image

Мер-рекордсмен, депутати — “парашутисти” і матріархат у райраді. Підсумки місцевих виборів на Донеччині

|
07 Січня 2021

Мер-рекордсмен, депутати — "парашутисти" і матріархат у райраді. Підсумки місцевих виборів на Донеччині
25 жовтня українці обрали міських голів, депутатів місцевих, районних та обласних рад. У деяких громадах Донеччини місцеві вибори у 2015 році не проводили, бо це було небезпечно. Тож деякі обранці на посту були вже 10 років. Хто з них залишився працювати далі у Бахмутській та навколишніх ОТГ, чи оновилися депутатські списки та чи злагоджено нові обранці стали до роботи — читайте у нашому матеріалі.
Без права голосу
Місцеві вибори 2020 відбулися не в усіх громадах Донеччини (схожа ситуація й на Луганщині). Керівники обох обласних військово-цивільних адміністрацій звернулися до Центрвиборчкому та надали список населених пунктів, у яких, на їхню думку, проводити вибори небезпечно. За цими зверненнями 8 серпня ЦВК ухвалила рішення про скасування місцевих виборів в 18 громадах.

В перелік потрапили 10 сільських, селищних та міських рад Донеччини та 8 — Луганщини. Зокрема, це Світлодарська, Торецька, Волноваська, Вугледарська, Авдіївська та Мар'їнська міські територіальні громади. А також громади селищні: Мирнерська, Ольгинська, Очеретинська та Сартанська.

Проти такого рішення виступили 2 члени комісії. Зокрема куратор Донецької та Луганської областей в ЦВК Юрій Мирошниченко.
Юрій Мирошниченко
У мене особисто, і в цілому у ЦВК, немає інструментів перевірити об'єктивність наданої інформації. І це ставить нас в певні рамки. Але, президентські вибори люди ходили голосували, парламентські вибори— люди ходили голосували. В деяких громадах, які зараз виключені, навіть в 2015 році голосували та утворили місцеві ради. Не хочу ставити під сумнів ті дані, які надійшли від військово-цивільних адміністрації, але разом з тим даних про те, що ситуація погіршилася немає.
У Центрвиборчкомі говорили, що рішення можуть переглянути, але воно залишилося незмінним.

Натомість більше прав цьогоріч з'явилося у вимушених переселенців: їм дозволили голосувати на місцевих виборах. Для цього до 9 вересня треба було змінити місце голосування. Станом на середину серпня у Донецькій області скористалися такою можливістю майже 900 виборців.

Загалом жителі Донеччини (без ТОТ) обрали 1 230 депутатів районних, міських, сільських та селищних рад. Явка була найнижча в країні — на дільниці прийшли менше ніж 32% виборців.
Бахмут: наша пісня гарна й нова…
У Бахмуті місцевих виборів не було з 2010 року. Цьогоріч на посаду міського голови всьоме балотувався чинний мер Олексій Рева. Він йшов самовисуванцем, але його відкрито підтримувала партія "Порядок". А кілька інших з'являлися з кандидатом на заходах та водночас не висували кандидатур-конкурентів. Виграв Рева зі значним відривом від конкурентів — за нього віддали голоси 77,99 % бахмутян, які прийшли на виборчі дільниці. Мер на посаді вже 30 років, а до кінця нової каденції відзначатиме 35-річчя у кріслі міського голови.
А ось склад Бахмутської міської ради, навпаки, оновився. Майже дві третини депутатів вперше отримали мандати. Більшість отримала партія "Порядок" — 15 обранців, 11 місць отримала "ОПЗЖ", 9 депутатів пройшли від "Слуга народу" та 3 — від "Опозиційного блоку". Виборців у міськраді представлятимуть лікарі, освітяни, підприємці.
Пройшов до міськради і одіозний політик Владислав Лук'янов. Він голова наглядової ради ПАТ Часівоярський вогнетривкий комбінат. На сайті "Миротворець" вказаний як посібник терористів, який брав участь в захопленні міськради Харцизька. Голосував за диктаторські закони 16 січня.
На першій сесії секретарем міської ради обрали 33-річну Анастасію Касперську. Вона балотувалася від партії "Слуга народу" та вже працювала у міській раді — очолювала юридичний відділ. Вже з першого засідання голосували обранці злагоджено і конфліктів не було.
На другому засіданні першої сесії ухвалили новий склад виконкому, обрали старост округів та заступників міського голови. Так, першим заступником міського голови став Максим Сутковий (понад 8 років працює у європейській фінансовій групі "Польща Догмат Україна", "Женераль груп Франція" на посадах від регіонального менеджера до керівника Донецької філії; був помічником нардепа Владислава Лук'янова).
Заступницею міського голови призначили Інесу Мельник: з 2013 року вона працює в управлінні освіти на різних посадах: вчителя, заступника директора з навчально-виховної роботи, завідуючої міським методкабінетом. Балотувалася в депутати міськради за списками партії "Слуга народу", але обрана не була.
А ось ще одному заступнику Реви задля цієї посади довелося відмовитись від мандата. Олександр Марченко був обраний від партії "Слуга народу". Він працює на Заводі кольорових металів у Бахмуті, пройшовши кар'єру від робітника до начальника виробничо-диспетчерського відділу.
Бахмутська районна рада: жінки у владі
У Бахмутській районній раді замість 42 депутатів збиратимуться 36. Партія "Порядок" подала менше кандидатів. Крім того, були й такі, хто пройшов одночасно в міську та районну ради. Такі кандидати мали визначитися, де саме працюватимуть. А їхні місця не можна заповнити кандидатами від інших партій.

Отже, остаточно у раді 17 депутатів від "ОПЗЖ", 10 від "Слуги народу", 6 від "Порядку" та 3 від партії "За майбутнє".

На першій сесії головою райради обрали екс-секретаря Бахмутської міської ради Світлану Кіщенко. Вона працювала на цій посаді незмінно впродовж майже 10 років. Балотувалася від партії "Слуга народу".
Заступницею голови обрали депутатку Людмилу Газіну, яка пройшла в райраду по списках партії "Порядок". Додамо, під час передвиборчих перегонів в Бахмуті представники партії встановили свій намет на території школи. Фото порушення виклав у мережі бахмутський підліток. Під дописом здійнялася хвиля обурення через коментарі кандидатки Людмили Газіної на адресу хлопця.
Зазначимо, що районну адміністрацію також очолює жінка — Тетяна Єрохіна.
Часів Яр: немісцевий мер та конфлікти у раді
Часів Яр у передвиборчих перегонах відзначився великою кількістю не місцевих кандидатів. І чимало з них балотувалися успішно. Навіть головою ОТГ став переселенець Дмитро Верзілов, який живе у Покровську. За нього проголосували півтори тисячі людей.

Ще під час зустрічей з виборцями він начебто заявляв, що військові мають звільнити приміщення міської лікарні та приміщення дитячого табору "Мир". І обіцяв дозволити видобуток глини. Такі слова обговорювали у місцевій групі в соцмережі. Сам Верзілов у інтерв'ю Вільному радіо це спростував.

Крісла ж у міській раді розподілилися таким чином: 12 кандидатів від "ОПЗЖ" (від цієї ж партії і міський голова), 6 від "Слуги народу", по 3 від партій "За майбутнє" та "Сила людей" та 2 від "Європейської солідарності". Зокрема, за списком "ОПЗЖ" пройшли 6 пенсіонерів з Покровська.

З першого ж засідання між депутатами виникли конфлікту. Обранці з інших партій об'єдналися в коаліцію проти мера та не хотіли голосувати за нові призначення. Але зрештою Верзілову вдалося зібрати більшість: депутати обрали на посаду секретаря міськради жителя Черкаського Юрія Борейчука. Заступницею міського голови стала Людмила Карпенко, яка працює вчителькою в одній з місцевих шкіл.
Одним з перших рішень депутати підтримали зміни до Програми економічного і соціального розвитку території Часовоярської міської ради на 2020 рік. А саме виділили понад 3 мільйони гривень (гроші районного та обласного бюджетів) для погашення заборгованості за теплову енергію перед ПАТ "Часівоярський вогнетривкий комбінат".
Соледар: скандали та кримінальні справи новообраного голови ОТГ
Соледарську ОТГ очолив колишній голова Бахмутської районної ради Євген Пластун. Він балотувався самовисуванцем. Його політичне минуле доволі бурхливе: починав депутатом райради від "Партії регіонів" у 2010, вже як очільника ради його відсторонювали від посади, підозрювали у "Зловживанні владою або службовим становищем, що спричинили тяжкі наслідки", "Незаконному збагаченні" та "Декларуванні недостовірної інформації". Має у власності 37 земельних ділянок. На посаді голови райради регулярно отримував чималі премії та уникав спілкування з журналістами Вільного радіо.
Проти нього мітингували, а він заявляв про підпал автівки та отруєння. У Соледарі Пластун обіцяє залучення спеціалістів, ремонтувати дороги, відкрити комунальне АТП та покращити водопостачання.

