В Україні — черговий спалах коронавірусу. Як змінилася ситуація за тиждень
Минулого дня в Україні вперше за 2 місяці виявили понад 20 тисяч пацієнтів з вірусом. Лікарі пов’язують це зі значним поширенням штаму “Омікрон”. Чим він відрізняється від “звичайного” коронавірусу та якою є ситуація по Україні в цілому та на Донеччині зокрема — читайте далі.
Підконтрольна Донеччина: нових пацієнтів більшає щодня
За даними очільника Донецької обладміністрації Павла Кириленка, за попередні 5 днів, з 16 по 20 січня, у регіоні додалося ще 2 087 хворих на COVID-19. Для порівняння, за такий самий проміжок часу тижнем раніше в області було 1 214 інфікованих.
З кожним днем упродовж тижня на Донеччині реєстрували все більше нових пацієнтів. Так, у понеділок їх було 365, а вже за четвер лікарі підтвердили 631 хворого.
Водночас одужання від коронавірусної хвороби просувається повільніше. За 5 останніх днів вірус успішно подолали 1 040 мешканців підконтрольної частини Донеччини, що вдвічі менше, ніж нових хворих.
Померли за цей час 37 мешканців області, які не впоралися з ускладненнями коронавірусу.
Зараз у підконтрольних районах Донецької області від COVID-19 продовжують лікуватися близько 3 200 людей.
Лікарі: хворих стає більше через “Омікрон”
Медики стверджують, що погіршення епідситуації в регіонах пов’язане з поширенням в Україні нового штаму коронавірусу “Омікрон”.
В нього значно коротший інкубаційний період — від 2 до 5 днів. Тобто люди, які заразилися, швидше відчувають симптоми. Передається новий штам в 7 разів швидше в порівнянні з “Дельтою”. Людина, яка захворіла на “Омікрон”, може бути заразною вже у першу добу після інфікування. Також люди з цим штамом частіше скаржаться на біль у горлі, хоча це не можна вважати специфічним симптомом саме “Омікрона”. У порівнянні з попередніми штамами, “Омікроном” почали частіше хворіти діти.
“Хвиля “Омікрон” характеризується в багатьох державах тим, що вона дуже швидко розпочинається, високі показники захворюваності, але таке ж стрімке падіння, як і початок цієї хвилі. Вона дуже швидко передається і дуже швидко загасає”, — говорить головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
Він прогнозує: епідемічна ситуація в країні погіршиться вже наприкінці січня. Пікові показники захворювання припадуть на лютий-березень. Його поступове спадання очікується у квітні. Такі висновки зробили за попередніми прогнозами, якими користується МОЗ.
Новий штам коронавірусу “Омікрон” вже зафіксували й у Донецькій області.
“Як “Омікрон”, так і “Дельту” ідентифікує референс-лабораторія державного підприємства “Центр громадського здоров’я охорони здоров’я України”. Минулого року ми відправляли зразки, і штам “Дельта” підтверджувався. Також в січні вже були до референс-лабораторії направлені зразки від 30 осіб, з яких 14, майже половина, були виявлені як новий штам, але решта це був штам “Дельта”, — розповідає координатор з питань вакцинації департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА Олександр Педенко.
У т.з. “ДНР” помирають більше, а одужують менше
За неофіційними даними т.з. “Мінздраву ДНР”, на тимчасово окупованій частині Донеччини за 16-20 січня виявили 1 058 хворих на COVID-19. Приблизно стільки ж підтверджували й тижнем раніше.
А от помирати від ускладнень коронавірусу стали більше людей: за останні 5 днів їх було 75, а за той самий період минулого тижня — 49.
Одужали 286 мешканців непідконтрольної частини регіону — втричі менше, ніж тижнем раніше.
Станом на 21 січня на тимчасово окупованій території Донецької області нараховують близько 2 900 активних хворих з коронавірусом.
У Бахмутській громаді за 5 днів заразилися 23 дитини
З 16 по 20 січня, за даними управління охорони здоров’я Бахмутської міськради, у громаді підтвердили ще 189 пацієнтів з коронавірусною хворобою. Зокрема, захворіли 23 дитини та 6 медпрацівників. Водночас одужали за цей час 73 пацієнти.
Померли 10 мешканців громади, які не змогли впоратися з тяжким перебігом коронавірусу.
У місцевій лікарні наразі лежать 97 людей з COVID-19, а вдома лікуються ще 211 мешканців громади.
В Україні від ускладнень вірусу за 5 днів померли 710 людей
За попередні 5 днів коронавірусом заразилися 65 тисяч українців. Це вдвічі більше, ніж за аналогічний період тиждень тому — тоді хворих було 33 тисячі.
Майже весь тиждень добова кількість пацієнтів з вірусом зростає. Лише за 20 січня лікарі підтвердили понад 20 тисяч інфікованих. Минулого разу стільки ж хворих було 19 листопада, тобто 2 місяці тому.
Померли за 5 днів 710 українців, які хворіли на COVID-19, а одужали понад 22 600 пацієнтів.
МОЗ просить усіх дотримуватися правил карантину. Вони прості:
- носити захисні маски, щоб вони закривали рот і ніс;
- дотримуватися дистанції в півтора метра;
- регулярно мити руки та вакцинуватися проти коронавірусу.
Варто також пам’ятати: єдиний повноцінний захист від тяжких наслідків хвороби — це вакцинація. На цьому наголошують лікарі. В Україні вже є можливість вакцинуватися бустерною дозою. Вакцинуватися нею можна, якщо з останнього щеплення минуло 270 днів. Також бустерну дозу вже дозволили робити українцям віком від 60 років. Вона повинна посилити захист саме від нового штаму.
“З плином часу 2 дози вакцини від COVID-19 дають дещо нижчий захист. Особливо що стосується штаму “Омікрон”. Наявність 3 доз вакцини в організмі людини вже свідчить про підвищення такої ефективності до 90%”, — каже завідувач відділу стратегії імунізації Центру громадського здоров’я МОЗ Олександр Заїка.
Додамо, невакциновані люди мають вищий ризик смертності від COVID-19 аж в 10 разів та госпіталізації в 4,5 раза, ніж ті, хто пройшов базовий курс щеплення.
Записатися на вакцинацію проти COVID-19 можна у свого сімейного лікаря або за телефоном контакт-центру МОЗ: 0-800-602-019.
Вакцинація проти COVID-19 по регіонах України
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.