 вантажівок гуманітарного вантажу. В ОРЛО провезли господарчі товари, гігієнічні набори та будівельні матеріали вагою майже 133 тонни.
В Бахмуті вже понад 60 років працює шаховий клуб. Нині тут навчає дітей та консультує дорослих тренер Михайло Іванюк. І він — наш герой тижня. У кімнаті шахового клубу, розташованій у приміщенні спортклубу, він видасть вам комплект шахів, шахову дошку, годинника та займатиметься з вами індивідуально чи в групі. Михайло знає як пояснити логіку шахів навіть 6 річній дитині. Про те які “ключики” знаходить для дітей та що пропонує дорослим, — читайте у нашому репортажі з шахового клубу “Дебют”.
В продовження теми шахів пропонуємо подивитись найпопулярніший серіал від Netflix “Ферзевий гамбіт” (або “Хід королеви”). 7 серій цієї американської психологічної драми про шахи, який зняли на основі вигаданих подій, вийшов на екрани минулої осені.
Він одразу підкорив глядачів, відродивши шалену цікавість до шахів у всьому світі. І не дивно: аби шахові партії виглядали достовірно, консультував авторів фільму сам екс-чемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров.
По сюжету — це історія про талановиту дівчину, яка рано осиротіла, але мала сильний розум та цікавилася шахами. Вчить грати її прибиральник в сиротинці, де живе талановита Бет Хармон. Історія її життя та професійно-спортивної кар’єрі розгортається за часів Холодної Війни, тож напруги додають політичні інтриги, а атмосферності — костюми та інтер’єри локацій.
Фільм українською мовою можна подивитись тут. Гарних вечорів!
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.