Підтримати
вибори виборча дільниця урни кабінки виборці
Фото: з відкритих джерел

ЦВК зверталася до силовиків і обласної влади Донеччини і Луганщини, щоб ті ще раз переглянули можливість проведення виборів у 18 громадах, де голосування не призначили. Але навіть після відповіді вибори в цих громадах так і не відбудуться. Журналісти Вільного радіо отримали відповіді, які надіслали центрвиборчкому РНБО, СБУ, військові та обласні адміністрації. В них посилаються не лише на порушення режиму тиші, а й на непоодинокі схрони та навіть коронавірус. Детальніше читайте в матеріалі.

 

Передісторія: Ще в середині липня Верховна Рада України призначила чергові місцеві вибори на 25 жовтня 2020 року. 8 серпня ЦВК визначила населені пункти, де не буде виборів. Тож голосувати не будуть жителі 18 громад Донецької та Луганської областей:

Світлодарської, Торецької, Волноваської, Вугледарської, Авдіївської, Мар’їнської, Гірської, Лисичанської, Попаснянської, Сєвєродонецької міської територіальної громади, Мирнерської, Очеретинської, Сартанської, Нижньотеплівської, Станично-Луганської, Широківської, Щастинської, Ольгинської територіальної громади.

Вибори не проведуть там через небезпеку на фоні збройного конфлікту на Донбасі. Такі висновки Центральній виборчій комісії дали Донецька та Луганська обласні військово-цивільні адміністрації.

Однак, це викликало обурення у місцевих жителів, які виходили на мітинг та акції протестів. Через суспільний резонанс ЦВК ще раз звернулася до Донецької та Луганської ОВЦА, а також до РНБО, військових, Нацполіції та СБУ з проханням переглянути можливість проведення виборів.

Журналісти Вільного радіо отримали від Центральної виборчої комісії відповіді та висновки від структур, в яких вони питали “чи безпечно проводити вибори на Донбасі”. Нижче публікуємо всі документи в оригіналі.

Зокрема всі зайняли майже одну позицію, проте подекуди вона відрізняється. Перш за все, всі посилаються на те, що Росія продовжує обстрілювати позиції ЗСУ.

Військові. Заступник командувача Об’єднаних сил Віктор Ганущак та командир ОТУ “Північ” Олексій Шандар на нарадах в Донецькій та Луганській ОВЦА аргументували неможливість проведення виборів тим, що попри перемир’я, яке почалося 27 серпня, бойовики продовжують порушувати режим тиші. Зокрема влаштовують гранатометні обстріли (в ранкових зведеннях їх позиціонують, як поодинокі неприцільні обстріли), облаштовують позиції, а також мінують території мінами ПОМ-2. На таких вже підривалися військові ЗСУ.

Схрони, “неспокійне” перемир’я і коронавірус. Як силовики пояснюють неможливість провести вибори у 18 громадах на Донбасі (документ) 1

Олексій Шандар також вказує, що спостерігачі місії ОБСЄ помічають невідведене важке озброєння з боку бойовиків, яке може стріляти на відстань 15-20 км від лінії розмежування. Також, зазначає, що бойовики неодноразово підпалювали суху траву біля позицій ЗСУ і населених пунктів, що також несе небезпеку. За його словами в Новоайдарському, Сєвєродонецькому та Попаснянському районах є велика ймовірність, що на підконтрольну територію потраплять диверсійно-розвідувальні групи з метою провокацій.

Такі ж аргументи надав і командувач штабу ООС Володимир Кравченко.

Служба безпеки України. У своїй відповіді заступник голови СБУ Сергій Андрущенко також відмітив, що бойовики досі не дотримуються режиму тиші, навіть під час перемир’я. Однак також додав, що тут свої коригування внесла і пандемія коронавірусу.

“Обмежена пропускна здатність єдиного КПВВ Донецької області та пішого переходу Луганської області, запровадження карантинних заходів з метою протидії поширення вірусу COVID-19, а також збільшення потоку виборців може створити колапс у роботі КПВВ, через що мешканці “сірої зони” та ТОТ не зможуть реалізувати своє виборче право”, — зазначається у відповіді заступника голови СБУ Сергія Андрущенка.

Схрони, “неспокійне” перемир’я і коронавірус. Як силовики пояснюють неможливість провести вибори у 18 громадах на Донбасі (документ) 2

Зазначимо, коли люди перетинають КПВВ і потрапляють на підконтрольну територію, вони мають пройти обов’язкову двотижневу самоізоляцію. Тобто вони не можуть піти одразу на дільницю голосувати — це порушення закону. Таким чином у день виборів вірогідність “колапсу” на КПВВ маловірогідна.

На нарадах у Донецьких та Луганських адміністрацій також були присутні представники СБУ: Євген Русінов, Денис Валентюк та Андрій Скритуцький. Вони теж вказали на ймовірний колапс на КПВВ через коронавірус. Однак, додали, що один з факторів небезпеки проведення виборів — це виявлені непоодинокі “схрони” та затримання громадян, яких підозрюють у підготовці диверсій.

Також, вони кажуть, що за оперативними даними на окуповану територію регулярно ввозять через неконтрольовану ділянку з Росією зброю і військову техніку.

Крім того, силовики СБУ кажуть, що слід враховувати, що на Донбасі більший рівень терористичної загрози, а ніж в інших регіонах країни. Тому слід приділяти увагу безпеці всіх учасників виборчого процесу і блокуванню залякування членів виборчих комісій.

На підставі всіх цих фактів СБУ також каже, що вони не дають гарантії безпеки для проведення виборів на Донбасі.

Поліція. Правоохоронці ж кажуть, що вони готові забезпечити правопорядок в тих громадах, де ЦВК дозволила проводити виборів. Своїх аргументів, чому неможливо провести вибори у 18 громадах вони не надали.

РНБО ж послалися на штаб ООС, зауваживши, що за ситуацію на цих громадах відповідають саме вони.

Зауважимо, на підставі цих висновків ЦВК остаточно вирішила не проводити вибори у визначених раніше громадах. 

Повні відповіді силовиків та протоколи нарад Донецької та Луганської обласних військово-цивільних адміністрацій ви можете переглянути за посиланням.

***

Нагадаємо, Центральна виборча комісія затвердила склад територіальних комісій навіть там, де виборів не буде.

Читайте також:


Завантажити ще...