Деякі працівники можуть розраховувати на вихідну допомогу під час звільнення — все залежить від його причини. За яких умов виплачують таку допомогу, скільки вона становить та куди звертатися, якщо роботодавець не виплатив належні кошти, ми розпитали у фахівця.
Про умови виплати вихідної допомоги при звільненні розповіла журналістам Вільного радіо головна юристка Ковельського бюро правової допомоги Юлія Миронюк.
Вона каже: не всі українські працівники знають про підстави виплати вихідної допомоги при звільненні. Тож зазвичай вказують в заяві причину: “за власним бажанням” або “за угодою сторін”. Однак саме за цих умов вихідну допомогу не виплачують.
“У більшості випадків працівники отримують вихідну допомогу, якщо вони звільняються за ініціативою роботодавця, зрідка — коли самі є ініціатором звільнення. Причини на те різні: ліквідація або реорганізація підприємства, скорочення штату, неможливість забезпечити працівника роботою у зв’язку зі знищенням майна через бойові дії, порушення законодавства про працю та інші”, — розповідає Юлія Миронюк.
Всі підстави для виплати допомоги при звільненні передбачені статтею 44 Кодексу законів про працю України. Жодних особливостей щодо виплати працівникам вихідної допомоги під час звільнення у період дії воєнного стану закон не визначає, підкреслює юристка.
Розмір такої допомоги залежить від причин звільнення, а також розміру середньої зарплати працівника або його конкретного заробітку за два тижні перед цим.
“Під час повномасштабної війни умови виплати вихідної допомоги не змінилися. Якщо причина вашого звільнення передбачена у трудовому кодексі, роботодавець повинен її (вихідну допомогу, — ред.) виплатити”, — підкреслює Юлія Миронюк.
Вихідну допомогу у розмірі не менше одного середньомісячного заробітку ви можете отримати, якщо звільняєтесь за таких обставин:
Грошову допомогу у розмірі не менш ніж дві середньомісячні зарплати ви маєте отримати, якщо звільнилися через призов або вступ на військову службу (пункт 3 статті 36 Кодексу законів про працю України).
Якщо до вашого звільнення призвело те, що власник організації постійно психологічно вас тероризував (і ви змогли довести цей факт у суді) або в інший спосіб порушив законодавство про працю, колективний чи трудовий договір, вихідну допомогу вам мають виплатити у розмірі не менш ніж трьох середньомісячних заробітків (статті 38, 39 Кодексу законів про працю України).
Якщо ви посадовець і склали свої повноваження, ви маєте право на вихідну допомогу у розмірі не менш ніж шести середньомісячних заробітних плат (п. 5 ч. 1 статті 41 Кодексу законів про працю України).
Вихідну допомогу при звільненні нараховують відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабміну №100, уточнює юристка.
“Для її розрахунку беруться виплати за два останніх календарних місяці роботи перед звільненням. Якщо ви пропрацювали менше ніж два місяці, середній заробіток обчислюється з виплат за фактично відпрацьований час. Якщо ж два останніх календарних місяці ви не працювали взагалі, середня заробітна плата буде нараховуватись з виплат за попередні до цього два місяці вашої роботи”, — пояснює фахівчиня.
Якщо після звільнення ви плануєте стати на облік у центрі зайнятості, допомогу по безробіттю вам призначать вже після того, як ви отримаєте вихідну допомогу, уточнює юристка.
В умовах війни роботодавець має право не попереджати працівника про звільнення за два місяці, як це було у мирний час, якщо підприємство чи організація закривається.
“Зараз, якщо ви працюєте, наприклад, на окупованій чи прифронтовій території, і через воєнні дії ваше підприємство постраждало, якщо працювати тепер там неможливо, роботодавець має право не попереджати вас за два місяці про звільнення, однак вихідну допомогу повинен виплатити”, — каже Юлія Миронюк.
Окрім вихідної допомоги в день звільнення ви маєте отримати всі недоотримані виплати: заробітну плату, гроші за невикористану відпустку тощо. Це регулює стаття 116 Кодексу законів про працю України.
Якщо ви маєте право на вихідну допомогу, а роботодавець вам її не виплатив, візьміть з нього письмову відмову, аби оскаржити дії вашого керівництва.
“Інколи в наказі про звільнення ваш начальник замість однієї підстави розірвання трудових відносин може вказати іншу, яка не передбачає виплати вихідної допомоги. Тож ви маєте ознайомитися з наказом і підставою для звільнення, щоб знати, чи маєте гарантію на виплату вихідної допомоги й за потреби відстояти свої права”, — наголошує фахівчиня.
Коли ви впевнені, що маєте право на вихідну допомогу при звільненні, а її вам не виплатили, зверніться до суду з такими документами:
Однак сталого терміну розгляду таких позовів немає, зазначає Юлія Миронюк.
Щоб відстояти свої трудові права, ви можете також подати скаргу до Державної служби з питань праці:
або
У Держслужбі можна також отримати консультацію за телефоном: (044) 288-10-00 та на сайті для отримання консультацій з трудових питань https://pratsia.in.ua/.
Також отримати юридичну консультацію, допомогу у складанні скарг, звернень, заяв можна у системі безоплатної правової допомоги за номером: 0 (800) 213-103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.
Охочих отримати безкоштовну правову допомогу юристка запрошує також до Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Знайти його можна за адресою: місто Ковель, вулиця Михайла Грушевського, будинок 2.
Звернутися до центру можна за телефоном: (03352) 53-063 та за електронною адресою: [email protected].
* * *
Нагадаємо, в умовах повномасштабної війни в Україні внесли зміни і в трудове законодавство. Так, на час воєнного стану дозволяється тимчасово призупинити дію трудового договору між роботодавцем та працівником. Раніше в матеріалі Вільного радіо ми писали, що дає працівникові можливість тимчасового призупинення дії трудового договору та хто може цим скористатись.
Читайте також: