Більшість українських вчителів і батьків переконані, що уроки сексуальної освіти у школах потрібні. Але на відверті теми з дітьми готові розмовляти не всі – кажуть, що бракує знань. Більш того, деякі педагоги та батьки досі не позбулися стереотипів та упереджень, пов’язаних із сексуальним життям.
Відповідні висновки зробили в рамках дослідження аналітичного центру Cedos у партнерстві з агенцією Info Sapiens на замовлення Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) та за підтримки Міністерства освіти і науки України.
Більшість опитаних батьків і вчителів вважають, що заняття зі статевої освіти треба починати з першого або п’ятого класу. Дехто навіть упевнений, що такі уроки можна вводити у дитсадках. Респонденти погодилися, що сексуальну освіту в Україні викладають на недостатньому рівні, а частина з опитаних заявили, що її взагалі немає. Варто зазначити, що у школах все ж проводять деякі заходи, які можна розглядати як компоненти сексуальної освіти: виховні години, лекції запрошених спеціалістів, зокрема, медиків, кінопокази тощо.
Переважна більшість опитаних педагогів відповіли, що готові вести уроки сексуальної освіти у школах. Близько 40% упевнені у своїх знаннях з чутливих тем. Водночас деякі вчителі транслюють певні стереотипи, міфи та установки:
За словами авторок дослідження, такі викладачі не лише подаватимуть матеріал через призму своїх упереджень, а й погано ставитимуться до учнів, чиї особливості вважатимуть ненормальними.
Крім того, виявилось, що дуже мало з учителів, які взяли участь в опитуванні, отримували підготовку до сексуальної освіти у вишах. Якщо такі уроки не впроваджені у школах, педагогів до них просто не готують.
Майже всі опитані вчителі зазначили, що наразі у підручниках недостатньо інформації з сексуальної освіти, тому вони черпають знання в інтернеті чи інших джерелах.
Що стосується батьків, третина з них також відповіли, що знають все про сексуальність та готові говорити про це зі своїми дітьми. Проте й вони продемонстрували низку стереотипів навколо чутливих тем. Наприклад, 29% опитаних вважають, що молоді люди, які мали кілька статевих партнерів, є розбещеними. А 27% думають, що секс до шлюбу – це соромно.
68% батьків уже спілкувалися з дітьми про відверте, ще 27% планують це зробити. Багато хто зізнався, що відчуває психологічну неготовність та нерозуміння, з чого варто починати такі розмови. Також учасники дослідження згадували, що самі не мали такого досвіду в дитинстві – ані в родині, ані у школі.
Результати опитування показали, що 88% батьків хотіли б, аби сексуальну освіту для їхніх дітей взяла на себе школа, бо самі не мають достатніх знань у цій сфері.
Нагадаємо, про те, як говорити з підлітками про сексуальні стосунки, розповіла в інтерв’ю Вільному радіо психологиня Анна Бартиш.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.