В цьому дайджесті ми зібрали найважливіше за тиждень, аби ви нічого не пропустили. Розповімо про місцеві вибори (так, знову), коронавірус, ситуацію в зоні ООС та нові правила для тих, що перетинають КПВВ з боку окупованих територій. Як бонус, наша редакція зробила для вас підбірку грантів та можливостей.
5 січня 2019 року патріарх Варфоломій підписав грамоту про автокефалію Православної церкви України.
Томос — це документ, який офіційно підтверджує автокефалію Православної церкви України як однієї з 15 помісних православних церков світу. Ця грамота є основою існування церкви і починає діяти з моменту підписання.
Митрополит Епіфаній, глава ПЦУ, в першу річницю томосу назвав його “здійсненням мрії багатьох поколінь і мільйонів вірних” у русі за духовну незалежність України. Ані Російська православна церква (РПЦ), ані підзвітна їй в Україні УПЦ Московського патріархату не визнають ПЦУ.
Ми зібрали основні факти про Православну церкву України.
Зображення: з відкритих джерел
Так, знову. 8 січня в Україні стартував “карантин зимових канікул”. Триватиме він до 24 січня. Обмеження запровадили для того, аби уникнути нових “хвиль” зараження коронавірусом. При цьому, наприклад, на Новий рік жодних обмежень уряд не запроваджував, і ресторани й розважальні заклади могли безперешкодно працювати.
Уряд ухвалив ряд обмежень, які стосуються магазинів, громадського транспорту, кафе і ресторанів, спортивних залів тощо.
Мережею поширюються фото обурених користувачів із обмежувальними стрічками в магазинах. Уряд дозволив продавати лише продукти харчування та товари першої необхідності. Тому купити одяг, взуття, посуд, батарейки тощо ㅡ не можна. В деяких магазинах обмежили навіть продаж антисептиків та засобів гігієни.
Проте виконувати розпорядження чиновників не всі поспішають. Журналісти Вільного радіо проінспектували, як дотримуються карантину в Бахмуті у перший день обмежень.
Зображення: з відкритих джерел
Поки ми не можемо через обмеження купити в магазині нові шкарпетки, в окупації люди не можуть придбати ліки.
“Розповідають про чудодійну російську вакцину. Але нам вона також не світить, та і навряд чи хтось свідомо піде її колоти, за ці роки довіра до росіян сильно впала”.
Ми поспілкувалися із мешканкою окупованого Донецька про коронавірус, локдаун і закриті КПВВ. Це короткий і дуже змістовний монолог про реальність “за завісою” і страх за своє сьогодні і завтра.
Молюся щоночі, що нас звільнять” – 2020 рік в окупації “ДНР”.
Зображення: з відкритих джерел
4 січня на водогоні “Горлівка-Торецьк” стався порив діаметром 900 мм. Майже 38 тисяч людей у Торецькій громаді залишились без води.
6 січня працівники “Води Донбасу” провели ремонтні роботи на окупованій території, але це не допомогло. Аби провести ремонт в “червоній зоні”, потрібні були гарантії режиму тиші від бойовиків.
Гарантії отримати таки вдалося. Бойовики через ОБСЄ навіть передали відповідний лист. 8 січня ремонтна бригада розпочала роботи в селищі Південному, але її двічі обстріляли з окупованих територій.
9 січня ділянку із пошкодженим водогоном знову обстежили, наступного дня почали ремонт. Через великий обсяг робіт ремонтувати водогін продовжать ще у понеділок, 11 січня.
Поки що воду людям приводять ДСНС, військові та благодійники.
Зображення: ДСНС
25 жовтня українці обрали міських голів, депутатів місцевих, районних та обласних рад. У деяких громадах Донеччини місцеві вибори у 2015 році не проводили, бо це було небезпечно. Тож деякі обранці на посту були вже 10 років.
Проте частина громад в Донецькій і Луганській областях залишились без права голосу. Керівники обох обласних військово-цивільних адміністрацій звернулися до Центрвиборчкому та надали список населених пунктів, у яких, на їхню думку, проводити вибори небезпечно. За цими зверненнями 8 серпня ЦВК ухвалила рішення про скасування місцевих виборів у 18 громадах.
Проти такого рішення виступили 2 члени комісії. Зокрема куратор Донецької та Луганської областей в ЦВК Юрій Мирошниченко.
Хто з чиновників залишився працювати далі у Бахмутській та навколишніх ОТГ, чи оновилися депутатські списки та чи злагоджено нові обранці приступили до роботи — читайте детально в нашому матеріалі Мер-рекордсмен, депутати — “парашутисти” і матріархат у райраді. Підсумки місцевих виборів на Донеччині.
Зображення: з відкритих джерел
ЦВК звернулася до Донецької та Луганської облдержадміністрацій щодо можливості провести місцеві вибори 28 березня 2021 року. Йдеться про громади, де виборів не було у жовтні 2020 року.
А саме: у 10 сільських, селищних, міських територіальних громад Бахмутського, Волноваського, Маріупольського і Покровського районів Донецької області та 8 – Сєвєродонецького і Щастинського районів Луганської області.
Центрвиборчком не має повноважень самостійно визначати, чи безпечно проводити вибори в цих громадах, тож і звертаються до ОДА за інформацією.
Так як у цих 18 громадах не було виборів, там залишилися керувати військово-цивільні адміністрації.
Зображення: з відкритих джерел
За тиждень в Донецькій області підтвердили коронавірус 2021 людині. 9 пацієнтів померли від ускладнень. Це дані без урахування окупованих територій Донбасу.
Загалом від початку пандемії на Донеччині виявили 39 419 пацієнтів із COVID-19, 720 людей померли.
Бойовики т.зв. “ДНР” свої дані публікують не стабільно. Проте зі вчорашнього “зведення” відомо, що в ОРДО захворіли вже 16 042 людей. 1438 померли та 5363 пацієнтів з “ковід” лікуються досі.
Ми також підбивали підсумки 2020 року і те, як ми пережили перший рік з COVID-19 й чого варто чекати далі. Читайте у “Хроніках пандемії”.
Зображення: з відкритих джерел
З 5 січня в Україні стартувала реєстрація на пробне Зовнішнє незалежне оцінювання. Впродовж двох тижнів майбутні абітурієнти можуть зареєструватися на тестування, під час якого їм створять умови, наближені до основного ЗНО. На які предмети можна зареєструватися, скільки це коштує, коли буде проходити екзамен та яка кінцева дата подачі заяви ㅡ дивіться в інструкції.
Тепер при в’їзді з ОРДЛО на підконтрольну територію буде достатньо експрес-тесту на COVID-19. Раніше обов’язковою вимогою для перетину був негативний результат ПЛР-аналізу.
Тепер на КПВВ з’являться пункти експрес-тестування на антиген коронавірусу. Про їхнє облаштування мають подбати Донецька та Луганська обладміністрації спільно з держпідприємством “Реінтеграція і відновлення”, а також Укрзалізниця.
Втім, конкретні строки поки не відомі. Тож наразі продовжує діяти система щодо вибору між обсервацією в державному закладі та самоізоляцією під контролем додатку “Вдома”. Перервати їх можна раніше, якщо надійдуть негативні результати ПЛР-тестів.
Тим же, хто перетинає державний кордон, ПЛР-тест є обов’язковим.
Зображення: з відкритих джерел
Протягом тижня в зоні проведення ООС було неспокійно, незважаючи на те, що зараз має діяти “режим тиші”. За тиждень штаб ООС нарахував більше 40 атак з боку російських окупантів.
За 7 днів бойовики обстрілювали позиції військових ЗСУ та околиці населених пунктів. Також двічі обстріляли ремонтну бригаду “Води Донбасу”.
Під вогонь потрапили Красногорівка, Авдіївка, Пищевик, Мар’їнка, Лебединське, Піски, Світлодарськ, Південне, Водяне на Приазов’ї, Водяне біля Донецька, Гнутове, Луганське, Опитне, Хутір Вільний, Попасна, Гранітне, Талаківка. Стріляли з мінометів 120-го калібру, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.
Зображення: з відкритих джерел
Не на всі ідеї потрібні великі гроші, але для деяких без бюджету не обійтися. Особливо, якщо запланували зробити щось не тільки для себе. Треба оновити дитячий майданчик? Поставити альтанку для відпочинку? Чи, може, відремонтувати харчовий блок у сільському садочку? Все це мала б робити влада громади, але грошей інколи надто довго не вистачає. Натомість, втілити це все ж можливо — через “Бюджет участі”. На таких конкурсах потрібних ідей вдалося отримати фінансування десяткам активних людей. Ми розповідаємо про 5-х з них зі Сходу.
Зображення: Вільне радіо
Житло потрібне усім: жителі Слов’янська зробили будки для безпритульних собак з підручних матеріалів.
Понад сотня безпритульних тварин живуть на майданчику місцевого притулку у Слов’янську. Але не для всіх чотирилапих є зручне місце, де вони можуть відбувати період стерилізації, чекати нових господарів та просто жити. Тож собакам допомагають місцеві жителі, які будують будки власноруч.
Притулок постійно потребує допомоги від міста та жителів. Собак треба годувати, лікувати, якщо вони хворіють. Потрібні також небайдужі волонтери, які будуть гуляти з собаками та чергувати на майданчику. Але найбільша проблема — це житло для тварин.
Зображення: з відкритих джерел
І навіть можливості року. Ми зробили підбірку грантів та можливостей 2021. Почніть свій рік вдало і не втрачайте можливості стати більш успішними.
Грошова допомога тим, що постраждали через карантин:
Норвезька рада у справах біженців (NRC) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) розпочинає програму “Задоволення основних потреб та надання допомоги у сфері захисту на Cході України”.
Гроші надають один раз тим, хто постраждав через карантинні обмеження — наприклад, втратив роботу чи залишився без доходу через хворобу. Допомога виплачується на кожного члена родини. Взяти участь можуть і переселенці.
Хто може отримати кошти:
В пріоритеті сім’ї, у яких немає доходу або він менше ніж 3974 грн на місяць на кожного члена родини, а саме:
Під доходом мають на увазі офіційні та неофіційні джерела, включаючи сільське господарство, прибуток від оренди тощо.
3450 грн на кожного члена сім’ї надішлють одним переказом через Укрпошту.
Як податися ㅡ читайте тут.
Зображення: з відкритих джерел
Вже завтра – 11 січня – фахівці і юристи гарячої лінії Донбас SOS будуть готові знову відповідати на ваші запитання. Якщо вам потрібна юридична консультація вже зараз, ви можете скористатися мобільним застосунком “Твоє право”.
У ньому ви знайдете:
Крім того, на основі даних із програми, фахівці Донбас SOS розробили листівки із корисною інформацією та інструкціями для тих людей, які не мають постійного доступу до інтернету. Їх можна зберегти або роздрукувати для використання в майбутньому. Знайти їх можна тут.
Зображення: з відкритих джерел
Для приємного післясмаку Новорічних та Різдвяних свят подивіться фільм “Незвична історія на Різдво/Людина, яка винайшла Різдво (2017 рік, The Man Who Invented Christmas)”.
У фільмі йдеться про англійського письменника Чарльза Діккенса, в житті якого настала чорна смуга. Книги письменника ніхто не читав, тож видавництва не дуже охоче йшли з ним на співпрацю. Письменник загорівся ідеєю написати повість про Різдво, але його ніхто не підтримав. Тож Діккенс вирішив на останні кошти написати новий твій про чудове свято Різдво, скупого Скруджа, про примар і магію. Так і народилася повість “Різдвяна пісня в прозі”.
У фільмі герої письменника приходять до нього в гості, розмовляють, живуть своїм життям. Діккенс наче поринає у чудовий світ десь поряд із реальним.
Подібна екранізація цього фільму є й у версії мультфільму — Різдвяна історія 2009 року випуску.
Це фільм не лише про Різдво, а сім’ю, друзів, близьких, стосунки, життєві негаразд, любов і добру зимову казку.
Зображення: з відкритих джерел
“Буде тобі наука”. Подкаст від авторів науково-популярного журналу «Куншт» про науку. У фокусі подкасту – космос, медицина, фізика й технології. Окремі епізоди тут начитали селебріті, серед яких Тарас Тополя, Христина Соловій, Ірма Вітовська та інші.
Наприклад, 1 січня вийшов подкаст “Чи завжди на ранок буде похмілля?”.
Нам сподобалися матеріали наших колег, і ми рекомендуємо вам також насолодитися ними.
16-річний хлопчисько врятував п’ятьох дітей під час вибуху снаряду.
***
90-річна бабуся переховувала в центрі окупованого Іловайська поранених українських військових.
***
Декілька патрульних провели ледь не спецоперацію, аби самотня мама з дитиною отримали прихисток.
***
Вони не знайомі між собою, але їх об’єднують чуйність і сила духу. Читайте на Reporters. ці три прості історії про складне уміння залишатися людьми.
Зображення: Reporters
Ця фотопідбірка Ukraїner подарує вам багато естетичного задоволення і ще раз нагадає, яка ж прекрасна наша країна.
На Вільне радіо в Telegram та Instagram ❤️
Читайте також: