Російські окупанти ймовірно знищили обстрілами Народний дім — палац культури у північно-західній частині міста. Його побудували у 1950-ті роки як палац культури заводу “Кольормет”. Нині там проходить лінія фронту з агресорами. У мережі з’явилося відео, де видно: будівля Народного дому горить.
Таке відео з дрона військових, зняте у Бахмуті, оприлюднили в соцмережах 4 квітня. Відео зняте у темну пору доби.
На відео видна північно-західна частина Бахмута, район “Посьолок”. На тому місці, де має стояти місцевий палац культури — Народний дім — вирує пожежа. Дим від неї підіймається у темне небо.
У коментарі Вільному радіо начальниця управління культури Бахмутської міськради Ірина Булгакова від коментарів про стан будівлі утрималася.
“Наразі стан будівлі невідомий. Бачили відео, але воно у темряві. Зараз ми не можемо казати, що горить наш Народний дім. Ми поки чекаємо на більш детальну інформацію. Тому що ми подаємо [заяву щодо] кожного пошкодження у поліцію”, — каже посадовиця.
Завідувач кафедри містобудування Донбаської національної академії архітектури та будівництва (ДонНАБА) Олексій Губанов каже: в цій будівлі дерев’яні перекриття.
Цей фахівець працював з колегами над історико-архітектурним опорним планом Бахмута, тож добре знається на історії місцевих архітектурних будівель. Він намагається фіксувати руйнування архітектурних об’єктів у Бахмуті та інших населених пунктах Донеччини. Адже він очолює Українське товариство охорони пам’яток у Донецькій області.
“Це палац культури з колонами та портиком, побудований за типовим проєктом 1948 року московського архітектора Барташевича. Там його побудували наприкінці 1950-х. В ньому дерев’яні перекриття. [Якщо така будівля займається] він може повністю згоріти, а може частина”, — каже архітектор.
За словами фахівця з архітектури, будувати з залізобетонних конструкцій в Україні почали вже пізніше. А от цю будівлю звели у перехідний період.
Олексій Губанов каже: будівля Народного дому не є облікованою пам’яткою культури, тому що подібних цій будівель в країні багато.
У Народному домі була унікальна колекція писанок місцевого майстра-писанкаря Дмитра Денисенка. Її евакуювали, але вціліла лише частина.
“Я вивезла її з волонтерами разом, у два етапи, це був вересень. Перша спроба була не дуже вдала — хлопці потрапили під обстріл, сильно обстріляли машину. Все в машині перевернулися, а яйця крихкі, побилися. А другий раз ми вдало вивезли. У Києві розпакували та запакували у легесенький папір, щоб не пошкодилась. Ось на Великодні свята плануємо виставку у Києві зробити”, — каже начальниця управління культури Бахмутської міськради Ірина Булгакова.
За її словами, ці писанки не мають статусу музейної колекції.
До Народного дому звозили майно тих закладів культури, які опинилися під обстрілами раніше.
“Евакуація була влітку. Деяку частину костюмів та техніки ми змогли евакуювати. Акцент був на те, що було придбане за останні 5 років. Кошти на евакуацію не були закладені, тому це (евакуювати більше, — ред.) було дуже важко зробити безкоштовно”, — каже Ірина Булгакова.
За словами Ірини Булгакової, до відкритого російського нападу у Народний дім ходили у різні гуртки понад 4 тисячі людей.
“Це клубний заклад. Там глядацька зала на 320 місць, костюмерна, бібліотека, кабінети для гуртків (ужитково-декоративна, художня майстерні). Були танцювальні зали, спортивні об’єкти. Там займалися 2 народних та 2 зразкових колективи, дитячі та молодіжні. За рік там проводили понад 170 заходів”, — розповідає очільниця управління культури Бахмута.
У 2020-2021 роках цю будівлю капітально ремонтували, відновлювали її ззовні — фасад та дах. Також капітально відремонтували туалет. Всередині будівлю збиралися реконструювати у 2022-23 роках.
Але повномасштабне вторгнення Росії перекреслило всі плани. Багато місяців поспіль після лютого 2022-го у Народному домі бахмутянам, які відмовлялись евакуюватись, роздавали безкоштовний хліб, продукти та іншу гуманітарну допомогу.
За неофіційними даними дослідників відкритих джерел Deep State, нині лінія фронту проходить у цій частині Бахмута. А промзону навколо колишнього заводу кольорових металів начебто контролюють окупанти.
Бої точаться у цій місцевості, росіяни продовжують нищити місто своїм “вогняним валом”. Цими днями стало відомо, що будівля міськради Бахмута зруйнована вщент.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.