Будьте анонімні та завжди майте доступ: як зайти на сайт, який заблокований, завдяки VPN
На окупованих територіях загарбники блокують доступ людей до соцмереж та різних джерел офіційних даних, новин тощо. Ми розкажемо, як завжди бути на зв’язку, а головне — бути анонімним.
Що таке VPN і як він працює?
VPN розшифровується як Virtual Private Network, тобто віртуальна приватна мережа. Дані, якими обмінюються в такій мережі, доступні не кожному. Коли людина вмикає VPN, то вона під’єднується завдяки мережі інтернет до приватного віртуального сервера і вже звідти заходить в глобальний інтернет. Пояснимо на прикладах, як це працює, спробувавши зайти на сайт Вільного радіо freeradio.com.ua.
Без VPN. Коли ви увімкнули комп’ютер чи телефон, відкриваєте браузер і переходите на сторінку freeradio.com.ua, то ваш провайдер, якому ви сплачуєте за інтернет, знає, на який сайт ви заходите. Таким чином, якщо у провайдера цей сайт в переліку заборонених, як Facebook та Instagram на тимчасово окупованих територіях, то у доступі вам відмовлять, і ви не зможете прочитати актуальні новини.
Увімкнений VPN. Частіше доступні для чергових користувачів VPN знаходяться в інших країнах, серед яких ви можете обрати, з якого серверу заходити. Що ж трапляється, якщо ми заходимо на сайт freeradio.com.ua з VPN? Ваш провайдер бачить, що ви заходите на іноземний сервер. Але те, що ви заходите саме на сайт Вільного радіо провайдер не знає, адже дані зашифровані. Таким чином, провайдер не може вам заборонити доступ до цього сайту, і ви можете приєднатися нібито з іншої країни до тих сайтів, які заборонені на території, де ви живете.
Попри всі ці складні терміни й маніпуляції, робота з VPN полягає лише в тому, що ви просто натискаєте кнопку “Старт” або “Увімкнути VPN” і заходите на усі сайти, як і раніше.
Можна назвати кілька переваг VPN:
- Доступ до сайтів. Ви можете підключатися до сайтів, які заборонені вашим провайдером. Тобто якщо ви живете в ОРДЛО і у вас немає доступу у Facebook, чи Instagram або до українських ресурсів, то VPN вам допоможе.
- Анонімність. Цей пункт можна розбити на дві окремі переваги. Якщо ви заходите через VPN на якийсь сайт, то про те, які сайти ви відвідуєте не знає провайдер, а сам сайт не знає хто ви та звідки.
Який VPN використовувати (вибірка від редакції)
Загалом, існують сотні VPN-сервісів. Але ми покажемо вам 7 сервісів, які радимо від редакції Вільного радіо. Цей матеріал не є рекламним і ви можете знайти інші, кращі варіанти.
Для смартфона:
Для комп’ютера:
Сьомим сервісом ми порадимо браузер Tor, який повністю працює на захищеному з’єднанні без завантаження додаткових VPN. Для захисту він використовує кілька вузлів в різних країнах.
Читайте також:
- Як мешканцям Донецької та Луганської областей обійти блок на купівлю в Steam та Google Play Market (інструкція)
- Як підключитися до національного роумінгу й користуватися мережею та інтернетом інших операторів (інструкція)
- Оформити статус внутрішньо переміщеної особи тепер можна в “Дії”. Як це зробити (інструкція)
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.