Працювати для цього доведеться з депутатським корпусом, де більшість у "ОПЗЖ" — 11 обранців. У "Слуги народу" 9 представників, ще по 3 у партій "За майбутнє" та "Опозиційний блок".
Сіверськ: старий новий мер
Сіверську міську раду взагалі сформували 2 партії — "ОПЗЖ" та "Слуга народу". В них по 14 та 6 місць відповідно. Ще двоє обрані депутати вказані на сайті ЦВК як самовисуванці.

Очолив ОТГ Андрій Черняєв. Його вже обирали мером Сіверська у 2015 році, але коли створили об'єднану громаду у 2017-му, на виборах Черняєв не переміг. Знову зайнявши крісло мера, посадовець збирається шукати можливості створити нові робочі місця, залучати благодійників, сприяти побудові елеватора.
На першій сесії секретарем обрали Тетяну Волошину. Вона балотувалася від "ОПЗЖ". Пенсіонерка, живе у Сіверську. Також депутати утворили три постійні комісії: з питань економічної та інвестиційної політики, бюджету, фінансів; житлово-комунального господарства, землекористування та екології; соціально-правової політики та депутатської діяльності. Також обрали старост округів, визначились зі складом виконкому та заступниками мера. Першим замом міського голови став Віталій Гатченко. Він вже був на цій посаді до 2017 року.

Посаду заступниці міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради отримала Наталя Барабаш. Керуючого справами виконкому стала Ганна Левицька.

Також одним з перших рішень депутати створили фінансове управління Сіверської міської ради. Прозвітували обранці і про свої статки. Найзаможнішою виявилась підприємиця Людмила Сірокурова, яка у 2019 році заробила 1,3 мільйона гривень.
Лиман: усе в "Порядку"
У Лиманській міській раді "ОПЗЖ" поступилася партії "Порядок". Щоправда, лише одним депутатським кріслом. Тож у цих політичних сил 10 та 11 депутатів відповідно. Ще 5 депутатів у партії "За майбутнє", по 4 — у "Слуги народу" та "Опозиційного блоку".

Мером обрали Олександра Журавльова, який також балотувався від "Порядку". Він керівник фермерського господарства "Престиж", раніше був головою міської організації партії "Наш край". Секретарем міськради обрали заступницю директора Дробишевської школи Надію Ляшко (балотувалася від "Слуги народу").
Заступницею міського голови з питань діяльності виконавчих органів обрали директорку Лиманського центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю Ірину Сироватську. На таку ж посаду затвердили начальницю відділу економічного розвитку і торгівлі міської ради Надію Авдєєнко. Обидві жінки також пройшли до міськради від партії "Порядок", тому вони склали мандати. Ще одним заступником став Юрій Афонін.
З лави підсудних у депутати та інші "цікаві" персони
У 2020-му окремі моменти місцевих виборів були на слуху в усієї України. Зокрема, у мери Слов'янська балотувалася Неля Штепа, яку вже сьомий рік судять за посягання на територіальну цілісність країни. Для перемоги їй забракло голосів, але депутаткою міської ради Штепа стала. Балотувалася від партії "Миру та розвитку". Проте вже після першої сесії ії вирішили виключити з партії (яка у міськраді об'єднується з "Опозиційним блоком"), а в подальшому хочуть позбавити мандата. Причина в тому, що Штепа підтримала кандидата в мери Павла Придворова, а партія — його конкурента чинного мера Вадима Ляха.
До слова, Павло Придворов, який вийшов у другий тур виборів мера, має сумнівну репутацію. На "Миротворці" вказаний як посібник терористів, який на сесії 28.04.2014 р. голосував за створення т.зв. "Слов'янської народної дружини", пізніше посприяв окупації міста, а також підтримував проведення т.зв. "Референдуму про незалежність ДНР".
"Сусід" Придворова на "Миротворці" Руслан Требушкін вдруге став мером Покровська. У 2019 році він залишив цю посаду заради депутатського крісла, а тепер усе навпаки. Стала депутаткою Покровської міської ради і дружина Требушкіна Вікторія.

Тепер в Покровській ОТГ знову мають провести вибори народного депутата, який представлятиме округ у Верховній раді.


Вдруге мером обрали і Андрія Аксьонова. Він очолив Добропільську громаду. "Миротворець" також пише про нього: сепаратист, організовував у Новодонецькому так званий референдум, після переховувався у Криму.
Знаходимо на "Миротворці" і новообраного мера Дружківки Володимира Григоренка (як організатора псевдореферендуму). Він раніше був секретарем міської ради, до цього — заступникам колишнього мера Валерія Гнатенка.
У Костянтинівці на посаду міського голови було найбільше кандидатів — 15. Переміг Олег Азаров — юрист, уродженець міста Тольятті (Російська федерація). Деякі ЗМІ поширювали інформацію, що він досі є громадянином Росії. Але сам Азаров це спростовує.
777
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор