image

Хроніки пандемії-2020: як ми пережили перший рік з COVID-19 та що далі?

|
05 Січня 2021

Хроніки пандемії-2020: як ми пережили перший рік з COVID-19 та що далі?
Всього рік тому в нашому житті не було ніякого коронавірусу. Він був "десь там", в Азії, і українці традиційно намагалися не підчепити хоча б ГРВІ та грип. Аж ось екзотична та хижа різнокольорова бацила з постерів стала нашою щоденною реальністю. Як змінювалося наше життя від місяця до місяця, зважаючи на цифри епідстатистики, пропонуємо згадати з журналістами Вільного радіо.
Коронавірус (вірус 2019-nCoV) — це респіраторний вірус, який вперше зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року. Він передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини. Перебіг хвороби залежить від імунітету: деякі люди мають легкі симптоми, інші тяжко хворіють. Більшість важкохворих, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров'ям. Серед померлих багато людей літнього віку з хронічними захворюваннями. Найпоширеніші симптоми коронавірусної інфекції — головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках — діарея або кон'юнктивіт. Інкубаційний (тобто безсимптомний) період триває від 2 днів до 2 тижнів. Специфічного лікування від коронавірусної хвороби поки не існує.
Січень
01
Перші відголоски COVID-19 в Україні
Наприкінці січня в деяких навчальних закладах Донеччини з'явилися інформаційні плакати про коронавірусну хворобу. На той час вони були не скрізь та дещо екзотичними.

В усьому ж світі 30 січня було майже 8 тисяч лабораторно підтверджених заражених коронавірусом та 170 померлих від ускладнень.

В цей день Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародний надзвичайний стан. У ВООЗ наголосили: «головне занепокоєння — що вірус може проникнути в країни зі слабкою системою охорони здоров'я».
Лютий
02
Медики та місцева влада готуються до COVID-19
Отже, на початку лютого медики області розробляли плани протиепідемічних заходів через поширення коронавірусної хвороби. Зокрема, вони виділили для госпіталізацій перших інфікованих 3 лікарні в області: це Маріупольська лікарня № 4, Маріупольська лікарня швидкої медичної допомоги та Костянтинівська інфекційна лікарня. Також визначили бригади екстреної медичної допомоги, які будуть оснащені спеціальними засобами особистого захисту та транспортувати пацієнтів у ці госпітальні бази.

В цей час понад половина шкіл підконтрольної Донеччини (270) зачинилися на карантин по ГРВІ. На вимушені канікули відправились 110 тисяч школярів.
"Нові Санжари"
Тим часом український уряд організував евакуацію 72 громадян з епіцентру поширення пандемії, китайського міста Ухань. Серед них було 45 українців та 27 іноземців (країни яких просили Україну вивезти цих громадян звідти).

Літак приземлився в Харкові 20 лютого.

Серед евакуйованих — четверо мешканців Донеччини: родина з Маріуполя з 8-річним сином та студент з Костянтинівки.
Українці протестували проти обсервації в їхніх населених пунктах. А евакуйовані з Уханя показували через скло "серця"
Всіх, хто був в тому літаку (а це й 22 члени екіпажу та медперсонал), відвезли до місця 2-тижневої обсервації у санаторій Нацгвардії "Нові Санжари" на Полтавщині.

На шляху руху автобусу, який перевозив евакуйованих до "Нових Санжар", протестував натовп.
Настрашені та агресивні люди не хотіли пропускати автобус до обраного урядом місця обсервації та палили шини. Мовляв, умови там не пристосовані (немає боксів, автономної вентиляції, і санаторій знаходиться недалеко від селища). Евакуйовані ж показували у вікно "сердечка".

Аби заспокоїти натовп, довелося викликати силовиків, які стабілізували ситуацію лише наступного дня.
Аби заспокоїти людей, міністерка МОЗ Скалецька пішла на обсервацію разом з уханьськими евакуйованими
А щоб продемонструвати, що обсервація не означає інфікування та небезпеку, тодішня міністерка охорони здоров'я Зоряна Скалецька зачинилася в "Нових Санжарах" разом з цими людьми. Вона та інші люди з цієї групи дописували у соцмережах про життя в обсервації та свій стан здоров'я. За повідомленнями МОЗ, ніхто з евакуйованої групи та супроводу в той час на COVID-19 не заразився.

Міністеркою Скалецька пробула зовсім недовго: коли вона ще була на обсервації, уряд Олексія Гончарука відправили у відставку.

Вже 5 березня завершилась 2-тижнева обсервація в "Нових Санжарах", куди людей приїхав привітати з цим сам президент країни.
Березень
03

Початок виявлення COVID-19 в Україні
Тими ж днями (3 березня) за повідомленням МОЗу в Україні виявили першого хворого на COVID-19. Ним став мешканець Чернівців, який нещодавно повернувся з Італії.
В ці ж дні на Донеччині інфекційна лікарня в Костянтинівці вже обстежила на коронавірус 3 людей.

Зазначимо, це перший лабораторно підтверджений випадок коронавірусної хвороби на території України. Скільки всього людей заразилися та перехворіли на цю інфекцію, але так і не потрапили в офіційну українську епідстатистику, невідомо.

А комунальники Бахмута почали обробляти тролейбуси дезінфекційними засобами. Хоча зв'язок з поширенням коронавірусної хвороби керівництво тролейбусного парку відкидало. Ще за 2 тижні бахмутські тролейбуси взагалі стали.

Станом на 18 березня в Україні коронавірусну хворобу виявили ще у 14 людей, з яких двоє померли. В Донецькій області тими днями чекали на результат ПЛР-тесту 9 людей, з них 5 з Маріуполя, 2 з Краматорська та ще 2 – зі Слов'янська. За декілька місяців в цих найбільших містах Донеччини виявлятимуть десятки нових випадків зараження.
Карантин
11 березня Кабмін оголосив в країні 3-тижневий карантин, зачинивши навчальні заклади та заборонивши масові заходи за участю понад 200 людей. Три тижні давно минули, а от карантин триває й досі.

21 березня на Донеччині оголосили режим надзвичайної ситуації. А 25-го уряд продовжив карантин ще на місяць та оголосив режим надзвичайної ситуації в усій країні (нагадаємо, тоді в країні офіційно було 113 хворих).
Засоби індивідуального захисту
Уряд вирішив скерувати аж 100 млн грн на закупівлю масок, захисних костюмів та рукавичок. А ще — ввести обмеження на експорт товарів протиепідеміологічного призначення (через те, що "зріс їх експорт"). Аби мати 3-місячний запас таких ЗІЗів, уряд анонсував держзамовлення на їх виробництво.

До пандемії коронавірусної хвороби прості медичні маски коштували в аптеках 1-3 грн штука. В березні ціна на маски підскочила до 25 грн за штуку, а в багатьох аптеках їх просто не було. Тоді їх стали шити самостійно.

Шили не тільки для себе, але й для інших. В Часів Ярі, наприклад, співробітники центру дитячої творчості шили маски та захисні костюми для медиків, у тому числі у вільний від роботи час. Те ж саме робили й волонтери бахмутського "Товариства Червоного Хреста".
Паралельно департамент охорони здоров'я Донеччини звітує, що "все під контролем і все є". А на місцях медики кажуть протилежне. Так, поліклініки Бахмута отримали перші ЗІЗи від COVID-19 лише 23 березня, й ті від благодійників.
Ми зараз шукаємо в інтернеті будь-яку інформацію де що робиться і де що виготовляється. На теперішній час (23 березня 2020, - ред.) ніхто не відповідає. У нас навіть кошти виділені місцевою владою, а придбати нічого не можемо
Світлана Шабаліна, головна лікарка Бахмутського ЦПМД
Країна настільки не готова до пандемії коронавірусної хвороби, що 16 березня президент Зеленський офіційно звертається до українських олігархів з проханням допомогти лікарням.

За даними "Української Правди", за 10 днів українські олігархи та бізнесмени зібрали близько пів мільярда гривень на закупівлю медичного обладнання та підготовку до боротьби із захворюванням. Вони почали купувати та передавати до лікарень партії апаратів штучної вентиляції легенів, захисні костюми для медиків, кисневі концентратори, тест системи та інше.
Як змінилося життя людей?
В країні зачинилося все, окрім продуктових крамниць. Через це збанкрутували або в кращому випадку зазнали великих збитків багато підприємств малого та середнього бізнесу, адже підприємців не звільнили від податків та орендної плати.

Школярі перейшли на навчання онлайн. На вулицях значно поменшало людей, і зокрема дітей. В багатьох невеликих містах України, в тому числі й Донеччини, місцева влада зупинила рух громадського транспорту та міжміських сполучень.

Через це людям стало дуже складно добиратися на роботу. Волонтери руху "Підвези медика" почали безкоштовно підвозити медиків до лікарень.
Також багато хронічних хворих, які потребували життєво необхідних процедур в інших містах (наприклад, гемодіалізу) опинилися в скрутній ситуації.

Наприкінці березня офіційно мали зачинитися й ринки, проте в багатьох містах підприємці протестували проти цього. За порушення карантину 18 березня запровадили великі штрафи та кримінальну відповідальність. І поліція почала штрафувати порушників.
COVID-19 змінив плани абітурієнтів та освітян
2 березня через карантин в Україні перенесли пробне ЗНО. А коли наприкінці березня стало зрозуміло, що карантин продовжать, то Міносвіти відтермінувало й вступну кампанію. Також через карантин наприкінці березня скасували ДПА в 4 та 9 класах.

Ще більше викликів для вступу в українські навчальні заклади додалося абітурієнтам з ОРДЛО: через карантинні обмеження їм стало набагато важче діставатися на вільну українську територію.

Через КПВВ їх могли не пропустити окупанти, і подекуди не пропускали й українські прикордонники. Омбудсмен Людмила Денісова закликала всіх допомагати абітурієнтам з ОРДЛО в перетині та запропонувала звертатися до неї особисто. Правозахисники теж моніторили цю ситуацію та допомагали молоді в перетині.
Замало тестувань, особливо на Донеччині
В середині березня 2020 на підконтрольній Донеччині не було жодної лабораторії, яка б здатна була виконувати дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР-тест на виявлення коронавірусу) не було. Таке обладнання залишилось на тимчасово окупованій території, і з 2014 року про це ніхто не подбав. Про це Вільне радіо писало ще 7 лютого, отримавши відповідь на запит від Департаменту охорони здоров'я Донецької ОДА.

До речі, Донеччина виявилась єдиною такою областю в усій країні. Тому в березні доводилося возити ПЛР-зразки на дослідження аж у столицю.

13 березня Донецька облдержадміністрація закупила перший ампліфікатор для такого аналізу. Наприкінці березня ПЛР-тестування почали робити на базі Донецького обласного центру СНІД у Слов'янську, де до того методом полімеразної ланцюгової реакції людям діагностували СНІД. Але однієї такої лабораторії на всю область виявилося теж замало, і одразу після початку виконання ПЛР-тестів ця лабораторія працювала з великим перенавантаженням.
COVID-19 на окупованій території

Достовірної інформації про перебіг пандемії в тимчасово окупованих районах Донеччини немає.

Відомо, що громадяни Російської Федерації безперешкодно в'їжджають у т.зв. "Л/ДНР" без дотримання карантину.
Оскільки навесні в РФ інфекція вже стрімко поширювалась, український уряд ще наприкінці лютого розпорядився вимірювати температуру у людей на КПВВ, які перетинають лінію розмежування в підконтрольний Києву бік.

З 16 березня через КПВВ Донбасу стали пропускати лише в бік повернення до місця своєї реєстрації. Тобто, якщо людина, прописана в ОРДЛО, хотіла проїхати на вільну українську територію — її не пропускали. А з 28 березня КПВВ зачинили взагалі, і перетин став можливий лише за окремим наказом командувача Операцією Об'єднаних сил.
Квітень
04

Нові карантинні обмеження
Від 6 квітня ввели ще більше карантинних обмежень, які стали безпрецедентними в історії України: заборонили з'являтись на вулиці без маски, документів та в компанії понад 2 людей, гуляти в парках, зонах відпочинку та на природі, самостійно гуляти дітям до 14 років. Також відправили на самоізоляцію людей старше 60 років. Скасували планові госпіталізації та операції.

А порушників цих вимог обіцяли карати штрафами 17-34 тис грн і навіть ввели тюремне покарання за деякі види порушень.

Зробили й обов'язкову самоізоляцію для тих, хто в'їжджає на територію України з інших країн або з тимчасово окупованих територій.
Мобільний додаток контролює українців
У перших числах квітня уряд презентував мобільний додаток "Дій вдома" (який згодом перейменували на просто "Вдома"), під контролем якого громадяни України та іноземці мають проходити 2-тижневу самоізоляцію. Для його встановлення потрібен сучасний смартфон. На Донбасі ж встановлення цього додатку для 2-тижневої самоізоляції зробили обов'язковим для всіх, хто перетинає лінію розмежування в бік підконтрольної уряду території.

Ця вимога створила ще більше бар'єрів для мешканців ТОТ для перетину в бік вільної української території.

Адже для цієї програми потрібен не просто мобільний телефон, а сучасний смартфон (з андроїдом не нижче 5-го), якого у багатьох людей на КПВВ немає або вони не вміють ним користуватися. Щоправда, на КПВВ чергують монітори благодійних організацій, які безкоштовно допомагають людям встановлювати цей мобільний додаток. І хоча вони звітували про багато проблем, пов'язаних з "Вдома", альтернативи йому поки немає.
Тим, у кого немає сучасного смартфона, пропонують пройти 2-тижневу обсервацію у відведених для цього державних закладах. На Донеччині це профілакторій в смт Гостре неподалік Селидового. ПЛР-тестування там допомагають робити благодійні організації. За рішенням уряду, якщо результат ПЛР-тесту виявляється негативним (тобто якщо людина не заражена коронавірусом), вона може достроково покинути місце обсервації.
Фонд боротьби з COVID-19
13 квітня в Україні створили у спеціальний фонд боротьби з COVID-19. В нього скерували майже 65 млрд грн з держбюджету. З цієї суми планували виділити понад 16 млрд грн міністерству охорони здоров'я, ще 10 млрд — Мінсоцполітики на фінансування пенсій, надбавок та покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду, а 600 млн грн - на виплати допомоги, компенсацій деяким категоріям людей.

Перевірити як використовували кошти з цього фонду можна тут.
Сайт Міністерства фінансів України
Великі релігійні свята
8-16 квітня єврейська громада України святкувала одне зі своїх найбільших релігійних свят року Песах, а 19 квітня прибічники християнської віри святкували Великдень. Обговорення форматів та протиепідемічних заходів розпочалося ще в березні. Ще тоді іудеї оголосили, що святкуватимуть вдома та онлайн.


А серед християн України єдиного погляду на релігійне свято в умовах пандемії не було. Виконавча гілка влади не змогла заборонити церквам масові богослужіння, а тільки просила обмежити їх та проводити служби на вулиці, з дотриманням соціальної дистанції.

За даними правоохоронців, люди все ж дослухалися до закликів влади молитися в цей день вдома. У церкви на Великдень пішли лише близько 130 тис людей по всій країні (що значно менше, ніж в минулі роки).

Хоча за кілька днів після Великодня в МОЗ заявляли, що помітили збільшення кількості хворих на COVID-19 та пов'язують це саме з великодніми святами.
Додамо, одним з порушників епідемічних обмежень стала Святогірська лавра. На той момент вона залишалася єдиною лаврою в Україні, в якій не фіксували масових спалахів коронавірусної хвороби.
Там у великодню ніч в одному з храмів скупчилося близько 300 людей. На священників лаври поліція складала протоколи. Чи було покарання після цього не уточнювали. Але ще й на початку травня в цій лаврі продовжували ігнорувати всі карантинні обмеження.
Травень
05
Ігнорували карантин не лише священнослужителі церков, а й чиновники та посадовці всіх рівнів, які першими б мали їх виконувати та ставати взірцем для решти громадян. Масово порушували вимоги карантину 8-9 травня, на День вишиванки, під час сесій міськрад. На публічному порушенні карантину ловили не тільки місцевих чиновників, а народних депутатів, головного санітарного лікаря країни Віктора Ляшка і навіть самого президента.
Президент Зеленський порушує карантин в компанії чиновників та посадовців, в т.ч. головного санлікаря країни. Хмельниччина, 3 червня 2020
Суворі карантинні обмеження діяли
Поширення коронавірусу навесні вдалося стримати в більшості регіонів країни. Хоча у столиці та деяких західних регіонах України епідемія вже вирувала, на Донеччині таких хворих виявляли мало.
За кількістю інфікованих Донецька область є третьою знизу. Менше інфікованих лише на Луганщині та Чернігівщині. Це свідчить про те, що вжиті карантинні заходи дають свої результати
Павло Кириленко, голова Донецької ОДА
Хоча тут варто враховувати, що на всю підконтрольну частину області працювало лише 2 лабораторії, які на той момент могли робити трохи більше, ніж 100 ПЛР-тестів за добу (а за тиждень — трохи понад 1000).

Але ж і кількість госпіталізацій з проявами цієї хвороби була незначною. Для лікування хворих з COVID-19 визначили 13 лікарень "першої черги", з яких фактично працювали з хворими 5 (це лікарні в Костянтинівці, Мирнограді, Бахмуті та 2 лікарні в Маріуполі).
Червень
06
Після 25 травня дозволили відновити роботу дитсадків в деяких регіонах; на Донеччині вони фактично відкрилися наприкінці 1-ї декади червня.

Спортсменам дозволили тренуватися у спортзалах.

МОЗ навіть дозволив українцям купатися в річках та морях.
Тим часом почався спалах захворюваності у Слов'янську. Епіцентри захворюваності виявляли серед колективів підприємств, держустанов і в інтернаті для психічно хворих. За розпорядженням уряду "Укрзалізниця" "відрізала" місто від залізничного сполучення на певний час. В липні перехворів на COVID-19 й мер міста Вадим Лях.
КПВВ залишаються зачиненими
10 червня за наказом командувача ООС українські прикордонники відкрили для перетину в обох напрямках КПВВ "Мар'їнка" та "Станиця Луганська". На Луганщині пропуск відбувався, а рух через "Мар'їнку" не поновився: окупанти окремих районів Донбасу не пропускали людей через контрольований ними блокпост. Люди по декілька діб ночували просто неба в "сірій зоні", очікуючи на дозвіл від бойовиків для перетину. Але рух через цей гуманітарний коридор так і не поновився.
Тисячі мешканців ОРДО почали їздити на підконтрольну Донеччину через територію РФ. ДПСУ штрафує їх за незаконний перетин кордону.
І якщо на Луганщині весь карантин постійно працює на пропуск в обидва боки один КПВВ ("Станиця Луганська"), то на Донеччині такого постійно працюючого КПВВ немає. Тому тисячі людей з ТОТ (в тому числі — абітурієнти заради вступу в українські виші) почали вдаватися до перетину лінії розмежування незаконним шляхом. Тобто виїжджають з окупованої території в РФ через неконтрольовані ділянки державного українського кордону та знову в'їжджають на вільну українську територію на іншому КПВВ.

Формально прикордонники мають всі законні підстави штрафувати таких людей за незаконний перетин кордону.
Липень
07
В липні виявилося, що на майже 5 тис порушень карантину правоохоронці Донеччини адмінпротоколів за статтею "Порушення правил щодо карантину людей" вони склали в 17 разів менше (а саме — 274).
У нас немає головної мети когось покарати й розізлити людей. У нас на меті є нагадувати. Тож ми складаємо адмінматеріали саме на злісних порушників правил самоізоляції або дотримання карантину
Ксенія Шостацька, пресофіцерка патрульної поліції Слов'янська та Краматорська
Кабмін звітував: ще майже 6 млрд пішло на виплату підвищеної заробітної плати медпрацівникам. 7 млрд пішло на будівництво, реконструкцію та обладнання приймальних відділень опорних для лікування COVID-19 лікарень. На майже 3 млрд грн закупили засобів індивідуального захисту для медпрацівників та забезпечення лабораторій МОЗ, і на 100 млн грн — апаратів штучної вентиляції легенів для лікарень.
Серпень
08
В останній місяць літа силовики СБУ спіймали на хабарі в 1 млн грн кількох посадовців Командування медичних сил ЗСУ. Вони вимагали у підприємця "відкат" — по 1 грн з кожної маски, яку збирались закупляти для військових. Натомість обіцяли йому перемогу в багатомільйонному тендері з постачання засобів індивідуального захисту.
А в РФ президент Путін оголосив, що російські вчені вже розробили, зареєстрували та запустили у масове виробництво вакцину від COVID-19 "Супутник V". Нібито вона пройшла всі етапи випробувань та нею прищепили його дочку. Міжнародна наукова спільнота критикувала цю розробку через те що вона не пройшла всі 3 необхідних етапи клінічних досліджень.

Окрім Росії вакцину від коронавірусу розробляють також у лабораторіях Великобританії, Америки, Китаю, Ізраїлю та інших країн.

Вересень
09
Початок виборчих перегонів
На початку вересня по всій країні стартували передвиборчі перегони до місцевих виборів 25 жовтня. В Бахмуті агітацію розпочали 6 вересня "Слуги народу" фестивалем фарб, на який зібралися близько 400 людей з дітьми. Більшість з них була без масок, і ні про яку соціальну дистанцію не йшлося.

Те ж саме відбувалось практично на кожному агітаційному заході всіх політичних сил впродовж 1,5 місяців до виборів.

Нехтували масковим режимом і члени Бахмутської міської ТВК. Це ледь не поставило організацію виборів в міській ОТГ під загрозу зриву. Адже необхідний кворум, а в однієї з членкинь виявили коронавірусну хворобу.
В середині вересня Кабмін прописав епідвимоги до процесу голосування. Серед новел цих виборів — окремі кабінки для голосування людей з симптомами ГРВІ, термометрія всім присутнім на дільницях. За конституцією не змогли заборонити й голосувати хворим або на самоізоляції по COVID-19, навіть на спецдільницях у лікарнях.
Наприкінці вересня ми дізналися, що

  • через світову кризу від COVID-19 машинобудівники підконтрольної Донеччини виробили з січня по серпень 2020 року на 15% менше продукції, ніж за аналогічний період минулого року (та заробили на 900 млн грн менше);

  • понад 4 тис поліцейських підконтрольних районів області від початку карантину й тільки до кінця липня отримали 100 млн грн доплат через ризик інфікуватися. Мовляв, вони потрапили до групи ризику через значну кількість контактів з людьми;

  • на підконтрольній Донеччині додалося ще 2 комунальних ПЛР-лабораторії — у Краматорську та Торецьку. Спочатку потужність їх була невелика, але згодом персонал навчився працювати з новим обладнанням.
Жовтень
10
Епідситуація погіршується
В жовтні епідситуація і в регіоні, і загалом по країні значно погіршилася. Кількість виявлених за добу хворих по країні становила від 5 до 8 тисяч пацієнтів, а на підконтрольній Донеччині — декілька сотень та по кілька померлих з цим діагнозом майже щодня.

Тим часом лише одиниці медиків отримують компенсацію від держави, якщо заразяться коронавірусом на роботі. Станом на середину жовтня таких "щасливчиків" лише 9 зі 101 фахівця, який претендував на таку виплату. Причина цього — в довгому процесі епідрозслідування (як нещасного випадку на роботі) та доведення, що це сталося саме на роботі.




Лабораторії не встигали вчасно виконувати ПЛР-тести: близько 4-5 тисяч людей очікують на результат тесту, і чекати доводиться до 2 тижнів (коли отримання результату тестування вже не має сенсу).

Для розв'язання цієї проблеми по країні з держбюджету скерували 100 млн грн приватним ПЛР-лабораторіям для того, аби вони робили ПЛР-тести безкоштовно для пацієнтів, яких направляють на обстеження лікарні.

Також 10 жовтня уряд вирішив витратити півмільярда грн на забезпечення киснем до кінця місяця 80% ліжкомісць, виділених для лікування COVID-19.
Киснем мали забезпечити лікарні централізовано (коли його подають з балонів по трубах в приміщення лікарні) чи кисневими концентраторами.

Також виділили додатково гроші на закупівлю додаткової кількості реагентів та лабораторного обладнання.
В МОЗ купляли не тільки перевірені ліки та дійсно необхідні засоби лікування, а й вдавалися до експериментів. Вирішили закупити специфічну гіперімунну плазму крові (тобто плазма крові людей, які перехворіли на COVID-19; вона містить антитіла до коронавірусу).
Листопад
11
Карантин вихідного дня
В листопаді епідситуація дедалі погіршується. Тому на початку місяця уряд оголошує т.зв. "карантин вихідного дня", коли працювали лише продуктові крамниці, аптеки та транспорт. Таке зробили, аби перервати ланцюги передачі інфекції хоча б на вихідних та знизити динаміку стрімкого розповсюдження інфекції.

Також МОЗ вирішив розгорнути в країні 3 мобільні госпіталі (у Києві, Одесі та на Донеччині). Спочатку говорили про Краматорськ, але потім вирішили створити його у Слов'янську.

Наприкінці листопада приріст щойно виявлених хворих на COVID-19 становить понад 15-16 тисяч людей по всій країні. Уряд знову заговорив про повний локдаун.
"Киснева незалежність" в Бахмуті
В Бахмуті опорна лікарня для лікування коронавірусної хвороби вирішила досягти кисневої незалежності від постачальників кисню та створити власну кисневу станцію. Оскільки ця лікарня витрачала до 60 балонів кисню на добу, кожний з яких коштує близько 300 грн.
Грудень
12
Початок вакцинації. За кордоном
8 грудня у Великій Британії стартувала вакцинація від коронавірусної хвороби. Почали з найвразливіших груп громадян (80+ та з медпрацівників). В Україні ж сподіваються закупити вакцину у першому півріччі 2021, але коли саме це станеться, поки невідомо.

Лідер ОПЗЖ Віктор Медведчук звернувся до російського політикуму та бізнесменів з пропозицією налагодити виробництво російської "вакцини" на фармацевтичному підприємстві у Харківській області. Але позиція офіційної України категорична: ми не будемо купляти та виготовляти вакцину країни-окупанта, яку зробили нашвидкоруч, без проведення всіх необхідних досліджень.
Наприкінці року Україна перетнула позначку в 1 мільйон заражених коронавірусом від початку пандемії. В МОЗ вкотре змінили алгоритм тестування на COVID-19, закупляють нові швидкі тести на антиген.

Водночас уряд анонсував новий локдаун з 8 по 24 січня. Працюватимуть лише продуктові магазини та ринки, аптеки, заправки, транспорт, пошта, тощо.

А Велика Британія вже розгортує боротьбу проти нового штама-мутанта коронавірусу VUI-202012/01, який може бути на 70% більш заразним, ніж вже відомий науковцям попередник. Про нього 19 грудня повідомив прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон.

501
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор