Чиновники ухвалили виплату в середньому по 300 тис грн 17 власникам зруйнованого житла на загальну суму 5 млн грн. Всього ж на виплату компенсацій цього року є 20 млн грн. Якщо їх не використати цього року, в бюджет наступного автоматично вони не перейдуть.
Під час засідання в Донецькій облдержадміністрації комісія розглянула 10 заяв від власників зруйнованих будинків (з них 8 розташовані на території ВЦА селища Зайцеве та 2 в Авдіївці). 9 заявникам виплату компенсації в 300 тис грн ця комісія вже ухвалила, а з 1 заявкою ще працюють.
Ці кошти на суму 2,7 млн грн розподілить Міністерство реінтеграції після отримання загального списку та перерахує через Управління соцзахисту. Соцзахист сплатить ці кошти впродовж 5 робочих днів безпосередньо людям.
Вільне радіо докладно пояснювало, як отримати компенсацію за зруйноване через війну житло.
У деяких мешканців прифронтового Зайцевого виникла додаткова проблема з документами
В коментарі Вільному радіо голова Зайцевської ВЦА Володимир Весьолкін розповів: всього в Зайцевому 53 зруйнованих вщент будинків. Комісія ВЦА обстежила всі 25 помешкань 29-х власників, які до них звернулися з такими заявами.
“5 були визнані непридатними для проживання, але не зруйнованими, а 20 визнані зруйнованими. З цих 20-ти власники вже подали 8 заявок”, — пояснює голова Зайцевської ВЦА.
Ці люди раді компенсації, яку мають отримати вже до кінця цього року. Але у решти заявників виникли проблеми з документами для оформлення компенсації. Зокрема, необхідний витяг з держреєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності на житло у зв’язку з його знищенням. Такий висновок видають на підставі акту обстеження житла.
“Але для цього зруйнований будинок має бути зареєстрований в цьому реєстрі. Держреєстратор бачить, що цих документів в реєстрі нема — реєстр ведеться з 2012 року. Тому спочатку людина має внести своє (вже зруйноване, — ред.) житло в реєстр. Реєстратор має переконатися, що будинок дійсно був, та облікований за цим громадянином. Для цього треба замовити підтвердження в БТІ (Бюро технічної інвентаризації, — ред.) та сплатити трохи більше ніж 200 грн”, — каже Володимир Весьолкін.
Зазвичай це неважко: таку довідку роблять за 1-2 робочі дні. Але це у випадку, якщо БТІ з даними на таке житло знаходиться на контрольованій українським урядом території. Оскільки Зайцеве раніше належало до Горлівки, технічна документація на житло місцевих мешканців залишилась в БТІ на окупованій території.
“Десь 10 громадян підуть до суду, аби здійснити цю процедуру через суд. Таке судове рішення буде підтвердженням для реєстратора. Іншого варіанту поки що немає. Про цю проблему знають і, можливо, будуть доопрацьовувати, але поки все так. Тому в цьому році ці мешканці отримати компенсацію не встигнуть”, — роз’яснює тонкощі цієї процедури голова Зайцевської ВЦА.
Зазначимо, якщо зруйнованим будинком володіють декілька людей ㅡ аби отримати компенсацію за нього, з відповідною заявою має звернутися кожний співвласник.
“Власники (або співвласники) ще 20-х зруйнованих будинків знаходяться на окупованій території. А ще в деяких взагалі немає документів. Тому, коли прийняли цю постанову про компенсації, люди побігли оформлювати документи. Це можна зробити, але на це знадобиться десь пів року. Це, я вважаю, безвідповідальність людей. Що-що, а паспорт та документи на нерухоме майно завжди мають бути в порядку”, — каже очільник Зайцевської громади.
Один з мешканців Зайцевого хоче отримати від держави не 300 тис грн, а майже 2 млн
Як розповів Вільному радіо Володимир Весьолкін, ще 1 мешканець Зайцевого відмовився від компенсації в 300 тис грн, тому що має житло великої площі та розраховує на більшу компенсацію.
“У нього будинок 120 кв м, він пройшов всю процедуру, але вирішив в судовому порядку вимагати компенсацію за всю площу зруйнованого будинку, тому що має на що жити та вести судову тяжбу”, — каже Володимир Весьолкін.
Тобто один з мешканців Зайцевого хоче відсудити у держави компенсацію за свій великий зруйнований дім не 300 тис грн, а майже 2 млн грн.
Компенсації в Луганській області
Засідання аналогічної комісії з призначення компенсацій за зруйноване війною житло відбулося 18 листопада і в Луганській ОДА. Там розглянули перші 8 заяв власників. Три помешкання розташовані в Попасній, ще 5 — в Лисичанську. Всі власники отримають в середньому по 290 тис грн, тобто всього 2,3 млн грн.
Нагадаємо, цього року уряд вперше виділив в держбюджеті 40 млн грн на такі компенсації, але згодом залишив лише половину. Гроші мають витратити цього року. Якщо ні, вони повернуться в держбюджет. При цьому, механізм призначення компенсації ухвалили лише на початку вересня.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.